• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cray Research

  Przeczytaj także...
  Cray Computer Corporation NASDAQ: CRAY - firma wydzielona w 1989 roku z Cray Research, która zajęła się rozwojem i próbą sprzedaży superkomputerów Cray-3 oraz projektowaniem kolejnych generacji maszyn, w tym Cray-4 który nie został nigdy do końca zbudowany. Wskutek trudności finansowych i technologicznych, nie odnosząc sukcesu komercyjnego (wyprodukowano tylko jeden egzemplarz Cray-3), firma zakończyła działalność 24 marca 1995 roku.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Firma – nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Jest ona składnikiem przedsiębiorstwa, prawem podmiotowym przysługującym każdemu przedsiębiorcy.

  Cray Researchfirma komputerowa założona w 1972 r. przez Seymoura Craya, znana z produkcji superkomputerów.

  Opis[ | edytuj kod]

  Pierwszą znaną maszyną był komputer wektorowy Cray-1 powstały w 1976 r. W 1989 wydzieliła Cray Computer Corporation, oddzielając linię maszyn Cray-3 od innych produktów, sama zaś połączyła się w lutym 1996 z Silicon Graphics (SGI).

  SGI wydzieliła w sierpniu 1999 odrębną Cray Research Business Unit. 2 marca 2000 jednostka została sprzedana firmie Tera Corporation, która 4 kwietnia zmieniła nazwę na Cray Inc., z siedzibą w Seattle, stan Washington.

  Seymour Roger Cray (ur. 28 września 1925, zginął w wypadku samochodowym 5 października 1996) – amerykański informatyk, założyciel firmy Cray Research i twórca superkomputerów Cray.Cray, Inc. – amerykańska firma komputerowa z siedzibą w Seattle, stan Washington, opracowująca i produkująca superkomputery. Powstała w marcu 2000 r. z połączenia Tera Computer i Cray Research.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia Cray Research • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silicon Graphics, Incorporated (SGI) to firma znana głównie z produkcji wysokiej klasy sprzętu komputerowego przeznaczonego do produkcji grafiki komputerowej - głównie grafiki trójwymiarowej oraz obróbki obrazu wideo. Firmę założył w 1982 roku wraz z dziesięcioma studentami Jim Clark - profesor z Uniwersytetu Stanford. Początkowo ze swoimi pionierskimi jak na początek lat 80. pomysłami zwrócił się do firm takich jak Hewlett-Packard czy Digital, jednak nie były one zainteresowane wykupieniem patentu. Jim Clark opuścił SGI w 1993 roku i wspólnie z Markiem Andreessenem (współtwórcą przeglądarki Mosaic) założył firmę Netscape. Przy projektowaniu komputerów SGI Indigo, Indy oraz O2 pracował Polak Marek Hołyński.
  Superkomputer – komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Określenie to pojawiło się w latach 60. w odniesieniu do komputerów produkowanych przez CDC i później przez firmę Cray. Były one produkowane w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały po kilka milionów dolarów. Współcześnie większość superkomputerów to pojedyncze egzemplarze, zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie, zazwyczaj z seryjnie produkowanych procesorów i innych podzespołów. Koszty ich produkcji sięgają miliarda dolarów. Od czerwca 2013 najszybszym superkomputerem na świecie jest Tianhe-2, zbudowany w Chinach.
  Cray-3 - projektowany w Cray Research jako następca legendarnego superkomputera Cray-2. Był pierwszym poważnym zastosowaniem arsenku galu (GaAs) w systemach obliczeniowych.
  Cray-1 był superkomputerem zaprojektowanym w Cray Research przez zespół, w skład którego wchodził Seymour Cray (twórca technologii rejestrów wektorowych). Pierwszy system Cray-1 został zainstalowany w Los Alamos National Laboratory w 1976.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.