• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Craig David  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Craig Ashley David (ur. 5 maja 1981 w Southampton) – brytyjski piosenkarz R&B.

  Zgodnie z danymi, sprzedał ponad 13 milionów albumów na całym świecie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Holyrood, Southampton, Hampshire, jako syn Tiny (z domu Loftus), pomocnicy w handlu detalicznym w Superdrug oraz George’a Davida, stolarza. Ojciec Davida jest Grenadyjczykiem, natomiast jego matka jest Angielką, związaną z założycielami spółki zegarmistrzowskiej Accurist; dziadek Davida ze strony matki był ortodoksyjnym Żydem, zaś jego babka ze strony matki przeszła konwersję na judaizm. Rodzice Davida rozeszli się, gdy miał osiem lat i od tej pory był wychowywany przez matkę. Uczęszczał do szkoły Bellemoor School i Southampton City College.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jego ojciec grał na basie w zespole reggae Ebony Rockers, który odniósł spory sukces w 1980, oraz sam zachęcał – wówczas 12-letniego – syna do gry na gitarze klasycznej. Jednak Craiga bardziej interesowało śpiewanie. Craig zaczął towarzyszyć swojemu ojcu w lokalnych dyskotekach, w których DJ-e pozwalali mu brać mikrofon, co wykorzystał, by rozmawiać z publicznością i harmonizować nagrania. Wtedy też rozpoczął swoją karierę na brytyjskiej scenie pop.

  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  W wieku 14 lat stał się popularnym MC w lokalnych klubach tańca. Później został również DJ-em w pirackiej stacji radiowej, a niebawem sam zaczął grać muzykę w lokalnych klubach i dyskotekach. Jednak jego początki w audycjach radiowych zakończyły się diametralnie, gdy policja wtargnęła do zatrudniającej go stacji radiowej.

  Gran Canaria – jedna z wysp zaliczanego do Makaronezji archipelagu Wysp Kanaryjskich usytuowana na Oceanie Atlantyckim, tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Terytorialnie przynależy do Hiszpanii. Razem z wyspami Lanzarote i Fuerteventura tworzy prowincję Las Palmas. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą.Dyskoteka – obiekt, miejsce, w którym odbywają się imprezy taneczne, połączone z grą dźwięku, świateł, dymu i obrazów.

  W 1997 uczestniczył w tworzeniu strony B dla brytyjskiej grupy Damage, pracującej wtedy nad coverem utworu „Wonderful Tonight”, który trafił na 3. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku piosenkarz wygrał konkurs na najlepszą piosenkę – napisał wtedy utwór „I'm Ready”, który został zamieszczony na wspomnianej wyżej stronie B singla.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Kwasi Danquah (ur. 10 czerwca 1987 w Londynie) – brytyjski wokalista, z pochodzenia Ghańczyk. Znany bardziej jako Tinchy Stryder, raper, piosenkarz nurtu grime.

  Dzięki temu na Craiga zwrócił uwagę Mark Hill, jeden z członków duetu producenckiego znanego jako Artful Dodger. Pierwsze owoce połączenia amerykańskiego brzmienia R&B i hip-hopu Davida z 2step i UK garage Hilla pojawiły się już w 1999 – muzycy wspólnie nagrali dwie piosenki „What Ya Gonna Do” i „Re-Rewind” firmowane przez Artful Dodger z wokalem Craiga. Szczególnie ta druga piosenka szybko stała się wielkim hymnem wszystkich niezależnych klubów. „Re-Rewind” z albumu Artful Dodger It's All About the Stragglers wydano na singlu, który okazał się jednym z najlepiej sprzedających się w 1999 w Wielkiej Brytanii, torując tym samym Craigowi drogę do kariery solowej.

  Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.Grenada – państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim.

  Po ogromnym sukcesie tego nagrania David podpisał kontrakt z wytwórnią Wildstar i w 2000 zaczął nagrywać piosenki solowe. Dzięki temu na rynku pojawiły się świeże brzmienia urban hip-hopu i funkadelic z domieszką reggae, R&B i house'u. Jego pierwsze wzory muzyczne to Terence Trent D’Arby, Michael Jackson i Stevie Wonder. W tym samym roku pojawił się debiutancki singel Davida o nazwie „Fill Me In”, wydany przez Colina Lestera i Iana McAndrew z Wildstar Records, co uczyniło go najmłodszym męskim artystą solowym, którego utwór osiągnął #1 miejsce w Wielkiej Brytanii – miał wówczas 18 lat. Był to również pierwszy z czterech singli, które trafiały na Top 10 najlepszych singli w UK; wszystkie z nich pochodziły z jego debiutanckiej płyty o nazwie Born To Do It, która ostatecznie sprzedała się w ponad siedmiu milionach egzemplarzy na całym świecie, zdobywając wielokrotnie status platyny w ponad 20 krajach.

  Ivor Novello Awards, znane również jako The Ivors – nagrody przyznawane tekściarzom i kompozytorom w Londynie przez Brytyjską Akademię Kompozytorów i Tekstopisarzy - British Academy of Composers and Songwriters.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Twórczość solowa[ | edytuj kod]

  Debiutancki singel „Fill Me In” wskoczył od razu na pierwsze miejsce brytyjskiego Top 40, a kolejny – „7 Days” stał się wielkim europejskim przebojem. W 2000 ukazał się debiutancki longplay Craiga Davida, zatytułowany Born to Do It wyprodukowany przez Marka Hilla, który zawierał między innymi piosenki „Fill Me In”, „Walking Away”, „Rewind”, „7 Days” oraz „Rendezvous”. Debiutancki album cieszył się sporą popularnością w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach, sprzedano ponad 7 mln sztuk. Album otrzymał również Certyfikat sześciokrotnej Platyny w Wielkiej Brytanii oraz status Platyny w USA. W lutym 2001 Craig otrzymał sześć nominacji do nagród Brit Awards w tym dla Najlepszego Wokalisty, Najlepszego Debiutanta i za Najlepszy Singel. Otrzymał również kilka nagród Ivor Novello Awards (m.in. za Najlepszy Dance'owy Singiel).

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Po dwóch latach przerwy, w listopadzie 2002 ukazał się jego kolejny album, zatytułowany Slicker Than Your Average, gdzie znalazły się piosenki takie jak: „Hidden Agenda”, „Spanish”, „World Filled with Love” oraz „Rise & Fall” (utwór stworzony przy współpracy Stinga). Zaś pierwszą piosenką z tej płyty, wydaną na singlu był utwór „What's Your Flava?”. Album nie cieszył się taką popularnością jak poprzedni (Born to Do It), ale również został ciepło przyjęty, tak w Wielkiej Brytanii jak i na świecie. Sprzedano go w ponad 4 mln egzemplarzy, dzięki czemu zdobył on Certyfikat potrójnej Platyny w Wielkiej Brytanii oraz status Złota w USA. W 2002 Craig otrzymał 3 nominacje do nagród Brit Awards, między innymi dla Najlepszego Solowego Wokalisty i za Najlepszy Album Born to Do It.

  Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.
  Craig David na koncercie w Gran Canarii, 2009

  W 2004 David otrzymał nagrodę Goldene Kamera. Latem 2005 na rynku ukazał się trzeci krążek Craiga, zatytułowany The Story Goes.... Większość materiału wyprodukował Mark Hill, długoletni współpracownik wokalisty, ale muzykowi pomagali także amerykańscy producenci The Underdogs i kompozytor Rick Nowles. Na albumie nie zabrakło kawałków, z których słynie Craig David – miłosnych soulowych ballad, takich jak „My Love Don't Stop" i „I'm Sorry” oraz innych utworów takich jak „Hypnotic” lub „Unbelievable”. Pierwszym singlem był utwór „All The Way”, utrzymany w dyskotekowym klimacie. Album sprzedano w około 3 mln egzemplarzy oraz otrzymał on status podwójnej Platyny w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych nie został wydany. W 2005 Craig wystąpił po raz pierwszy w Polsce na festiwalu w Sopocie.

  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Rok 2007 przyniósł nam nowy album Craiga, zatytułowany Trust Me. Album reprezentuje singel „Hot Stuff (Let’s Dance)”, który jednak nie trafił na pierwsze miejsca list przebojów. Ponadto na płycie znalazły się takie utwory jak „6 of 1 Thing”, „Officially Yours” oraz „This is the Girl” (utwór robiony przy współpracy rapera Kano, który również znalazł się na płycie London Town). Album jednak nie odniósł takiej popularności jak poprzednie, ale również znalazł swoich sympatyków na świecie. Sprzedano go w ponad 300 tysiącach sztuk, dzięki czemu album uzyskał status Złota w Wielkiej Brytanii i Japonii. W Stanach Zjednoczonych krążek Trust Me również nie został wydany.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.

  W 2008 Craig wydał nowy, piąty już album o nazwie Greatest Hits. Jest to kompilacja największych przebojów Craiga, które znalazły się na poprzednich płytach. Na płycie pojawiły się utwory takie jak „Walking Away” z płyty Born to Do It lub „Hot Stuff (Let’s Dance)” z płyty Trust Me. Nie zabrakło również trzech nowych kawałków: „Insomnia”, „Just Your Imagination” oraz „Where's Your Love” (piosenka zrobiona przy współpracy Tinchy Stryder). Pierwszym singlem z tej płyty był utwór „Insomnia”. Album został sprzedany w ponad 150 tysiącach sztuk oraz uzyskał status Srebra w Wielkiej Brytanii. Craig David wystąpił 5 kwietnia 2008 po raz drugi w Polsce podczas rozdania nagród ESKA Music Awards 2008.

  Kane Brett Robinson (ur. 21 maja 1985 w Londynie) - lepiej znany jako Kano, jest brytyjskim raperem. Jego dziadkowie przyjechali do Anglii jako imigranci z Jamajki. Kano był kluczowym członkiem hip hopowej grupy N.A.S.T.Y. Crew ale opuścił grupę z powodu konfliktu z innymi członkami. Podpisał kontrakt z wytwórnią płytową 679 Records lecz po wydaniu 2 albumów opuścił wytwórnię.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mikrofon – przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny.
  Konwersja na judaizm (hebr. gijur) – proces przejścia na judaizm i przyjęcia człowieka do narodu żydowskiego. Możliwa jest ona we wszystkich nurtach judaizmu dla wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia i rasy, dlatego za Żydów uważa się także konwertytów i potomków dawnych konwertytów rasy czarnej, żółtej oraz także Indian. Konwersja na judaizm jest czymś w rodzaju naturalizacji. Bejt din wystawia jako dowód certyfikat konwersji (Sztar geirut); jest to pojedyncza kartka, na której trzej Żydzi, będący członkami synagogi, oświadczają podpisami z datą, że dana osoba przeszła proces konwersji i jest członkiem narodu żydowskiego. Różne odłamy judaizmu mają różne zasady konwersji. I konwersje te nie są wzajemnie uznawane. Osoba, która przyjmuje judaizm, jest według Talmudu, najwyższego autorytetu judaizmu rabinicznego, takim samym Żydem jak osoba urodzona jako Żyd, chociaż często błędnie uważa się, że taka osoba nie jest Żydem, tylko przyjęła judaizm. Konwertyta może zostać rabinem, czytać publicznie w synagodze, sprawować wysokie funkcje w synagodze. Konwertyci na judaizm ortodoksyjny, konserwatywny i reformowany objęci są prawem imigracji do Izraela (Alija). Obecnie większość konwertytów to osoby, które chcą powrócić do żydowskich korzeni, a nie mają matki-Żydówki, oraz osoby, które chcą poślubić Żyda i dokonują konwersji z uwagi na niechęć rabinów wobec małżeństw mieszanych. Szczególnie jednak w USA jest wiele osób, które judaizm wybrały z przyczyn ideowych, mimo braku żydowskich przodków. Przyjmuje się, że nie-Żyd sam powinien zgłosić taką chęć do rabina. W czasach rzymskich Żydzi często prowadzili aktywne akcje nawracania na judaizm. W czasach chrześcijańskich z uwagi na strach przed karami zaprzestali tej praktyki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Signed Sealed Delivered, piąty album studyjny Craiga Davida i pierwszy wydany przez wytwórnię płytową Universal. Został wydany 29 marca 2010 roku w Wielkiej Brytanii i zadebiutował na UK Albums Chart na #13 miejscu.
  Master of Ceremony (MC, z ang. mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reggae i pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.
  Parliament i jej bliźniacza grupa Funkadelic zawiązane zostały w 1968 i istniały do 1981. Obie były jedynymi w historii gatunku big bandami. W niektórych okresach ich istnienia liczba muzyków w nich uczestniczących dochodziła do kilkudziesięciu. Obie grupy, poza nielicznymi wyjątkami, posiadały ten sam personel, dlatego często były traktowane jako jeden zespół Parliament-Funkadelic i jako taki zostały w 1997 wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame. Ze względu jednak na spore różnice stylistyczne w muzyce obu zespołów należy traktować je oddzielnie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.