• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Courtauld Gallery  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  The Courtauld Insitute of Art (pol. Instytut Courtaulda, Courtauld) – brytyjska szkoła wyższa specjalizująca się w historii i konserwacji dzieł sztuki, wchodząca w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W jej posiadaniu znajduje się bogata kolekcja obrazów, grafiki, rzeźby i wyrobów rzemiosła artystycznego, częściowo eksponowana w Courtauld Gallery.Jerzy Żarnecki, George Zarnecki (ur. 12 września 1915 w Starej Osocie, zm. 8 września 2008) – historyk sztuki. Swoje badanie koncentrował na sztuce romańskiej.

  Courtauld Gallerylondyńska galeria sztuki europejskiej od renesansu po impresjonizm i post-impresjonizm.

  Historia[ | edytuj kod]

  Głównym trzonem zbiorów tej galerii są obrazy pochodzące z kolekcji bogatego przemysłowca, a zarazem wielkiego miłośnika sztuki Samuela Courtaulda (1876-1947). Po śmierci żony, w 1931, Courtauld postanowił przekazać dom, w którym nie chciał już mieszkać sam, ustanowionemu specjalnie w tym celu Towarzystwu Domowemu skupiającemu malarzy, historyków sztuki, studentów i dyrektorów muzeów. Wraz z domem darował większą część swojej prywatnej kolekcji.Od roku 1990 mieści się ona w gmachu Somerset House, w pobliżu mostu Waterloo, przy ulicy The Strand. Samuel Courtauld kolekcjonował początkowo dzieła artystów renesansowych, czasem jednak w jego kolekcji przybywało coraz więcej (wówczas jeszcze nie takich drogich jak dzisiaj) impresjonistów, a potem także post-impresjonistów.

  Auguste Renoir, Pierre-Auguste Renoir (ur. 25 lutego 1841, zm. 3 grudnia 1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.Ambroise Vollard - (ur. 3 czerwca 1866 roku w Saint-Denis, zm. 21 czerwca 1939 roku we Francji) - marszand francuskiej sztuki z początku XX wieku. Szanowany zaopatrzeniowiec wystaw, przyjaźnił się i wspierał takich artystów jak: Paul Cézanne, Pablo Picasso, Georges Rouault, Paul Gauguin i Vincent van Gogh. Znany także jako kolekcjoner sztuki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Czeczot-Gawrak (ur. 16 sierpnia 1947 w Warszawie) – polski konserwator zabytków i historyk sztuki, w 2008 roku dyrektor muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Od 1991 roku obywatel brytyjski. Syn przedwojennego pracownika służby zagranicznej Zbigniewa Czeczot-Gawraka i Barbary, pracowniczki Instytutu Nauk Prawnych PAN.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Samuel Courtauld (ur. w 1876 w Braintree, Essen, zm. w 1947) – brytyjski przemysłowiec i kolekcjoner sztuki, jeden z założycieli Courtauld Gallery.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.