Courchevel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Courchevel – gmina oraz kurort narciarski we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. W 2013 roku populacja ludności wynosiła 2432 mieszkańców.

Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk) – wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny.

Gmina została utworzona 1 stycznia 2017 roku z połączenia dwóch ówczesnych gmin: La Perrière oraz Saint-Bon-Tarentaise. Siedzibą gminy została miejscowość Saint-Bon-Tarentaise.

Dolna stacja Courchevel
Lotnisko w Courchevel

Kurort w Courchevel składa się z pięciu odrębnych miejscowości: Saint-Bon-Tarentaise, Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650 oraz z Courchevel 1850. Courchevel jest częścią trzech dolin i sąsiaduje z ośrodkami w Meribel, Val Thorens i Les Menuires. Jest to największy obszar narciarski na świecie połączony w jedną całość.

Lotnisko Courchevel (fr. Altiport de Courchevel) – francuskie lotnisko położone w kurorcie narciarskim Courchevel w regionie Savoie (gmina Saint-Bon-Tarentaise), we francuskich Alpach. Najwyżej położone lotnisko w Europie.Pole golfowe – obszar o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów, porośnięty różnej długości przystrzyżoną trawą lub drzewami, służący do gry w golfa. Znajduje się na nim 9 (pole małe) lub 18 (pole pełnowymiarowe) kolejno ponumerowanych i odpowiednio rozmieszczonych dołków. Każdy dołek ma określoną liczbę wymaganych uderzeń (tzw. PAR), które wynosi (w zależności od długości dołka) 3, 4 lub 5. Liczbę PAR poszczególnych dołków sumuje się w PAR danego pola. Każdy z dołków ma przydzielony tzw. Stroke Index (zakres od 1 do 18), czyli liczbę określającą różnicę w trudności rozgrywania pomiędzy graczem scratch a graczem bogey.

W sezonie Courchevel przyjmuje około 32 tysiące turystów (40% Brytyjczyków, 30% Francuzów, 15% Rosjan i 15% ze świata). 90% hoteli ma bezpośredni dostęp do stoków narciarskich. Najwyższa stacja narciarska znajduje się na wysokości 2738 metrów na górze Saulire.

Courchevel również ma małe lotnisko umiejscowione u podnóży góry Saulire na wysokości 2006 metrów, z pasem startowym o długości 537 m. Należy ono do dziesięciu najbardziej ekstremalnych lotnisk świata

Trzy Doliny (fr. Les Trois Vallées) – obszar narciarski znajdujący się w Parku Narodowym Vanoise w Sabaudii we Francji, obejmujący największa łączną długość tras narciarskich dostępnych bez zdejmowania nart na świecie. Znajduje się tam 335 tras (w tym 33 czarnych, 119 czerwonych, 135 niebieskich i 48 zielonych) o łącznej długości ponad 600 km oraz 183 wyciągi zdolne w ciągu godziny przetransportować 260 tys. ludzi. Różnica poziomów wynosi 2620 metrów. Dodatkowo istnieje około 120 km tras biegowych.Albertville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. Przez gminę przepływa rzeka Isère.

W kurorcie funkcjonuje bezpłatny autobus między poszczególnymi miejscowościami Courchevel (1850, 1650, 1550, Le Praz i Saint-Bon).

Historia[ | edytuj kod]

Ośrodek powstał w 1946 roku utworzony przez urbanistę Laurenta Chappisa i inżyniera Maurice Michaud, pod kierownictwem Rady Generalnej Savoie. Rada Generalna Savoie miała ambicje, aby ośrodek narciarski był dostępny dla wszystkich grup narciarzy. Politycy Pierre Cot i Pierre de la Gontrie nadzorowali budowę tej stacji i zabiegali, aby w wielu domach lokalnych mieszkańców zapoczątkował się przemysł turystyczny w Savoie.

Marco Pantani (ur. 13 stycznia 1970 w Cesenie; zm. 14 lutego 2004 w Rimini) – włoski kolarz szosowy. Był specjalistą jazdy w górach. Wśród jego sukcesów można wymienić brązowy medal mistrzostw świata, kilka wygranych etapów największych wyścigów wieloetapowych – Tour de France i Giro d’Italia oraz zwycięstwa w obu tych wyścigach w ciągu jednego roku (1998). Jego kariera załamała się w 1999, kiedy to został wykluczony na dzień przed końcem kolejnego Giro, którego był zdecydowanym liderem, z podejrzeniem stosowania dopingu.Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).

Początkowo w stacji zostało otwarte biuro turystyczne dla zwykłego turysty. W rzeczywistości biuro to miało przyciągać ludzi biznesu, polityków i robi to do dziś. Courchevel 1850 jest obecnie mekką narciarstwa dla miliarderów, biznesmenów itp.

Od połowy lat 90. Courchevel stało się ośrodkiem dla oligarchów z Rosji z dużymi zasobami pieniężnymi.

Kurort Courchevel jest własnością niezależnego przedsiębiorstwa usługowego Meribel-Mottaret, które zarządza ośrodkiem. Rada Generalna Savoie jest większościowym udziałowcem tego zarządcy.

Jack White (ur. 15 grudnia 2001 w Albertville) – francuski skoczek narciarski, reprezentant klubu C.S Courchevel. Uczestnik mistrzostw świata juniorów (2019). Medalista mistrzostw kraju. Junior Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym (ang. ISU Junior Grand Prix of Figure Skating) – to cykl zawodów w łyżwiarstwie figurowym juniorów, organizowany przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ang. ISU) od sezonu 1997/98.

Znane obiekty w Courchevel[ | edytuj kod]

Courchevel jest jednym z największych regionów narciarskich na świecie i szczyci się kilkoma słynnymi trasami. Są to:

 • La Combe de la Saulire: najbardziej znana trasa narciarska w stacji, bardzo szeroka z oznaczeniem jako trasa czerwona, przeznaczona głównie dla doświadczonych narciarzy. Trasa ma homologację FIS i często gości zawody Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim,
 • Le Grand Couloir: żleb przeznaczony do uprawiania skialpinizmu i freeride'u,
 • John White: była trasa Pucharu Świata słynąca z dużych prędkości i pojedynczych drzew na trasie,
 • Bellecôte: graniczy z hotelem i luksusowymi domkami,
 • Cospillot: spokojna dzielnica znajdująca się w lesie z luksusowymi domami,
 • Tremplin Le Praz: skocznie narciarskie o punkcie K-125 i K-90, wybudowane w 1970 roku. Odbywały się na nich zawody w skokach narciarskich w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville.
 • Puchar Europy w narciarstwie alpejskim – coroczny cykl zawodów w narciarstwie alpejskim organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.Nicolas Dessum (ur. 20 lutego 1977 w Lyonie) – francuski skoczek narciarski i trener, reprezentant klubu Douanes CS Courchevel. Wicemistrz świata juniorów (1994).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Żleb (kuluar) – wklęsła forma rynnowa ukształtowania terenu górskiego. Jest to szerokie i korytowate wcięcie o różnej głębokości w stoku czy ścianie. Powstaje wskutek wietrzenia mechanicznego oraz erozyjnego działania gruzu skalnego, wód opadowych, roztopowych i lawin. Żleby mają niewyrównane dno o profilu zbliżonym do litery V.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Nartostrada – trasa o niskim stopniu trudności (niskim stopniu nachylenia również), prowadząca do dolnej stacji wyciągu, ale nie najkrótszą drogą tak jak stok. Nartostrady nie prowadzą bezpośrednio w dół doliny tak jak stoki, czasami biegną wręcz w poprzek stoku (np. gdy niebieska nartostrada przecina stok czerwony w którymś jego punkcie, np. na Jaworzynie Krynickiej – dwukrotnie). Czasami nartostrady są zrobione przez człowieka, w wcześniej wyżłobionych w tym celu półkach. Trasa narciarska może np. zaczynać się trasą zjazdową i kończyć nartostradą, tak jak np. trasa nr 5 z Pilska do Korbielowa.
  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.

  Reklama