Coupé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Coupe)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe nadwozie coupé – Peugeot 406 Coupé
Typowe nadwozie coupé – cabrio – Volkswagen Eos
Samochód o bardzo rzadkim nadwoziu coupé hardtop – Ford Mustang
Nowatorskie nadwozie będące połączeniem coupé i sedana – Mercedes-Benz W219
FSO Polonez Coupé – polski samochód coupé

Coupé (z fr. – „ucięty”) – rodzaj nadwozia samochodowego, z dwoma, czterema lub rzadziej pięcioma miejscami siedzącymi i z jedną parą drzwi. Najczęściej jest to nadwozie dwubryłowe typu fastback. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

Mercedes-Benz C219 – samochód osobowy produkowany od 2004 roku przez koncern Daimler AG (dawniej DaimlerChrysler). Jest to jedyny fastback w ofercie marki Mercedes. Samochód jest czterodrzwiowy, plasowany w klasie wyższej. Określany jest też mianem czterodrzwiowego coupé, co jest całkowicie nową klasą. Jako jednostki napędowe wykorzystano zarówno silniki benzynowe, jak i diesle, a uzupełnieniem gamy jest silnik wykonany przez fabrycznego tunera, firmę Mercedes-AMG, początkowo CLS 55 AMG, a następnie CLS 63 AMG.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • Coupé
 • nadwozie dwudrzwiowe, od 2 do 4 miejsc siedzących. Bardzo często spotyka się układ siedzeń 2+2, czyli 2 normalnych rozmiarów fotele z przodu, a z tyłu nieduża kanapa, praktycznie tylko dla dzieci ze względu na bardzo małą przestrzeń na nogi (np.: Porsche 911).
 • niektórzy, włącznie z producentami, próbują do tej kategorii zaliczyć również Mercedes-Benz CLS i Aston Martin Rapide, będące jednak w istocie sportowymi sedanem i liftbackiem.
 • Coupé Cabrio
 • nadwozie dwudrzwiowe, od 2 do 4 miejsc siedzących. Charakteryzuje się sztywnym, wieloczęściowym, składanym dachem chowanym w bagażniku. W zależności od tego czy dach jest złożony czy rozłożony, otrzymujemy kabriolet lub coupé. (np.: Peugeot 207 CC, Volkswagen Eos).
 • Hardtop Coupé
 • Hardtop (ang. – twardy dach) oznacza sztywny, nakładany, bądź zamontowany na stałe dach, często odróżniający się fakturą (materiałem z jakiego jest wykonany) od reszty nadwozia. Ze względu na jego budowę, nadwozie to charakteryzuje się brakiem słupków pomiędzy bocznymi oknami. Hardtop Coupé ma dach zamontowany na stałe, dziś ten rodzaj nadwozia jest rzadko spotykany (np.: Porsche 356 B Hardtop).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Samochód od A do Z: Leksykon Technika motoryzacyjna. Warszawa: Axel Springer Polska, s. 17.
  Peugeot 207 – samochód osobowy typu hatchback, kombi lub coupé-cabriolet zaliczany do segmentu B produkowany od 2006 roku przez koncern francuski PSA, a dokładniej – przez markę Peugeot. W 2009 roku model przeszedł facelifting.Fastback - typ zamkniętego nadwozia samochodu osobowego. Występuje najczęściej w 2-drzwiowych coupé i 4-drzwiowych sedanach. Jest to nadwozie dwubryłowe, charakteryzujące się nieruchomym tylnym oknem, pod którym znajduje się pokrywa bagażnika lub silnika. Pokrywa silnika wraz z tylną szybą opada pod łagodnym kątem w stronę tylnych świateł. Obecnie nadwozia typu fastback nie są zbyt popularne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ford Mustang – amerykański samochód osobowy typu muscle car produkowany od 1964 roku. Pierwszy egzemplarz zaprezentowano 17 kwietnia 1964 roku w Nowym Jorku. Transmisja telewizyjna premiery została wyemitowana przez trzy amerykańskie stacje telewizyjne 19 kwietnia tego samego roku. Produkcję pojazdu rozpoczęto 9 marca od białego kabrioletu z czarnymi elementami wystroju, który zjechał z linii produkcyjnej w Dearborn w stanie Michigan.
  Peugeot 406 Coupé - samochód osobowy marki Peugeot (grupa PSA) produkowany w latach 1997-2004 w zakładzie firmy Pininfarina w San Giorgio Canavese, w pobliżu Turynu.
  Hardtop (z ang. „twardy dach”) – specjalny sztywny dach do samochodów typu kabriolet lub roadster lub rodzaj nadwozia samochodowego ze stałym dachem imitującym kabriolet.
  Aston Martin Rapide – czterodrzwiowe, czteromiejscowe coupé, produkowane od 2010 roku przez brytyjską firmę Aston Martin.
  Mercedes-Benz CLS – samochód klasy średniej-wyższej z 4-drzwiowym nadwoziem typu fastback. Konstrukcyjnie auto bazuje na modelach klasy E. Model charakteryzuje się sportową sylwetką i nisko opadającą linią dachu. Pierwsza generacja weszła na rynek w 2004 roku, natomiast od 2011 roku produkowana jest druga generacja modelu CLS.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama