• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • County of London

  Przeczytaj także...
  City of London zw. czasem Square Mile (Mila Kwadratowa – taką powierzchnię w przybliżeniu zajmuje City) lub The City – jednostka administracyjna posiadająca prawa miejskie w granicach Londynu, w której obecnie skupia się większość działalności handlowo-bankowo-ubezpieczeniowej Wielkiej Brytanii. Należy zauważyć, że City nie zalicza się do żadnej z 32 gmin (London borough) Londynu. Gildie Kupieckie wybierają co roku pod koniec września ze swojego grona Lorda Mayora, który sprawuje nadzór nad City; przejęciu urzędu przez nowego burmistrza towarzyszy coroczna parada ulicami City. Kuriozalna z pozoru suwerenność City była i jest podstawą jego rozwoju. Dzięki tej suwerenności na terenie City istniał odmienny od ogólnego brytyjskiego – system podatkowy.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Dystrykt metropolitalny (metropolitan district) – jednostka podziału administracyjnego, występująca w Anglii, ale tylko na terenie hrabstw metropolitalnych. W takich hrabstwach jest to zwykle najniższy szczebel samorządu terytorialnego (choć fakultatywnie możliwe jest również tworzenie civil parishes).

  County of London – byłe hrabstwo w Anglii, istniejące w latach 1889-1965. W 1961 roku hrabstwo liczyło 3 200 484 mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów.

  1. City of London (nie metropolitan borough)
  2. Westminster
  3. Holborn
  4. Finsbury
  5. Shoreditch
  6. Bethnal Green
  7. Stepney
  8. Bermondsey
  9. Southwark
  10. Camberwell
  11. Deptford
  12. Lewisham
  13. Woolwich
  14. Greenwich
  15. Poplar
  16. Hackney
  17. Stoke Newington
  18. Islington
  19. St Pancras
  20. Hampstead
  21. St Marylebone
  22. Paddington
  23. Kensington
  24. Hammersmith
  25. Fulham
  26. Wandsworth
  27. Lambeth
  28. Battersea
  29. Chelsea

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. zmiany (ang.). Vision of Britain. [dostęp 2016-03-01].
  2. liczba ludności (ang.). Vision of Britain. [dostęp 2016-03-01].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.662 sek.