• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Country blues

  Przeczytaj także...
  Blues teksański (ang. Texas blues) – regionalny styl muzyki bluesowej, powstały w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych na początku lat dwudziestych XX wieku.Tommy Johnson (ur. 1896 w Terry, Missisipi, USA, zm. 1 listopada 1956 w Crystal Springs, Missisipi, USA) – amerykański muzyk bluesowy jeden z najbardziej wpływowych przedstawicieli bluesa Delty.
  Barbecue Bob, właściwie Robert Hicks (ur. 11 września 1902 w Walnut Grove (USA), zm. 21 października 1931 w Lithonia) - amerykański muzyk bluesowy, gitarzysta. Jeden z najważniejszych artystów reprezentujących blues Atlanty należący do rodzaju bluesa piedmonckiego

  Country blues (folk blues, rural blues, downhome blues, blues wiejski) (nie mylić z muzyką country) − najwcześniejsza forma bluesa powstała w latach 90. XIX wieku. Jego początki związane są z rozwojem niewolnictwa w południowych Stanach Zjednoczonych. Country Blues rozwinął się w wielu regionalnych formach między innymi w Memphis, Detroit, Chicago, Teksasie, Piedmont, Louisianie, Atlancie, St. Louis, Wschodnim Wybrzeżu, Nowym Orleanie, Delcie Mississippi i Kansas.

  Son House, właściwie Eddie James House Jr. (ur. 21 marca 1902 w Riverton, zm. 19 października 1988 w Detroit) – wpływowy amerykański muzyk bluesowy z delty Mississippi, samouk. Wychowany w religijnej rodzinie postanowił zostać duchownym Kościoła Baptystów, pozostał jednak w stanie świeckim wybierając karierę muzyka. Rozpoczął ją w 1930 roku grając na wiejskich zabawach i potańcówkach wraz z Charleyem Pattonem i Williem Brownem. Zauważony przez wytwórnię Paramount w 1930 zarejestrował dla niej kilka utworów. Wycofał się ze sceny muzycznej w 1943 roku by powrócić na nią 21 lat później.Robert Pete Williams (ur. 14 marca 1914 w Zachary, USA, zm. 31 grudnia 1980 w Rosedale, USA) - amerykański muzyk bluesowy, związany z Luizjaną i jej regionalnym stylem bluesa.

  Najbardziej lubianym instrumentem muzyków country bluesowych stała się gitara, przywieziona przez czarnych niewolników z Meksyku. Innymi równie często używanymi instrumentami były skrzypce, banjo, harmonijka ustna oraz nieco mniej wykorzystywane ze względu na swoją wagę (bluesmeni byli muzykami wędrownymi) pianino.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Blues luizjański (ang. Louisiana Blues) regionalny gatunek bluesa rozwijający się na południu Stanów Zjednoczonych, charakteryzujący się ciężkim rytmem, co dodawało muzyce mroku. Blues luizjański dał początek bardziej popularnemu podgatunkowi swamp bluesowi.

  Teksty pierwszych utworów country bluesowych opowiadały o życiu prostych czarnoskórych niewolników, z czasem tematy utworów stały się całkiem dowolne, a muzycy śpiewali praktycznie o wszystkim. Również muzyka stawała się coraz bardziej złożona, używano coraz więcej instrumentów a piosenki stawały się coraz dłuższe.

  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.

  Muzycy country bluesowi nie mieli jednak początkowo łatwego życia. Poświęcali swoją pracę dla grania bluesa, przez co w środowisku czarnoskórych niewolników nie byli zbyt szanowani. By utrzymać rodzinę byli zmuszeni do podróżowania, zatrudniani przez właścicieli plantacji i farm grali na wiejskich potańcówkach i piknikach.

  Charley Patton (ur. 1 maja 1891 w Bolton w USA, zm. 28 kwietnia 1934 w Indianola) – amerykański muzyk bluesowy, ojciec gatunku blues Delty. Jeden z pionierów muzyki bluesowej. Grał na gitarze zarówno w sposób klasyczny, jak i techniką "bottleneck". Posiadał charakterystyczny, chrypliwy głos. Był jednym z pierwszych showmanów muzyki rozrywkowej; grywał klęcząc i trzymając gitarę z tyłu za plecami. Te rozrywkowe elementy rozwinął potem T-Bone Walker, który grał np. robiąc szpagat, a powtórzył Jimi Hendrix.Blues chicagowski (ang. Chicago blues) – gatunek muzyki bluesowej powstały w Stanach Zjednoczonych w Chicago. Jego zaistnienie było wynikiem wielkiej migracji biednych robotników z południa do bardziej uprzemysłowionych miast północnych Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku. Blues chicagowski rodził się z prostego bluesa Delty, wzbogacanego brzmieniami gitary elektrycznej, perkusji, instrumentów klawiszowych, gitary basowej, harmonijki ustnej i czasami saksofonu.


  Sławni muzycy country bluesowi[]

 • Son House
 • Charley Patton
 • Tommy Johnson
 • Robert Johnson
 • Blind Lemon Jefferson
 • Blind Willie McTell
 • Sleepy John Estes
 • Fred McDowell
 • Robert Pete Williams
 • Skip James
 • Bukka White
 • Barbecue Bob
 • Kokomo Arnold
 • Linki zewnętrzne[]

 • Country blues w radiu
 • "From Memphis To Norfolk" - biografie 96 muzyków Delty
 • Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  Blues piedmoncki (ang. Piedmont Blues) – regionalny gatunek bluesa rozwijający się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych od Richmond do Atlanty w stanach Maryland, Delaware, Wirginia, Pensylwania i Floryda szczególnie jednak w regionie Piedmontu.
  Blues detroicki (ang. Detroit blues), gatunek bluesa powstały i rozwijający się w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Największą popularność osiągnął w latach 40. i 50. XX wieku. Blues detroicki w prostej linii od bluesa Delty. Podobnie jak w przypadku bluesa chicagowskiego jego powstanie było wynikiem migracji biednych robotników z Południa do bardziej zindustrializowanych miast północnych Stanów Zjednoczonych w latach 20. i 30. XX wieku. Detroit blues jest również bardzo zbliżony do bluesa chicagowskiego. Rozwinął się z prostego bluesa Delty w bardziej rozbudowany gatunek muzyczny, używający większej liczby instrumentów (w tym gitary elektrycznej oraz gitary basowej).
  Blind Willie McTell, właśc. William Samuel McTear (ur. 5 maja 1898, zm. 19 sierpnia 1959) – amerykański muzyk bluesowy, niewidomy wokalista, gitarzysta i autor tekstów. W latach 1927–1956 nagrał 149 piosenek.
  John Adam Estes (ur. 25 stycznia 1904, zm. 5 czerwca 1977) znany jako Sleepy John Estes lub Sleepy John – niewidomy amerykański muzyk bluesowy, wokalista i gitarzysta.
  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
  St. Louis blues – gatunek muzyki bluesowej. Blisko związany z jump bluesem, ragtimem i piano bluesem. Powstał podczas migracji muzyków bluesowych z regionu delty Mississipi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.