• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Counter-Strike: Global Offensive  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  PlayStation Move – bezprzewodowy kontroler ruchu na PlayStation 3 od Sony Computer Entertainment, którego premiera odbyła się 15 września 2010 roku w Europie, 16 września w Australii, 17 września 2010 roku w Ameryce Północnej i 21 października 2010 roku w Japonii.Mikropłatność – forma opłaty pobieranej dobrowolnie od graczy w grach komputerowych (zazwyczaj opartych na rozgrywce poprzez Internet z innymi graczami – tryb gry wieloosobowej). Często spotykana w grach typu free-to-play, w których sama gra jest bezpłatna, lecz za pomocą mikropłatności można nabyć wirtualną walutę lub inne wirtualne dobra, takie jak broń bądź stroje dla postaci w grze.

  Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) – wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa, stworzona oraz wydana przez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment, które już wcześniej pracowały nad Counter-Strike: Source. Jest to czwarta gra z serii Counter-Strike, wydana na platformy Microsoft Windows, macOS, Xbox 360 i PlayStation 3 21 sierpnia 2012 i na Linuxa 23 września 2014.

  Granat ręczny zapalający — bojowy granat ręczny, wykorzystywany do rażenia siły żywej przeciwnika, niszczenia pojazdów, zapasów oraz umocnień, przez ich podpalenie. Granat składa się z cienkościennej skorupy wypełnionej materiałem zapalającym, najczęściej białym fosforem i zapalnika. Biały fosfor jest szczególnie groźny, bo powoduje trudno gojące się poparzenia. Innym materiałem zapalającym wykorzystywanym w granatach jest termit, którego zaletą jest bardzo wysoka temperatura palenia się (2500-3000)oraz niezależność od tlenu atmosferycznego.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

  W grze do walki stają dwie drużyny: terroryści i antyterroryści. Zadaniem każdej z nich jest eliminacja drużyny przeciwnej lub wykonanie określonego zadania. W przypadku terrorystów jest to podłożenie bomby lub obrona zakładników, zaś w przypadku antyterrorystów ochrona strefy detonacji przed podłożeniem bomby lub uratowanie zakładników. W grze występuje wiele różnych trybów, z których każdy ma odrębne cechy charakterystyczne.

  ESL (poprzednio jako Electronic Sports League) – międzynarodowa liga gier komputerowych, która powstała w 2000 roku w Niemczech. Rozgrywki ligi ESL organizowane są obecnie w blisko 30 krajach świata – poza Europą także w Chinach, Rosji, Brazylii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Portal internetowy organizacji skupia blisko milion zarejestrowanych użytkowników, którzy każdego dnia rozgrywają pomiędzy sobą prawie 6000 meczów. Ban (ang. ban – zakaz, to ban – zakazywać lub pol. banicja) – termin stosowany w informatyce do określenia czynności zablokowania dostępu danego użytkownika do wysokopoziomowej usługi internetowej, na przykład komunikatora czy forum dyskusyjnego.

  CS:GO oprócz wbudowanego systemu matchmakingu, pozwalającego graczom na rozgrywkę na dedykowanych serwerach Valve, ma również możliwość tworzenia i rozgrywki na serwerach społeczności z niestandardowymi mapami i trybami gry. Od momentu wydania, CS:GO jest jedną z najpopularniejszych strzelanek pierwszoosobowych rozgrywanych w ramach sportu elektronicznego. Najważniejszymi turniejami są tzw. „majory”, zawody sponsorowane przez wydawcę gry, Valve.

  Pistolety CZ 75 kal. 9 mm – rodzina czechosłowackich pistoletów samopowtarzalnych, produkowanych przez zakłady Česká Zbrojovka Uherský Brod (ČZUB) mieszczące się w miejscowości Uherský Brod. Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).

  Gra zyskała dość pozytywne recenzje krytyków. Chwalono ją za całokształt rozgrywki i wierność jej odwzorowania w stosunku do poprzednich części serii. Krytykowano niektóre z początkowych funkcji gry. Wersje konsolowe otrzymały pozytywne opinie, a recenzenci uważali, że istnieją wyraźne różnice między wersjami konsolowymi a wersją PC.

  Hełm – bojowa ochrona głowy, chroniąca czaszkę przed urazami, sporządzona z odpornego materiału. Przez wiele wieków używany był tylko przez wojsko, ale z czasem znalazł również bardzo szerokie zastosowanie wśród cywilów. Wiele dziedzin stosuje pierwotną nazwę hełmu (np. hełm strażacki, hełm górniczy), a niektóre branże zastosowały nazwę kask (m.in. w budownictwie, służbach ratunkowych oraz u motocyklistów, rowerzystów, wspinaczy czy rolkarzy).Battle royale, battle royal – tryb rozgrywki wieloosobowej w komputerowych grach akcji, w którym co najmniej kilku, a często kilkudziesięciu lub kilkuset graczy walczy (pojedynczo lub w niewielkich drużynach) pomiędzy sobą do momentu, aż pozostanie jedna żywa postać albo drużyna. Rozgrywka prowadzona jest na mapie, na której porozrzucane jest uzbrojenie i inne przedmioty pomocne w przetrwaniu. Tempo rozgrywki jest stopniowo zwiększane poprzez zmniejszający się w losowy sposób teren, na którym mogą przebywać gracze. Postacie w tym trybie nie mogą odradzać się w trakcie meczu. Część źródeł uważa battle royale za odrębny gatunek gier komputerowych.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Counter-Strike: Global Offensive, podobnie jak poprzednie gry z serii Counter-Strike, jest wieloosobową grą z gatunku strzelanek pierwszoosobowych, skupiającą się na wykonywaniu zadań. Dwie przeciwne drużyny z postaciami terrorystów i antyterrorystów rywalizują w różnych trybach gry wykonując określone cele, np. podłożenie bomby lub ochrona zakładników w przypadku terrorystów, a w przypadku antyterrorystów ochrona obszaru przed podłożeniem bomby (lub jej rozbrojenie) albo ewakuacja zakładników. Na koniec każdej rundy gracze uzyskują nagrodę pieniężną w walucie wirtualnej, która pozwala na zakup lepszego wyposażenia w kolejnej rundzie. Gracze otrzymują nagrody drużynowe zarówno za wygraną, jak i przegraną rundę (przy czym większa nagroda przyznawana jest drużynie w przypadku wygranej). Oprócz tego występują nagrody indywidualne za wykonanie zadania (np. podłożenie bomby) oraz nagrody za zabójstwa (wartości różnią się w zależności od rodzaju użytej broni). Gracz może uzyskać również karę pieniężną, np. za ogień bratobójczy (ang. friendly fire).

  Kamizelka kuloodporna – specjalny ubiór wykonany w formie mniej lub bardziej przypominającej kamizelkę, mający chronić przed pociskami wystrzelonymi z ręcznej broni palnej krótko- i długolufowej, takiej jak rewolwer, pistolet, karabin i strzelba. Ubiory takie są używane przez służby policyjne i wojskowe, służby ochrony osobistej oraz osoby prywatne (w tych krajach, gdzie zezwala na to prawo), w sytuacji, gdy może być zagrożone ich zdrowie i życie.Dota 2 – gra komputerowa z gatunku MOBA (zwanego również „action RTS”), która została stworzona i wydana przez Valve Corporation, oparta na silniku Source. Jest samodzielną kontynuacją modyfikacji Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos i dodatku Warcraft III: The Frozen Throne.

  CS: GO zawiera nowe mapy oraz zaktualizowane wersje klasycznych map Counter-Strike, takie jak de_dust2, cs_office lub de_inferno. W CS:GO pojawiły się nowe elementy, które nie występowały w poprzednich grach z serii, przede wszystkim granat zapalający w obu drużynach, nowe bronie (np. wyciszony pistolet USP-S, paralizator Zeus X27, automatyczny pistolet CZ-75 Auto, strzelby i in.). Do gry dodano także nowe tryby, tj. „Wyścig zbrojeń” i „Demolka”, oparte na modyfikacjach do starszych edycji CS oraz nowe mapy, zaprojektowane na potrzeby tych trybów. Usunięto także niektóre elementy starszych gier z serii, np. możliwość swobodnego latania po mapie po śmierci (właścicielom serwerów społeczności umożliwiono jednak konfigurację tej funkcji w ustawieniach serwera). Usunięto pistolet maszynowy MP5 oraz pistolet USP w wersji bez tłumika i zastąpiono je nowymi broniami. Usunięto również osłonę taktyczną. Funkcja malowania sprayów nie była dostępna w grze do momentu dodania wymienialnych wirtualnych przedmiotów, zwanych graffiti.

  Punkty doświadczenia (PD lub EXP (XP) od experience) są wyznacznikiem aktywności gracza w danej grze (sesji gry). PD są zwykle przyznawane na końcu sesji, przygody lub kampanii. Najczęściej są przyznawane za pokonanie przeciwnika, lecz mistrz gry może przyznać je graczowi za wyjątkowy pomysł, wczucie się w postać itp., w zależności od systemu.Friendly fire (ang. dosł. przyjazny ogień) – termin zapożyczony z nomenklatury armii Stanów Zjednoczonych, w dosłownym tłumaczeniu oznacza on "przyjacielski ogień". Friendly fire to zwrot oznaczający przypadkowy ostrzał własnych (lub sojuszniczych) sił i środków. Przyczyną tego zjawiska może być omyłkowa identyfikacja celów jako wrogie lub wypadek związany z niską celnością (uderzenie skierowane w stronę przeciwnika trafia we własne oddziały).

  Wyposażenie[ | edytuj kod]

  W grze występuje sześć kategorii wyposażenia: pistolety, broń ciężka, pistolety maszynowe (PM-y), karabiny, granaty oraz dodatkowy sprzęt. Każda broń w grze posiada unikalne właściwości, takie jak ilość amunicji w magazynku, szybkostrzelność, zadawane obrażenia czy rozrzut kul w ogniu ciągłym. Gracz może posiadać ograniczoną ilość wyposażenia, zakupioną przed początkiem rundy: jedną broń podstawową (pistolet maszynowy, karabin lub broń ciężką), jedną broń dodatkową (pistolet), cztery granaty (lub trzy w zależności od trybu gry), paralizator oraz nóż.

  MP7A1 – (pierwotna nazwa PDW2000) niemiecki pistolet maszynowy o lufie kalibru 4,6 mm. Produkowany przez firmę Heckler und Koch GmbH z Oberndorf am Neckar.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  Podstawowym wyposażeniem, przyznawanym graczom automatycznie na początku rundy jest pistolet (USP-S lub P2000 w drużynie antyterrorystów oraz Glock-18 w drużynie terrorystów) oraz nóż. Pozwala to na rozgrywanie rund bez zakupu broni, celem zaoszczędzenia środków na kolejne rundy (ang. eco, force-buy i full-buy). Z wyjątkiem noży, gracze mogą wyrzucać swoją broń i podnosić ją od innych graczy, także po śmierci przeciwników. Przetrwanie do końca rundy pomimo przegranej pozwala zachować zdobytą broń na kolejną rundę.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Team Fortress 2 – darmowa drużynowa wieloosobowa gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez Valve Corporation jako kontynuacja Team Fortress Classic. Początkowo gra została wydana 10 października 2007 jako część The Orange Box na platformy Windows i Xbox 360. Wersja dla PlayStation 3 została wydana 22 listopada 2007. 9 kwietnia 2008 grę wydano na platformę Windows poza paczką The Orange Box. Dystrybucją pudełkową zajęła się firma Electronic Arts. Powstawanie gry było nadzorowane przez Johna Cooka i Robina Walkera, twórców modyfikacji Team Fortress dla Quake w 1996. Team Fortress 2 w wersji dla Linuksa pojawiło się 6 listopada 2012 roku wraz z rozpoczęciem beta testów oprogramowania Steam na ten system.

  W grze występuje kilka rodzajów granatów ręcznych: granat dymny (tymczasowo wytwarza ekran dymny), granat hukowo-błyskowy (oślepia i ogłusza graczy patrzących na niego w momencie eksplozji), granat zaczepny (zadający w określonym obszarze obrażenia graczom), wabik (wydający dźwięk podstawowej broni osoby rzucającej) oraz granat zapalający (dla terrorystów koktajl Mołotowa, podpalający powierzchnię na mapie przez określony czas). Obie drużyny mają dodatkowo możliwość zakupienia przed rundą kamizelki kuloodpornej i hełmu, zwiększającą odporność na obrażenia. Dodatkowo, gracze antyterrorystów mają możliwość zakupienia – w zależności od trybu gry – zestawu do rozbrajania (zmniejszającego czas rozbrajania bomby) lub zestawu ratunkowego (skracającego czas ratowania zakładnika).

  Ruletka – pseudolosowa, często hazardowa gra, grana w większości kasyn. Są dwa systemy ruletki: europejski i amerykański.Naklejka jest kawałkiem folii lub papieru, najczęściej posiadającym samoprzylepne właściwości, co umożliwia jej przyczepienie na powierzchnię płaską.

  Tryby gry[ | edytuj kod]

  W grze, oprócz samouczka („Kurs szkoleniowy”), występuje siedem głównych trybów gry: „Turniejowy”, „Uproszczony”, „Deathmatch”, „Wyścig zbrojeń”, „Demolka”, „Latający skaut”, „Skrzydłowy” oraz „Strefa zagrożenia”. Możliwa jest także rozgrywka offline z botami oraz po sieci lokalnej. W każdym z trybów online możliwe jest rozpoczęcie gry wspólnie ze znajomymi z poziomu tzw. poczekalni (ang. lobby).

  Heckler & Koch USP (Universale Selbstladepistole) — pistolet samopowtarzalny, produkowany od 1993 r. przez niemiecką firmę Heckler & Koch.Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.

  Turniejowy[ | edytuj kod]

  Rozgrywka w CS:GO koncentruje się głównie na trybie „Turniejowy” (tzw. mecze rankingowe). W trybie tym walczą ze sobą dwie pięcioosobowe drużyny. Wybór strony (antyterroryści/terroryści) jest losowy, a po rozegraniu 15 rund, następuje zamiana drużyn miejscami. Mecz składa się z 30 rund i kończy się wygraniem przez jedną z drużyn 16 rund albo remisem (15:15). W zależności od scenariusza mapy (zamach bombowy/uprowadzenie), drużyny mają do wykonania określone zadania.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Valve Anti-Cheat - w skrócie VAC - zintegrowany z platformą Steam system wykrywania i zwalczania cheaterów, opracowany przez firmę Valve Corporation. Został pierwszy raz użyty w grze Counter-Strike w wersji 1.4 w 2002 roku. Obecnie obsługuje silniki GoldSrc, Source i Unreal Engine 2.

  W turniejach profesjonalnych wykorzystywane są zmodyfikowane konfiguracje trybu turniejowego, w których zasadniczą różnicą jest brak możliwości zakończenia meczu remisem. W przypadku osiągnięcia wyniku 15–15 rozgrywane są sześciorundowe dogrywki (ang. overtime) ze zmianą stron po 3 rundach. Mecz wygrywa drużyna, która zwycięży 4 rundy w dogrywce. W przypadku remisu w dogrywce, do meczu dołączane są automatycznie kolejne dogrywki, aż do rozstrzygnięcia wyniku meczu.

  Granat ręczny zaczepny – odłamkowy granat ręczny o donośności 30-40 m i skutecznym promieniu rażenia do 10m. Promień bezpieczeństwa takiego granatu wynosi około 25 m. Pistolet maszynowy – indywidualna broń strzelecka, zasilana amunicją pistoletową. Samoczynna, rzadziej samoczynno-samopowtarzalna. Przeznaczona do zwalczania siły żywej na odległości do 200 m, do likwidacji oporu w schronach i rowach strzeleckich, do walk partyzanckich i dywersyjnych itp. Działanie oparte najczęściej na zasadzie odrzutu zamka swobodnego rzadziej półswobodnego. Zasilana z magazynków o dużej pojemności. Pierwszym pistoletem maszynowym był włoski pistolet maszynowy Villar-Perosa.

  Mecze rozgrywane w trybie „Turniejowy” wpływają na rangę gracza (ang. Skill Group), reprezentującą poziom jego umiejętności. System rankingowy wykorzystuje dostosowaną do potrzeb gry wersję systemu oceny Glicko-2(ang.), stanowiącego z kolei rozwinięcie rankingu szachowego elo. W grze występuje 18 rang od „Srebra I” do „Elity światowej”:

  Valve Corporation – amerykański producent gier komputerowych. Valve jest znane ze swego pierwszego produktu – Half-Life – który został wydany w listopadzie 1998, jego sequela, Half-Life 2 (2004), oraz platformy Steam uruchomionej w 2003 roku.The Game Awards 2015 – mająca miejsce 3 grudnia 2015 roku gala, podczas której przedstawicielom branży gier komputerowych przyznano The Game Awards w 22 kategoriach. Podczas ceremonii, transmitowanej na żywo za pośrednictwem serwisów takich jak np. YouTube, zaprezentowano również premierowe materiały z różnych gier. Ceremonia, przeprowadzona w Microsoft Theater w Los Angeles, zgromadziła 2.3 mln widzów.
  1. Srebro I (ang. Silver I)
  2. Srebro II (ang. Silver II)
  3. Srebro III (ang. Silver III)
  4. Srebro IV (ang. Silver IV)
  5. Elitarne srebro (ang. Silver Elite)
  6. Mistrzowskie elitarne srebro (ang. Silver Elite Master)
  7. Złoty laur I (ang. Gold Nova I)
  8. Złoty laur II (ang. Gold Nova II)
  9. Złoty laur III (ang. Gold Nova III)
  10. Mistrzowski złoty laur (ang. Gold Nova Master)
  11. Mistrzowski obrońca I (ang. Master Guardian I)
  12. Mistrzowski obrońca II (ang. Master Guardian II)
  13. Elitarny mistrzowski obrońca (ang. Master Guardian Elite)
  14. Wybitny mistrzowski obrońca (ang. Distinguished Master Guardian)
  15. Legendarny orzeł (ang. Legendary Eagle)
  16. Mistrzowski legendarny orzeł (ang. Legendary Eagle Master)
  17. Mistrzowska pierwsza klasa (ang. Supreme Master First Class)
  18. Elita światowa (ang. The Global Elite)

  Zastosowanie systemu rankingowego z założenia ma na celu wyszukiwanie meczów odpowiednich do poziomu umiejętności gracza (lub członków poczekalni utworzonej przy wyszukiwaniu meczu). Ranga przydzielana jest graczowi po wygraniu 10 rozgrywek w trybie „Turniejowy”. Skuteczność gracza w każdym kolejnym meczu oraz jego końcowy wynik decyduje o awansie lub degradacji z rangi.

  Antyterroryzm - całokształt działań o charakterze ochronnym, mających na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa zaistnienia zamachu terrorystycznego oraz minimalizację jego skutków. Obejmuje ochronę osób i mienia, przygotowanie planów działania w sytuacji kryzysowej, zabezpieczenie sił i środków w celu udzielenia pomocy oraz okreslenie i ocenę możliwych zagrożeń.Counter-Strike – seria gier komputerowych z gatunku first-person shooter. W głównej mierze gry są przeznaczone dla rozgrywki wieloosobowej, w których gracze walczą między sobą wcielając się w terrorystów lub antyterrorystów.
   Zapoznaj się również z: Matchmaking.

  W przypadku rozpoczynania gry ze znajomymi w poczekalni, aby wyszukiwanie meczu było możliwe, rangi członków poczekalni muszą być do siebie odpowiednio zbliżone (maksymalny przedział: 5 rang w górę i w dół). Ograniczenie to nie obowiązuje, jeśli w poczekalni znajduje się pełny, 5-osobowy skład drużyny. Nieaktywność w trybie „Turniejowym” powoduje wygaśnięcie (ukrycie) rangi. Aby ponownie wyświetlić rangę, należy wygrać lub zremisować jeden mecz. Ranga po okresie nieaktywności zostaje odpowiednio skalibrowana. Ograniczeniami wyszukiwania gier objęte są dodatkowo osoby, które nie posiadają jeszcze rangi lub ich ranga wygasła – nie mogą rozpocząć meczu w poczekalni z graczami o randze powyżej „Mistrzowskiego obrońcy I”.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

  Opuszczenie meczu turniejowego przed jego zakończeniem powoduje nałożenie na gracza tymczasowej blokady („turniejowa kara czasowa”, ang. Competitive Cooldown), uniemożliwiającej rozgrywanie meczów turniejowych przez określony czas. Podobne kary nakładane są za umyślne przeszkadzanie sojusznikom, za nadużywanie systemu wyrzucania graczy, wyrzucenie zbyt dużej liczby graczy z meczu, a także za bycie wyrzuconym ze zbyt wielu gier.

  Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.Loot box, lootbox – w grach komputerowych jest to skrzynka zawierająca losowe, wirtualne przedmioty. W zależności od produkcji można ją otrzymać za postęp w grze lub kupując za wirtualne (zdobywane w grze) lub realne pieniądze za pomocą mikropłatności. Ponadto w części tytułów lootboksy zawierają tylko przedmioty kosmetyczne, które nie dają przewagi graczowi, natomiast w innych przedmioty, które mogą wpływać na balans rozgrywki.

  Uproszczony[ | edytuj kod]

  Tryb „Uproszczony” korzysta z uproszczonych zasad klasycznych meczów turniejowych, m.in. skrócenie meczu do 15 rund, wyłączony bratobójczy ogień, włączone przenikanie postaci gracza przez sojuszników, zwiększona ilość graczy w drużynach. Gracze otrzymują bezpłatny pancerz i hełm na początku każdej rundy, a antyterroryści – także zestaw do rozbrajania (lub zestawu ratunkowy). Zadania drużyn pozostają takie same jak w meczach turniejowych.

  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Cheat (ang. oszustwo) – w terminologii gier komputerowych jest sposobem na obejście ograniczeń gry poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod. Cheaty możemy podzielić na kilka kategorii:

  Deathmatch[ | edytuj kod]

  W tryb „Deathmatch” wszystkie bronie dostępne w grze są darmowe, postać gracza natychmiast odradza się po śmierci, a celem gracza jest eliminacja jak największej liczby graczy drużyny przeciwnej w ciągu 10 minut. Tryby te używane są głównie do treningu.

  Gry wojenne: Wyścig zbrojeń, Demolka, Latający skaut[ | edytuj kod]

  W trybie „Wyścig zbrojeń” zabijanie przeciwników daje graczowi lepszą broń. Dokonanie zabójstwa z użyciem ostatniej dostępnej broni, złotego noża, daje graczowi zwycięstwo. W tym trybie nie jest możliwy zakup broni, a gracz odradza się natychmiast po swojej śmierci. W trybie „Demolka” rozgrywka prowadzona jest na zmniejszonych mapach na standardowych zasadach gry. Zabicie przeciwnika daje graczowi lepszą broń w kolejnej rundzie. W trybie „Latający skaut” gracze grają na standardowych zasadach na mapach o zmniejszonej grawitacji, wyposażeni jedynie w karabin SSG 08 oraz nóż. Tryby „Wyścig zbrojeń”, „Demolka” oraz „Latający skaut” zostały przez wydawcę nazwane „Gry wojenne” i umieszczone w odrębnej zakładce.

  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.Materiał wybuchowy – pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna w odpowiednich warunkach do gwałtownej reakcji chemicznej o charakterze egzotermicznym, której towarzyszy wydzielenie wielkiej ilości produktów gazowych w postaci wybuchu (detonacji lub deflagracji).

  Skrzydłowy[ | edytuj kod]

  W trybie „Skrzydłowy”, dodanym w aktualizacji w 2017 roku, w 16-rundowych meczach ze scenariuszem zamachu bombowego na niewielkich mapach walczą ze sobą dwie dwuosobowe drużyny. Mecze rozegrane w tym trybie wpływają na odrębną rangę trybu „Skrzydłowego”, reprezentującą umiejętności gracza i wpływającą, podobnie jak w trybie „Turniejowym”, na dobór przeciwników. Podobnie jak w przypadku trybu „Turniejowego”, na trybie „Skrzydłowy” występuje 18 rang od „Srebra I” do „Elity światowej”:

  Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.Polsat Sport News – polska stacja telewizyjna o profilu informacyjno-sportowym, należąca do grupy kanałów telewizji Polsat. W ramówce Polsat Sport News znajdują się m.in. serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne. Stacja korzysta z oferty programowej sportowych anten Polsatu. Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej Polsat Sport News jako jedyna stacja sportowa w Polsce ma zasięg ogólnopolski.
  1. Srebro I (ang. Silver I)
  2. Srebro II (ang. Silver II)
  3. Srebro III (ang. Silver III)
  4. Srebro IV (ang. Silver IV)
  5. Elitarne srebro (ang. Silver Elite)
  6. Mistrzowskie elitarne srebro (ang. Silver Elite Master)
  7. Złoty laur I (ang. Gold Nova I)
  8. Złoty laur II (ang. Gold Nova II)
  9. Złoty laur III (ang. Gold Nova III)
  10. Mistrzowski złoty laur (ang. Gold Nova Master)
  11. Mistrzowski obrońca I (ang. Master Guardian I)
  12. Mistrzowski obrońca II (ang. Master Guardian II)
  13. Elitarny mistrzowski obrońca (ang. Master Guardian Elite)
  14. Wybitny mistrzowski obrońca (ang. Distinguished Master Guardian)
  15. Legendarny orzeł (ang. Legendary Eagle)
  16. Mistrzowski legendarny orzeł (ang. Legendary Eagle Master)
  17. Mistrzowska pierwsza klasa (ang. Supreme Master First Class)
  18. Elita światowa (ang. The Global Elite)

  Podobnie jak w trybie „Turniejowym”, ranga przydzielana jest graczowi po wygraniu 10 rozgrywek. Skuteczność gracza w każdym kolejnym meczu oraz jego końcowy wynik decyduje o awansie lub degradacji z rangi. Nieaktywność w trybie „Skrzydłowy” powoduje wygaśnięcie (ukrycie) rangi. Aby ponownie ją wyświetlić, należy wygrać lub zremisować jeden mecz; ranga zostaje wówczas odpowiednio skalibrowana.

  PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) – wieloosobowa gra komputerowa z gatunku battle royale tworzona przez studio PUBG Corporation, część koreańskiego studia Bluehole. Gra została wydana we wczesnym dostępie na PC w marcu 2017, premiera gry na Xbox One odbyła się 12 grudnia 2017, natomiast 21 grudnia tego samego roku została wydana wersja 1.0 na komputery osobiste. Szybkostrzelność to liczba strzałów jaką dana broń palna może oddać w ciągu określonego czasu (najczęściej minuty). Rozróżnia się:

  Strefa zagrożenia[ | edytuj kod]

  W grudniu 2018 do gry dodano tryb battle royale o nazwie „Strefa zagrożenia” (ang. Danger Zone), w którym można grać samodzielnie oraz w dwu- lub trzyosobowych drużynach. W meczu bierze udział maksymalnie 18 osób. Gracze wybierają przed rozpoczęciem gry miejsce zrzutu ze śmigłowca oraz przedmiot startowy. Dodatkowe wyposażenie, takie jak broń, amunicja, zastrzyki wzmacniające lub pancerz zdobyć można przeszukując miejsca na mapie lub wykonując zadania. Możliwe jest również zamówienie przedmiotów przy użyciu tabletu, za pieniądze zebrane w czasie eksploracji mapy. Wybrane przedmioty dostarczają drony.

  Fortnite Battle Royale – komputerowa gra wieloosobowa z trybem rozgrywki battle royale opracowana i wydana przez Epic Games w 2017 roku na platformy Windows, macOS, PlayStation 4 i Xbox One oraz w 2018 roku na iOS, Nintendo Switch i Android. Gra jest dystrybuowana za pośrednictwem dystrybucji cyfrowej w modelu free-to-play. Fortnite Battle Royale jest pochodną gry komputerowej Fortnite: Save the World – symulatora przetrwania z możliwością tworzenia różnych struktur budowlanych. Twitch (Twitch.tv) – strona internetowa będąca platformą medialną udostępniającą wideo strumieniowe (na żywo), przeznaczona w głównej mierze do transmisji sportu elektronicznego oraz gier komputerowych. Strona została założona w czerwcu 2011 przez współwłaścicieli serwisu Justin: Justina Kana i Emmetta Sheara. Według danych serwisu, stronę miesięcznie odwiedza 45 milionów widzów.

  Zwycięzcą gry jest gracz lub drużyna, która jako ostatnia utrzyma się przy życiu. W lipcu 2019 roku do trybu „Strefa zagrożenia” wprowadzono odrębny system rankingowy, w którym wyróżnia się 15 rang (o nazwach i ikonach zupełnie odmiennych niż w pozostałych dwóch trybach – od rangi „Szczur laboratoryjny I” do rangi „Wyjący alfa”):

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2014 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Bagnet – broń biała kłująca lub kłująco-sieczna mocowana u wylotu lufy karabinu, karabinka lub pistoletu maszynowego. Stanowi on jego przedłużenie umożliwiające użycie tych rodzajów broni strzeleckiej do walki wręcz.
  1. Szczur laboratoryjny I (ang. Lab Rat I)
  2. Szczur laboratoryjny II (ang. Lab Rat II)
  3. Biegnący zając I (ang. Sprinting Hare I)
  4. Biegnący zając II (ang. Sprinting Hare II)
  5. Dziki skaut I (ang. Wild Scout I)
  6. Dziki skaut II (ang. Wild Scout II)
  7. Elitarny dziki skaut (ang. Wild Scout Elite)
  8. Lis łowca I (ang. Hunter Fox I)
  9. Lis łowca II (ang. Hunter Fox II)
  10. Lis łowca III (ang. Hunter Fox III)
  11. Elitarny lis łowca (ang. Hunter Fox Elite)
  12. Wilk szary (ang. Timber Wolf)
  13. Wilk żaru (ang. Ember Wolf)
  14. Wilk ognia (ang. Wildfire Wolf)
  15. Wyjący alfa (ang. The Howling Alpha)

  O awansie lub degradacji z rangi decyduje skuteczność gracza lub drużyny w meczach. Gracze mogą wyszukiwać gry swobodnie, bez względu na posiadaną rangę.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Granat hukowy, błyskowo-hukowy lub ogłuszający – granat ręczny, który nie zadaje poważniejszych obrażeń przeciwnikowi. Pierwsze egzemplarze tego typu granatów powstały w latach 60 XX wieku na zlecenie brytyjskich jednostek Special Air Service jako broń uniemożliwiająca przeciwnikowi walkę, ale nie raniąca go.

  Matchmaking[ | edytuj kod]

  VAC oraz Nadzór[ | edytuj kod]

  Oficjalny system matchmaking wykorzystuje system Valve Anti-Cheat (VAC) celem eliminowania graczy korzystających z oszustw, tj. oprogramowania zwiększającego przewagę nad przeciwnikami (np. widzenie przez ściany – tzw. „wallhack”, poprawianie celności – tzw. „aimhack”). Oszukiwanie na serwerach chronionych systemem VAC skutkuje permanentną blokadą i zablokowaniem ekwipunku (sprzedaż ani kupno przedmiotów nie są możliwe). Blokady VAC nie podlegają dyskusji i są nakładane w sposób automatyczny.

  Matchmaking (wyszukiwanie gier) – w komputerowych grach online multiplayer system dobierania graczy i wyszukiwania serwerów. W większości gier komputerowych są to rozbudowane algorytmy, szacujące umiejętności graczy oraz przewidujące wyniki rozgrywek, których głównym priorytetem jest wyszukiwanie meczów odpowiednich do ich poziomu umiejętności. Po wyszukaniu graczy i utworzeniu drużyn, system matchmakingu szuka wolnego serwera (uwzględniając opóźnienie połączenia graczy) i konfiguruje rozgrywkę. Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Ponadto, zgłoszeni w meczach podejrzani o oszukiwanie lub umyślne przeszkadzanie gracze trafiają do systemu „Nadzoru” (ang. Overwatch). W systemie „Nadzoru” gracze spełniający określone wymogi (odpowiedni staż w grze, duża ilość zwycięstw w meczach turniejowych, odpowiednio wysoka ranga) oceniają nagrania z meczów i decydują o zablokowaniu podejrzanego gracza. W przypadku stwierdzenia uporczywego przeszkadzania sojusznikom w rozgrywce, podejrzany może otrzymać blokadę na okres 30 dni, a w przypadku stosowania niedozwolonych wspomagaczy zwiększających przewagę nad przeciwnikiem – blokadę permanentną. Konsekwencje blokady permanentnej są zbliżone do konsekwencji otrzymania automatycznej blokady VAC.

  Butelka zapalająca (potocznie koktajl Mołotowa) – rodzaj prymitywnego granatu zapalającego. Broń w warunkach bojowych (ostrzał) szczególnie niebezpieczna dla miotającego.Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową podobnie, jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha.

  Konto Prime i Trust Factor[ | edytuj kod]

  Gracze, którzy kupią w Steam lub osiągną 21 stopień profilu otrzymują wersję konta „Prime”. Otrzymali go także gracze posiadający grę przed przejściem na model free-to-play. Wyszukiwanie meczów w trybie „Prime” wyszukuje wyłącznie graczy z tym statusem konta. Zastosowanie tego systemu miało na celu poprawienie jakości rozgrywki przez zmniejszenie liczby cheaterów oraz smurfów (tj. graczy o wysokim poziomie umiejętności, którzy celowo prowadzą rozgrywkę na meczach turniejowych z wykorzystaniem kont ze zbyt niską rangą).

  Podkładka pod mysz komputerową – służy do zabezpieczania blatu stołu lub biurka przed porysowaniem przez mysz i jednocześnie zapewnia odpowiedni poślizg między myszą, a podłożem. Wykonana jest z tworzywa sztucznego. Strona wierzchnia jest gładka, spodnia piankowa, co zapobiega ślizganiu się podkładki po blacie.Natus Vincere – ukraińska organizacja e-sportowa, założona w 2009 roku. Początkowo brała udział w turniejach Counter-Strike’a 1.6. Według stanu z 2019 roku ma drużyny biorące udział w rozgrywkach w siedmiu grach – Counter Strike: Global Offensive, Dota 2, PlayerUnknown’s Battlegrounds, Apex Legends, Fortnite, Paladins i Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.

  W 2017 roku Valve rozpoczęło wdrażanie nowego systemu wyszukiwania gier, opartego o tzw. „czynnik zaufania” (ang. Trust Factor). Nowy system nie wymaga posiadania wysokiego poziomu doświadczenia i wyszukuje mecze z graczami o podobnym czynniku zaufania. Na czynnik składa się wiele elementów związanych z doświadczeniem gracza w CS:GO oraz w innych grach i aktywnościach na jego koncie Steam. Posiadanie wcześniej statusu „Prime” jest dodatkowym atutem. W trybach wykorzystujących rangi umiejętności (tj. „Turniejowy” i „Skrzydłowy”) oprócz „Prime” i czynnika zaufania na wyszukiwanie gier wpływają rangi reprezentujące umiejętności gracza.

  Sport elektroniczny (e-sport, ang. esports, electronic sports) – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Zawody e-sportowe często przyjmują formę zorganizowanej wieloosobowej gry komputerowej, gdzie zawodowi gracze prowadzą rozgrywkę indywidualnie lub w drużynach, zebrani fizycznie (tzw. LAN party) lub przez Internet. Mimo tego, że zawody i inne formy rywalizacji stanowią od dawna część kultury gier komputerowych, przez dłuższy czas były traktowane jedynie rozrywkowo, rozgrywane przez amatorów. Dopiero wraz z początkiem lat 2000, dzięki możliwości strumieniowania rozgrywek na żywo, zaczęły nabierać obecnej formy wraz z gwałtownym wzrostem ich popularności. Pojawili się zawodowi gracze oraz komentatorzy, specjalizujący się w danej grze. Szybki wzrost zainteresowania i znaczenia e-sportu spowodował, że już w latach 2010-tych stanowił istotny czynnik w branży gier komputerowych, a twórcy aktywnie wspierali i współtworzyli go, przystosowując swoje gry i finansując turnieje. Zakładnik – osoba przetrzymywana w celu wymuszenia jakichś korzyści, najczęściej majątkowych lub spełnienia postulatów porywaczy.

  Serwery społeczności[ | edytuj kod]

  Oprócz oficjalnych serwerów Valve, do dyspozycji graczy są także dedykowane serwery społeczności, dostępne z odpowiedniej zakładki w menu gry. Serwery te mogą znacząco różnić od oficjalnych trybów gry. Najpopularniejszym rodzajem modyfikowanych serwerów są serwery typu „kz”, na których zadaniem graczy jest pokonywanie przeszkód dla trenowania technik poruszania się, wymagających zaawansowanego strafingu oraz tzw. bunny hop’u. Większość serwerów społeczności chronionych jest – podobnie jak oficjalne serwery matchmakingu – systemem Valve Anti-Cheat.

  Ministerstwo Finansów (MF) – urząd pomocniczy Ministra Finansów, centralnego organu administracji rządowej odpowiedzialnego za dział administracji rządowej – finanse publiczne. Pomaga Ministrowi Finansów w m.in. projektowaniu budżetu państwa, kierowaniu sprawami podatków, finansowania samorządów terytorialnych oraz sprawami związanymi z długiem publicznym. Softpedia – strona internetowa indeksująca i dostarczająca informacji dotyczących oprogramowania. Zajmuje się także tematami ze źródeł zewnętrznych i wewnętrznych, zapewnia oprogramowanie, gry i recenzje.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mysz komputerowa, myszka (ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
  Balisong, motylek – rodzaj niewielkiego noża składanego, służącego do walki, stosowanego tradycyjnie na Filipinach.
  GameSpy Industries, Inc. (GameSpy) – amerykańska strona internetowa o grach komputerowych i oddział IGN Entertainment. Strona została założona w 1996 roku i publikuje wiadomości związane z branżą, recenzje oraz zapowiedzi gier komputerowych. Z jej inicjatywy powstała wyszukiwarka serwerów w grach – GameSpy Arcade.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". PC Gamer – czasopismo o tematyce gier komputerowych.
  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
  SteelSeries jest duńskim producentem peryferii komputerowych, m.in. myszy, klawiatur, słuchawek i podkładek pod myszy. SteelSeries jest sponsorem e-sportu.
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.119 sek.