Cosmos: A Spacetime Odyssey – amerykański serial popularnonaukowy wyprodukowany w 2014. Program jest kontynuacją serialu telewizyjnego pt. Cosmos: A Personal Voyage z roku 1980, który prezentowany był przez Carla Sagana i został uznany za bardzo ważny przykład filmów dokumentalnych. Narrator serii i astrofizyk, Neil deGrasse Tyson, był zainspirowany pracą Sagana. Serial został stworzony dzięki pomocy finansowej Setha MacFarlane’a i doświadczeniu współtwórczyni pierwowzoru, Ann Druyan (wdowy po Saganie). Serial tak jak poprzednik też ma 13 odcinków i podobny styl narracji, ale wzbogacony jest o najświeższą wiedzę i segment animowany. W programie ponownie występuje statek wyobraźni (Ship of the Imagination), ale ulepszony o animacje komputerowe. Producentem serii jest Brannon Braga. Muzykę skomponował Alan Silvestri.
Michael Faraday (ur. 22 września 1791, zm. 25 sierpnia 1867) – fizyk i chemik angielski, eksperymentator, samouk. Profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu w Oksfordzie, członek Royal Society, w młodości asystent H.B. Davy’ego.John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (Anglia), zm. 11 maja 1871 w Collingwood w hrabstwie Kent) – angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela.
W 2019 roku zostanie wyemitowany sequel do serialu pod tytułem Cosmos: Possible Worlds.
Narrator programu podróżując w swoim statku wyobraźni mówi o różnych zjawiskach zachodzących we Wszechświecie jak i na Ziemi. Opowiada o naturze, życiu oraz bada zdarzenia z przeszłości, przedstawiając życiorysy różnorakich naukowców i filozofów. Część odcinków serialu zawiera również animowane historie z życia znanych osobistości.
Marlee Matlin (ur. 24 sierpnia 1965) – amerykańska aktorka cierpiąca na niedosłuch. Za rolę w filmie Dzieci gorszego boga z 1986 r. zdobyła Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa.Seth Woodbury MacFarlane (ur. 26 października 1973 w Kent) – animator, scenarzysta, producent telewizyjny, reżyser i aktor dubbingowy.
Aktorzy i postacie[ | edytuj kod]
Neil deGrasse Tyson jako narrator
Carl Sagan jako narrator poprzedniej edycji programu
Peter Emshwiller jako George Tilton
Piotr Michael jako Edmund Muskie
Seth MacFarlane jako Giordano Bruno
John Steven Rocha jako Robert Bellarmin
Michael Chochol jako Jan Oort
Kirsten Dunst jako Cecilia Payne-Gaposchkin
Cary Elwes jako Edmond Halley oraz Robert Hooke
Richard Gere jako Clair Patterson
Jonathan Morgan Heit jako John Herschel
Martin Jarvis jako Humphry Davy
Tom Konkle jako Samuel Pepys
Marlee Matlin jako Annie Jump Cannon
Heiko Obermoller jako Hermann Einstein (ojciec Alberta Einsteina)
Julian Ovenden jako Michael Faraday
Nadia Rochelle Pfarr jako Malala Yousafzai
Enn Reitel jako Albert Einstein
Wesley Salter jako James Clerk Maxwell
Amanda Seyfried jako Marie Tharp
Alexander Siddig jako Isaac Newton
Patrick Stewart jako William Herschel
Oliver Vaquer jako Joseph von Fraunhofer
Julie Wittner jako Sarah Faraday (żona Michaela Faradaya)
Marc Worden jako Harrison Brown

Animacja komputerowa – sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputerów. Jest poddziedziną grafiki komputerowej i animacji. W coraz większym zakresie jest ona realizowana jako animacja 3D (trójwymiarowa), choć w zastosowaniach dysponujących niską przepustowością sprzętową i wymagających przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym cały czas ważną pozycję utrzymuje animacja 2D (dwuwymiarowa, płaska). Czasami docelowym medium animacji jest sam system komputerowy, ale zdarza się, ze animacja przeznaczona jest dla innych mediów, takich jak film. Animację komputerową czasami określa się skrótem CGI (od ang. Computer Generated Imagery, lub Computer Generated Imaging) - szczególnie w zastosowaniach kinematograficznych.Annie Jump Cannon (ur. 11 grudnia 1863 w Dover, USA, zm. 13 kwietnia 1941 w Cambridge, USA) – amerykańska astronom, jedna z twórców systemu klasyfikacji gwiazd według ich temperatur (zob. typ widmowy).
Warto wiedzieć że... beta
Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.
Malala Yousafzai (paszto ملاله یوسفزۍ, urdu ملالہ یوسف زئی, ur. 12 lipca 1997 w Mingora) – pakistańska aktywistka, działająca na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet.
Sir Humphry Bartholomew Davy (ur. 17 grudnia 1778 w Penzance w Kornwalii, zm. 29 maja 1829 w Genewie w Szwajcarii) – angielski chemik i fizyk.
Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.
Patrick Stewart (ur. 13 lipca 1940 w Mirfield) – brytyjski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i głosowy. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych, wystąpił w kilkunastu serialach, pracuje również jako aktor dubbingowy i teatralny. Reżyserował niektóre odcinki serialu Star Trek: Następne pokolenie, w którym grał również główną rolę kapitana Picarda (1987-94) i kilku filmach pełnometrażowych serii Star Trek. Po roli profesora Xaviera w X-Menie (2000) stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Hollywood. Był trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i czterokrotnie do nagrody Emmy. 31 grudnia 2009 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za swoje zasługi dla dramatu.
Robert Hooke (ur. 18 lipca 1635, zm. 3 marca 1703) – angielski przyrodnik, jeden z największych eksperymentatorów XVII wieku. Był synem pastora, urodził się w angielskiej miejscowości Freshwater na wyspie Wight.
Edmund Sixtus "Ed" Muskie (ur. 28 marca 1914 w Rumford, Maine, zm. 26 marca 1996 w Waszyngtonie) – amerykański polityk polskiego pochodzenia, działacz Partii Demokratycznej. Pełnił funkcję gubernatora i senatora ze stanu Maine oraz sekretarza stanu (szefa dyplomacji) USA. Był także kandydatem swej partii na wiceprezydenta w wyborach 1968.