• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corvo

  Przeczytaj także...
  Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).Azory (port. Açores, wym. [ɐˈsoɾɨʃ]; Arquipélago dos Açores), administracyjnie Region Autonomiczny Azorów – archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się około 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego i jest zaliczany do Makaronezji. Na długości 650 km rozciągają się trzy główne grupy wysp (grupa zachodnia: Flores i Corvo, grupa centralna: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, grupa wschodnia: São Miguel i Santa Maria). Zróżnicowana rzeźba terenu ze stromymi, skalistymi wybrzeżami i jeziorami kraterowymi świadczy o wulkanicznym pochodzeniu wysp. Archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie.
  Wrona siwa, wrona (Corvus cornix) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zasadniczo wędrowny, choć duża część osobników jest już osiadła (zwłaszcza populacje miejskie).

  Corvo (dosłownie Wyspa Wronia) – niewielka, portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim, należąca do zachodniej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji. Jest to najmniejsza zamieszkana wyspa na Azorach, jak i w całej Portugalii. Oprócz tego Corvo jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą Makaronezji, w skład której wchodzą Azory. Powierzchnia wyspy wynosi 17,45 km², a liczba stałych mieszkańców wynosi 468 (2006). Najwyższe wzniesienie stanowi wierzchołek Morro dos Homens (718 m n.p.m.). Na wyspie znajduje się miejscowość (siedziba gminy) Vila do Corvo. Corvo zostało odkryte w 1452 roku przez Diogo de Teive.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Wyspa wulkaniczna - wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Wyspa powstała ze stratowulkanu, którego pozostałością jest obszerna kaldera. Caldeirão ma ponad 300 m głębokości oraz 2 km średnicy. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Szata roślinna zachodniej części wyspy jest niezwykle intensywna, natomiast część północno-zachodnia to większości krajobraz powulkaniczny.

  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Wschodnie wybrzeże wyspy, widziane z pokładu samolotu.

 • Tradycyjne wiatraki.

 • Miejscowość Corvo.

 • Corvo - krater główny (Caldeirão).
  Corvo - krater główny (Caldeirão).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Global Volcanism Program: Corvo (en)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.
  Średnica okręgu lub sfery – dowolny odcinek o końcach należących do tej figury i przechodzący przez jej środek symetrii.
  Vila do Corvo - miasto i gmina w Portugalii. Znajduje się na Azorach, w południowej części najmniejszej zamieszkanej wyspy archipelagu - Corvo i jest jedyną siedzibą ludzką na tym obszarze. Według danych z 2001 roku, Vila do Corvo skupia 425 mieszkańców. Jest to jedyna portugalska gmina, która nie dzieli się na żadne sołectwa. Wójtem gminy jest Fernando António Mendonça Fraga Pimentel z Partii Socjalistycznej.
  Makaronezja, z gr. Μακάροι Νήσοι (Makároi Nēsoi) (Wyspy Szczęśliwe) lub Μακάρων Νήσοι (Makárōn Nēsoi - Wyspy Szczęśliwych) – zbiorcza nazwa wulkanicznych wysp (łączna pow. 14 676 km²; 3 148 tys. mieszkańców), położonych na północno-wschodnim Atlantyku przy wybrzeżach Europy i Afryki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.