• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coruscant

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.
  Ekumenopolis (gr. οικουμένη „świat” i πόλις „miasto”) – pojęcie stworzone w 1967 roku przez greckiego urbanistę Konstandinosa Doksiadisa i opisane w jego pracy Ecumenopolis: The Inevitable City of the Future z roku 1974. Pojęcie ekumenopolis reprezentuje ideę, że w przyszłości (w wyniku obecnych trendów urbanizacji i wzrostu populacji) tereny miejskie i megalopolis całego świata połączą się, tworząc pojedyncze miasto o zasięgu globalnym. Zanim Doksiadis ukuł termin ekumenopolis, dziewiętnastowieczny amerykański mistyk Thomas Lake Harris wspomniał o miastach-planetach w swoich utworach, a pisarz fantastyki naukowej Isaac Asimov używał miasta-planety Trantor jako tła dla niektórych swoich opowiadań.

  Coruscant – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, stolica galaktyki oraz Imperium Galaktycznego.

  Niemal cała powierzchnia planety zajęta jest przez miasto, którego ludność wynosi ok. biliona. Niewielkie niezabudowane obszary obejmują jedynie okolice czap polarnych na biegunach oraz fragment pasma Gór Manarai. Klimat planety utrzymywany jest sztucznie, m.in. przy wspomaganiu systemu zwierciadeł orbitalnych, dogrzewających okołobiegunowe obszary planety.

  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.

  Dzień na planecie trwa 24 standardowe godziny, rok ma 368 standardowych dni.

  Na Coruscant mieszczą się siedziby wielu ważnych instytucji, w tym Senatu Galaktycznego. Oprócz tego znajduje się tu Świątynia Jedi, a po powstaniu Imperium – Pałac Imperialny. Wtedy też planeta na parędziesiąt lat zmieniła nazwę na Centrum Imperialne. Planeta osłaniana jest podwójną tarczą planetarną, bronioną przez flotę i liczne stacje bojowe, a na niskich i wysokich orbitach okrąża ją wiele stacji kosmicznych oraz skyhooków. Import: produkty spożywcze, urządzenia, roboty, pojazdy, surowce naturalne. Brak eksportu.

  Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.Świątynia Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to mieszczący się na planecie Coruscant budynek stanowiący w pewnych okresach historii Starej Republiki główną siedzibę Zakonu Jedi.

  Planeta przynależała kolejno do: Republiki Galaktycznej, Imperium Galaktycznego, Nowej Republiki, Yuuzhan Vongów (zmieniona nazwa na Yuuzhan'tar).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Coruscant w Bibliotece Ossus (pol.)
 • Coruscant w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
 • Coruscant w Wookieepedii (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Stacja orbitalna, stacja kosmiczna – sztuczny satelita Ziemi zaprojektowany w taki sposób, aby ludzie mogli w nim mieszkać przez wiele tygodni czy miesięcy. Po raz pierwszy koncepcja "stacji międzyplanetarnej" została zaproponowana przez rosyjskiego uczonego Konstantego Ciołkowskiego.
  Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.