• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corpus Evangelicorum

  Przeczytaj także...
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Corpus Evangelicorum – ciało reprezentujące protestantów Rzeszy Niemieckiej w parlamencie cesarskim. Formalnie utworzone w 1653 roku, istniało aż do rozwiązania Świętego Cesarstwa Rzymskiego w 1806 roku. Jego przewodniczącym był elektor Saksonii, niezależnie od faktu, że od 2 czerwca 1697 był on katolikiem (August II Mocny i jego następcy). Niezgodność tą próbowali wykorzystywać władcy Prus, aby odebrać elektorom saskim to stanowisko, m.in. w związku z ogłoszoną w 1717 konwersją późniejszego Augusta III z takim wnioskiem wystąpił do władców protestanckich Fryderyk Wilhelm I. Ostatecznie jednak przeważyła zgoda na utrzymywanie się dziwnego stanu rzeczy, w którym król Polski i katolik przewodniczył protestantom w Sejmie Rzeszy. Zdecydowało o tym w dużej mierze poparcie cesarskie dla Augusta II, udzielone ze względów politycznych.

  Corpus Catholicorum – ciało reprezentujące katolików Rzeszy Niemieckiej w parlamencie cesarskim. Protestanci Rzeszy zgrupowani byli w Corpus Evangelicorum formalnie utworzonym w 1653 roku.August III (Sas) (ur. 17 października 1696 w Dreźnie, zm. 5 października 1763 tamże) – w latach 1733-1763 król Polski oraz jako Fryderyk August II elektor saski; syn Augusta II z saskiej dynastii Wettynów i Krystyny Eberhardyny Bayreuckiej.

  Katolicy Rzeszy zgrupowani byli w Corpus Catholicorum.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Corpus Evangelicorum (ang.). biblicaltraining.org. [dostęp 2018-09-06].
  2. Jacek Staszewski August III Sas, s. 72, 83-84
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.