Corporation for National Research Initiatives

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corporation for National Research Initiatives (CNRI) – amerykańska organizacja non-profit, której głównym celem jest wspieranie rozwoju kluczowych technologii przetwarzania i udostępniania wiedzy z użyciem sieci komputerowych.

International DOI Foundation (IDF) – międzynarodowa fundacja, która jest ciałem zarządzającym sytemem identyfikatorów cyfrowych DOI. Fundacja ma siedzibę w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

CNRI została założona w 1986 roku przez Roberta E. Kahna. Jej siedziba znajduje się w Reston w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. CNRI ściśle współpracuje z rządem USA, a także z kilkunastoma innymi instytucjami oraz uczelniami amerykańskimi nad stałym rozwojem National Information Infrastructure.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Do najważniejszych projektów CNRI należą:

 • CORDRA (Content Object Repository Discovery and Resolution Architecture) i Defense Virtual Information Architecture – projekt realizowany z Departamentem Obrony USA – polega na stworzeniu jednolitego obiegu materiałów edukacyjnych związanych z obronnością Stanów Zjednoczonych i zaadaptowanie systemu DOI do cyfrowych dokumentów Departamentu Obrony i DARPA
 • D-Lib i D-Lib Magazine – forum dyskusyjne i czasopismo poświęcone działaniom prowadzonym przez CNRI
 • DOI – rozwijanie systemu identyfikatorów cyfrowych dokumentów elektronicznych realizowany we współpracy z International DOI Foundation; CNRI obsługuje w ramach tego projektu Handle System, czyli główne repozytorium identyfikatorów i przypisanych do nich metadanych.
 • Speech and Language Processing Center – jednostka badawcza zajmująca się rozwojem procesorów mowy i tekstu np. automatycznych tłumaczy z jednego języka na inny.
 • Oprócz tego w wyniku prac koordynowanych przez CNRI rozwinięto kilkanaście kluczowych technologii i baz danych m.in:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
 • język Python i JPython
 • bazę danych CORDS US Copyright Office
 • Electronic Payments Forum – system integrujący różne sposoby płatności elektronicznej i ustanawiający standardy w tej dziedzinie
 • Application Gateway System – system serwerowy umożliwiający zestawianie w sieci z serwerów pracujących na różnych systemach operacyjnych.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Handle System – system identyfikatorów przypisywanych do dowolnych obiektów zapisanych cyfrowo (plików, dokumentów elektronicznych itp.) należący i obsługiwany przez Corporation for National Research Initiatives (CNRI). Identyfikatory te są na stałe przypisane do obiektów niezależnie od ich fizycznego umiejscowienia i są powiązane z wpisami w specjalnej bazie danych umożliwiającej szybkie uzyskiwanie podstawowych informacji na temat tych obiektów poprzez usługi dostępne w sieciach komputerowych takich jak internet.
  Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.
  Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przekształcona w 1972 z ARPA. W latach 1958-1972 i 1993-1996 pod nazwą - Advanced Research Projects Agency - ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Robert E. Kahn (ur. 23 grudnia 1938) – współtwórca, wraz z Vintonem G. Cerfem, protokołu TCP/IP, który stał się kamieniem milowym Internetu.

  Reklama