• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corona civica

  Przeczytaj także...
  Corona muralis (łac.) – w Rzymie w okresie republiki korona ze złota w kształcie murów, dawana temu, który pierwszy wdarł się na mury obleganego, nieprzyjacielskiego miasta. Początkowo mógł ją otrzymać każdy, później nagrodę tę otrzymywali tylko dowódcy.Corona navalis (łac. korona okrętów) – w starożytnym Rzymie zaszczytna nagroda w formie złotej korony ozdobionej dziobami żaglowców wręczanej temu, który jako pierwszy dokonał abordażu nieprzyjacielskiego okrętu.
  Kamea (z arabskiego kamma – garb, wypukłość) – rodzaj gemmy, szlachetny lub półszlachetny kamień ozdobiony reliefem ciętym wypukło.

  Corona civica – jedno z najwyższych odznaczeń starożytnego Rzymu. Był to wieniec z liści dębowych.

  Wyróżnienie otrzymywał ten, kto w czasie bitwy ocalił życie obywatelowi Rzymu. Pierwotnie wieniec dawał wyratowany obywatel, a warunkiem było zabicie podczas ratowania przynajmniej dwóch wrogów, utrzymanie pozycji i nie wycofanie się. W późniejszym czasie odstąpiono od ostatniego warunku.

  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.Obywatele rzymscy (łac.: cives Romani, pierwotnie – quirites, później ogólnie – cives) – w prawie rzymskim kategoria osób wolnych, którym status civitatis umożliwiał korzystanie z pełnej rzymskiej zdolności prawnej.

  Przykładem jest rzymska kamea z orłem z 27 roku p.n.e. w oprawie srebrnej, pozłacanej. Wykonana w dwuwarstwowym onyksie o średnicy 22 cm. Orzeł, symbol Imperium Rzymskiego, stoi z rozpostartymi skrzydłami na gałązce palmowej. W lewym szponie trzyma wieniec z liści dębowych, corona civica.

  Dąb (Quercus L.) – rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich. Gatunkiem typowym jest Quercus robur L..

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Corona muralis
 • Corona navalis
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mieczysław S. Popławski, Bellum Romanum. Sakralność wojny i prawa rzymskiego, KUL 2011, ​ISBN 978-83-7702-356-3​, s. 165, 166.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.