• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cornel West


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Cum laude – zwrot obcojęzyczny, z języka łacińskiego, równoznaczny polskiemu: z pochwałą, używany dawniej jako forma oceny wyróżniającej, stosowanej na dyplomach. Inne formy używające tego określenia to:Public Broadcasting Service (PBS) (ang. Publiczna Usługa Nadawcza) – amerykańska sieć 354 stacji publicznej telewizji. Jest organizacją non-profit nadającą na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak niektóre programy telewizyjne można odbierać w Kanadzie. Jej działania są w dużej mierze finansowane przez Corporation for Public Broadcasting i telewizyjne zbiórki pieniędzy (tzw. pledge drives). Siedziba znajduje się w Arlington w stanie Wirginia. PBS nie jest właścicielem żadnej ze swoich stacji, jedynie udostępnia swój wizerunek. Na antenach pojawia się pasmo dziecięce PBS Kids. Wraz z koncertami, dyskusjami i spektaklami nadawany jest serwis informacyjny PBS Newshour.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Cornel Ronald West (ur. 2 czerwca 1953 w Tulsie) – afroamerykański filozof, wykładowca i działacz społeczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 2 czerwca 1953 w Tulsie w Oklahomie, w rodzinie cywilnego pracownika sił powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz nauczycielki, a później dyrektorki szkoły. Wychował się w afroamerykańskiej robotniczej dzielnicy w Sacramento, gdzie przeniosła się jego rodzina. Na jego rozwój w młodości wywarł wpływ miejscowy kościół baptystyczny, dzięki któremu słyszał historie potomków niewolników, a także działalność lokalnego oddziału Czarnych Panter, za których pośrednictwem poznał dzieła Karla Marksa. Po trzech latach studiów na Uniwersytecie Harvarda, w wieku dwudziestu lat uzyskał z oceną magna cum laude tytuł Bachelor of Arts w dziedzinie języków bliskowschodnich oraz literatury. Następnie studiował filozofię na Uniwersytecie w Princeton, gdzie istotny wpływ wywarł na niego pragmatyzm Richarda Rorty’ego. W Princeton uzyskał tytuł Master of Arts, a w 1980 roku obronił tam doktorat. W przeciągu lat wykładał filozofię, religię i studia afroamerykańskie na różnych amerykańskich uniwersytetach. W 1998 roku objął stanowisko profesora na Uniwersytecie Harvarda, z którego odszedł w 2002 roku po konflikcie z nowym rektorem uczelni Lawrencem Summersem. Od 2002 roku pracuje w Zakładach Studiów Afrykańskich i Afroamerykańskich na Uniwersytecie w Princeton.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  W swojej eklektycznej i często prowokacyjnej twórczości porusza tematy rasy, klasy i sprawiedliwości przyjmując punkt widzenia łączący socjaldemokrację i chrześcijańską moralność. Utrzymuje, iż podział rasowy w amerykańskim społeczeństwie sprzyja ubóstwu, paranoi i braku zaufania, które podważają procesy demokratyczne. Jego sposób wypowiedzi bywa przyrównywany do kazania pastora baptystycznego. Do najważniejszych publikacji Westa należy zbiór esejów Race Matters (1993), w którym opisuje m.in. wszechobecną rozpacz i nihilizm szerzące się wśród ubogich Afroamerykanów, relacje między Afroamerykanami i Żydami, krytykuje strategie obrane przez afroamerykańskich działaczy oraz komentuje współczesne wydarzenia związane z rasą. Książka szybko zyskała status bestselleru.

  Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.Talib Kweli, właściwie Talib Kweli Greene (ur. 3 października 1975 w Nowym Jorku) – amerykański raper, aktor i kompozytor. Jego imię jest pochodzenia arabskiego i oznacza szukającego lub ucznia prawdy i wiedzy. Jest jednym z najbardziej wyrazistych raperów w undegroundowym hiphopie i często chwalony przez krytyków, mimo braku większych sukcesów komercyjnych.

  Poza działalnością akademicką West angażuje się także w demonstracje i protesty. Wykorzystuje wiele kanałów komunikacji by dotrzeć ze swoim przekazem do różnych odbiorców, podtrzymując dziedzictwo Martina Luthera Kinga. Jest częstym gościem takich programów telewizyjnych, jak Bill Maher Show, CNN, C-SPAN, czy PBS TV Show. Jego działalność, w tym wystąpienia obejmujące publiczne odczyty, zyskały mu status rozpoznawanego intelektualisty. Wystąpił w ponad 25 dokumentach i filmach, a jego debiutem filmowym była rola członka rady w obrazie Matrix Reaktywacja. Nagrał także kilka płyt ze słowem mówionym. Na płycie Never Forget (2007) współpracował m.in. z Princeʼem, Jill Scott, Andrém 3000, czy Talibem Kweli.

  Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.Pragmatyzm – system filozoficzny, którego podstawowym elementem jest pragmatyczna teoria prawdy, uzależniająca prawdziwość tez od praktycznych skutków, przyjmująca praktyczność za kryterium prawdy. Pragmatyzm przyjmuje wynikające z przyjmowania tez skutki i ich użyteczność za kryterium prawdy.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • 1989: The American Evasion of Philosophy: A Genealogy of Pragmatism
 • 1991: The Ethical Dimensions of Marxist Thought
 • 1993: Beyond Eurocentrism and Multiculturalism
 • 1993: Keep Faith
 • 1993: Race Matters
 • 1995: Jews and Blacks: Let the Healing Begin (wraz z Michaelem Lernerem)
 • 2004: Democracy Matters: Winning the Fight Against Imperialism
 • 2009: Brother West: Loving and Living Out Loud (wraz z Davidem Ritzem)
 • Nagrania[ | edytuj kod]

 • 2001: Sketches of My Culture
 • 2007: Never Forget: A Journey of Revelations
 • Źródło.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brian Duignan, Cornel West. American philosopher and political activist, Encyclopædia Britannica, 29 maja 2020 [dostęp 2020-06-12] (ang.).
  2. Well-Known Public Intellectual Cornel West at Whitman December 4, Whitman College, 19 listopada 2003 [dostęp 2020-06-12] (ang.).
  3. Cornel R. West, hds.harvard.edu [dostęp 2020-06-12] (ang.).
  4. The Harvard Crimson, Professor Summers [dostęp 2020-06-16] (ang.).
  5. The Boston College Chronicle, web.archive.org, 2 czerwca 2010 [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2010-06-02].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Tulsa - miasto w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Oklahoma. Miasto ma 387,8 tys. mieszkańców, a cały jego obszar metropolitalny 930,8 tys. mieszkańców (dane z 2004). Jest drugim co do wielkości miastem w stanie, po Oklahoma City.
  Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.