Cork (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cork (ang. County Cork, irl. Contae Chorcaí) – hrabstwo w Irlandii, najbardziej wysunięte na południowy zachód i największe spośród współczesnych hrabstw. Nazywane bywa buntowniczym hrabstwem, ponieważ często zajmowało w ważnych sprawach stanowisko przeciwne do większości Irlandii. Cork, stolica hrabstwa, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Irlandii.

Cobh (dawna nazwa Queenstown; irl. An Cóbh) – miasto i port morski w hrabstwie Cork (Irlandia) leżące na południowy wschód od miasta Cork. Miasto jest miejscowością letniskową i uzdrowiskową.Blarney (irl. An Bhlarna) – niewielkie irlandzkie miasto w hrabstwie Cork, oddalone 8 km na północny zachód od Cork. Znany ośrodek turystyczny, głównie za sprawą znajdującego się tam średniowiecznego zamku, a także XIX-wiecznej rezydencji w stylu szkockiej magnaterii i ogrodów. Według legendy ucałowanie kamienia z Blarney umieszczonego na blankach zamku zapewnia dar elokwencji.

Historia[ | edytuj kod]

W roku 1601 decydująca bitwa pod Kinsale (irl. Cath Cionn tSáile) miała miejsce w hrabstwie Cork, co zatrzymało brytyjską ekspansję na wyspie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Neil Jordan (ur. 25 lutego 1950 w Hrabstwie Sligo) – irlandzki pisarz oraz reżyser i scenarzysta filmowy. Laureat Oscara.
Cape Clear, Clear Island (irl. Oileán Chléire) - niewielka wyspa irlandzka na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Irlandii.
Skibbereen (irl. An Sciobairín) – miasto leżące w południowej części hrabstwa Cork w Irlandii, przy drodze krajowej N71. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 2 568 osoby.
Aghabullogue lub Aghabulloge (irl. - Achadh Bolg) - wieś w Irlandii, w prowincji Munster, w hrabstwie Cork. Leży 30 km na zachód od Cork, na południe od gór Boggeragh a na północy od rzeki Lee.
Mitchelstown (irl. Baile Mhistéala) – miasto w hrabstwie Cork w Irlandii. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 3677 osób.
Bantry (irl. Beanntraí) – miasto w południowo-zachodniej Irlandii, w hrabstwie Cork, położone nad zatoką Bantry. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu, obok turystyki najważniejszą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama