• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cork - hrabstwo

  Przeczytaj także...
  Dunmanway (irl. Dúnmaonmhuí) – miasto w hrabstwie Cork, w południowo-zachodniej Irlandii. Jest to geograficzne centrum regionu zwanego West Cork. Najbardziej znane jest prawdopodobnie jako miejsce urodzenia się Sam Maguire, który był irlandzkim prostestantem i republikaninem i którego imię nosi puchar All-Ireland Senior Football Championship.Cobh (dawna nazwa Queenstown; irl. An Cóbh) – miasto i port morski w hrabstwie Cork (Irlandia) leżące na południowy wschód od miasta Cork. Miasto jest miejscowością letniskową i uzdrowiskową.
  Blarney (irl. An Bhlarna) – niewielkie irlandzkie miasto w hrabstwie Cork, oddalone 8 km na północny zachód od Cork. Znany ośrodek turystyczny, głównie za sprawą znajdującego się tam średniowiecznego zamku, a także XIX-wiecznej rezydencji w stylu szkockiej magnaterii i ogrodów. Według legendy ucałowanie kamienia z Blarney umieszczonego na blankach zamku zapewnia dar elokwencji.

  Cork (ang. County Cork, irl. Contae Chorcaí) – hrabstwo w Irlandii, najbardziej wysunięte na południowy zachód i największe spośród współczesnych hrabstw. Nazywane bywa buntowniczym hrabstwem, ponieważ często zajmowało w ważnych sprawach stanowisko przeciwne do większości Irlandii. Cork, stolica hrabstwa, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Irlandii.

  Neil Jordan (ur. 25 lutego 1950 w Hrabstwie Sligo) – irlandzki pisarz oraz reżyser i scenarzysta filmowy. Laureat Oscara.Cape Clear, Clear Island (irl. Oileán Chléire) - niewielka wyspa irlandzka na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Irlandii.

  Historia[edytuj kod]

  W roku 1601 decydująca bitwa pod Kinsale (irl. Cath Cionn tSáile) miała miejsce w hrabstwie Cork, co zatrzymało brytyjską ekspansję na wyspie.

  Język[edytuj kod]

  W hrabstwie znajdują się dwa obszary, na których ludność posługuje się językiem irlandzkim (nazywane gaeltacht). Są to Múscraí na północy i Oileán Chléire.

  Turystyka[edytuj kod]

  Odosobniony zachodni obszar znany jako West Cork jest popularnym miejscem wśród turystów, którzy odwiedzają niewielkie wyspy, takie jak Sherkin, Cape Clear i Dursey czy przylądek Mizen Head.

  Skibbereen (irl. An Sciobairín) – miasto leżące w południowej części hrabstwa Cork w Irlandii, przy drodze krajowej N71. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 2 568 osoby.Aghabullogue lub Aghabulloge (irl. - Achadh Bolg) - wieś w Irlandii, w prowincji Munster, w hrabstwie Cork. Leży 30 km na zachód od Cork, na południe od gór Boggeragh a na północy od rzeki Lee.

  W ostatnich latach ziemie na dalekim zachodzie zostały zamieszkane przez wielu mieszkańców z Unii Europejskiej, chociażby takie gwiazdy jak Jeremy Irons i Neil Jordan. West Cork jest znane ze swojego dzikiego, naturalnego piękna, dobrych plaż i swojej wyrazistej atmosfery.

  Miasta i wioski[edytuj kod]

 • Aghabullogue, Allihies
 • Ballincollig, Ballycotton, Ballylickey, Ballinhassig, Ballydehob, Ballydesmond, Ballygarvan, Baltimore, Bandon, Bantry, Barleycove, Blarney, Buttevant
 • Carrigaline, Castletownbere, Castletownshend, Castlemartyr, Charleville (Rathluirc), Clonakilty, Cloyne, Coachford, Cobh, Cork, Courtmacsherry, Crookhaven, Crosshaven
 • Dunmanway, Doneraile
 • Fermoy
 • Glandore, Glanmire, Glengarriff, Glounthaune, Goleen, Gougane Barra
 • Kanturk, Kinsale
 • Leap
 • Macroom, Mallow, Midleton, Millstreet, Mitchelstown, Monkstown
 • Nohoval
 • Oysterhaven
 • Ringaskiddy, Rosscarbery, Rylane
 • Schull, Shanagarry, Skibbereen
 • Timoleague
 • Union Hall
 • Youghal
 • Przypisy

  Mitchelstown (irl. Baile Mhistéala) – miasto w hrabstwie Cork w Irlandii. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 3677 osób.Bantry (irl. Beanntraí) – miasto w południowo-zachodniej Irlandii, w hrabstwie Cork, położone nad zatoką Bantry. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu, obok turystyki najważniejszą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Buttevant (irl. Cill na Mullach) – miasteczko w Irlandii, w prowincji Munster, w hrabstwie Cork. Miejscowość w 2011 roku liczyła 1706 mieszkańców. Buttevant jest oddalone o 28 km od Cork. Miejscowość pochodzi z średniowiecza.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Clonakilty (irl. Cloich na Coillte) – miasto leżące w południowej części hrabstwa Cork w Irlandii, przy drodze krajowej N71.
  Macroom (irl. Maigh Chromtha) – miasto leżące w hrabstwie Cork w Irlandii. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 3879 osób.
  Monkstown (irl.: Baile an Mhanaigh) – miasto w hrabstwie Cork w Irlandii, położone ok. 14 km od miasta Cork, przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.
  Fermoy (irl. Mainistir Fhear Maigh) – niewielkie miasto, leżące nad rzeką Munster Blackwater, w południowej Irlandii, w hrabstwie Cork. W Fermoy krzyżują się drogi Cork – Dublin i Killarney – Rosslare.
  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.