• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corisco

  Przeczytaj także...
  Total – francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, którego działalność obejmuje wydobycie i przeróbkę ropy naftowej i gazu ziemnego a także ich transport, dystrybucję i marketing. Total jest także producentem wyrobów chemicznych. Jest jedną z pięciu największych prywatnych spółek naftowych na świecie obok ChevronTexaco, ExxonMobil, BP i Royal Dutch/Shell. Przychody firmy w 2006 r. wyniosły 153 mld euro.Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.
  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
  Znaczek pocztowy z 1907 – Elobey, Annobón y Corisco

  Corisco – niewielka wyspa należąca do Gwinei Równikowej, położona 29 km na południowy zachód od Mbini.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa wyspy pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego błyskawicę.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Corisco, o powierzchni 14 km², leży 29 km na południowy zachód od Mbini. Jej najwyżej położony punkt leży na wysokości 35 m n.p.m. a długość linii brzegowej nie przekracza 6,1 km.

  Mbini (do 1973 hiszp. Río Muni) - kontynentalna część Gwinei Równikowej, położona między Kamerunem i Gabonem. Zajmująca powierzchnię 26 tys. km², a zamieszkuje ją ok. 300 tys. osób, głównie ludność z plemienia Fang. Obecnie region Mbini podzielony jest na 4 prowincje: Centro Sur, Kie-Ntem, Litoral i Wele-Nzas. Głównym miastem i portem morskim Mbini jest Bata (135,2 tys.). Inne ważniejsze miejscowości regionu to: Evinayong, Ebebiyin, Acalayong, Acurenam, Mongomo, Sevilla de Niefang, Valladolid de los Bimbiles i MbiniWyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  Historia[ | edytuj kod]

  W XVII w. wyspa pełniła funkcję centrum handlu niewolnikami do Ameryki – w 1724 roku przez wyspę przeszło 550 osób, sprzedanych do niewoli w Brazylii.

  Wyspa pierwotnie zasiedlona przez lud Benga, w 1843 roku przeszła we władanie Hiszpanii, w efekcie umowy Juana José Lerena y Barry'ego z królem Benga, Bonkoro I. Bonkoro I sprawował władzę na wyspie w imieniu Hiszpanii. Od 1875 roku Hiszpania zaczęła rządzić wyspą poprzez wysłannika królewskiego z Madrytu. W 1947 roku ostatni król Benga – Santiago Uganda – został pozbawiony władzy, po tym jak przedłożył listę skarg ministrom z Madrytu na administrację hiszpańską.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Może ono przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół. Występują błyskawice, które widoczne są jedynie jako rozjaśnienie powierzchni chmury, inne znów w ciągu ułamka sekundy przypominają swym kształtem świecący sznur pereł.

  Hiszpanie nie poświęcali jej zbytniej uwagi. Na początku XX wieku weszła ona w skład prowincji Elobey, Annobón i Corisco, wydawano wówczas znaczki pocztowe pod taką nazwą.

  Po uzyskaniu niepodległości przez Gwineę Równikową wyspa Corisco weszła w jej skład. W początkowych latach niepodległości, wyspa była zaniedbywana – m.in. nie przysłano pomocy do walki z epidemią cholery, która zabiła 10% populacji wyspy.

  Wyspą i otaczającymi ją wodami pod koniec XX wieku zainteresowały się koncerny naftowe – Elf Aquitaine i Petrogab, a poszukiwania złóż ropy naftowej rozpoczęto w 1981 roku. Stało się to powodem podniesienia roszczeń terytorialnych wobec wyspy przez Gabon. W 2003 roku Corisco odwiedził Minister Obrony Gabonu i podtrzymał roszczenia wobec niej.

  Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.

  Opis[ | edytuj kod]

  Na wyspie znajduje się 1-kilometrowa piaszczysta plaża – Arena Blanca oraz ruiny hiszpańskich zabudowań kolonialnych. Okryto tu również jeden z najstarszych cmentarzy Afryki, datowany na 2000 lat.

  W 2011 roku otwarto tu lotnisko międzynarodowe – Corisco International Airport.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Corisco Island (ang.). W: Embassy of the Republic of Equatorial Guinea in the UK [on-line]. [dostęp 2018-10-14].
  2. Oscar Scafidi: Equatorial Guinea. Bradt Travel Guides, 2015, s. 172–174. ISBN 978-1-84162-925-4. [dostęp 2018-10-14]. (ang.)
  3. UN mediates dispute over Corisco Bay islands (ang.). W: IRIN The inside story on emergencies [on-line]. 2004 -01-23. [dostęp 2018-10-14].
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Gabon, Republika Gabońska (franc. République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.