• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corina Crețu

  Przeczytaj także...
  Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.Komisja Jean-Claude’a Junckera – Komisja Europejska, której pięcioletnia kadencja rozpoczęła się 1 listopada 2014.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Corina Creţu (ur. 24 czerwca 1967 w Bukareszcie) – rumuńska polityk i dziennikarka, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, członkini Komisji Europejskiej.

  Życiorys[]

  Ukończyła w 1989 studia na Wydziale Planowania i Cybernetyki Ekonomicznej Akademii Studiów Ekonomicznych w Bukareszcie. Pracowała jako dziennikarka w różnych gazetach, a także w administracji prezydenta i Senatu.

  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Rumunii odbyły się 7 czerwca 2009 roku. Rumuni wybrali 33 europarlamentarzystów, co odzwierciedlają przepisy Traktatu Nicejskiego i Lizbońskiego.

  W 1996 wstąpiła do Partii Socjaldemokratycznej, przez kilka lat była wiceprzewodniczącą partyjnej organizacji kobiet. Od 2000 zasiadała najpierw w Izbie Deputowanych, następnie w rumuńskim Senacie. W okresie drugiej kadencji prezydenta Iona Iliescu pełniła funkcję jego doradcy i rzecznika prasowego.

  Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (ang. Progressive Alliance of Socialists and Democrats, S&D) – socjaldemokratyczna grupa polityczna w Parlamencie Europejskim VII kadencji, powołana faktycznie 23 czerwca 2009.Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 premier Luksemburga, a od 1984 członek luksemburskiego rządu.

  W 2007 uzyskała mandat eurodeputowanej. W wyborach w 2009 skutecznie ubiegała się o reelekcję. W VII kadencji przystąpiła do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, została też wiceprzewodniczącą Komisji Rozwoju. W 2014 została wybrana na kolejną kadencję Europarlamentu. W tym samym roku uzyskała nominację (od 1 listopada 2014) na komisarza ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej, na czele której stanął Jean-Claude Juncker.

  Posłowie VIII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 22 a 25 maja 2014. W głosowaniu tym wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję (o 15 mniej niż pod koniec poprzedniej), która rozpoczęła się 1 lipca 2014.Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

  Przypisy

  1. The new structure of the Juncker Commission (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2014-10-22].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2014-10-22].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Corina Creţu – strona prywatna (rum.). [dostęp 2014-10-22]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Posłowie VI kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 10 a 13 czerwca 2004. Kadencja rozpoczęła się 20 lipca 2004 i zakończyła się 13 lipca 2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.