• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corel Corporation

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Logotyp
  Siedziba firmy, Ottawa, Kanada

  Corel Corporation – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Ottawie, Kanada.

  Założone przez Michaela Cowplanda w 1985 roku, jako laboratorium badawcze, którego nazwa jest akronimem „COwpland REsearch Laboratory”. Przedsiębiorstwo odniosło pierwsze wielkie sukcesy wraz z nadejściem boomu komputerowego na początku lat 90. ubiegłego stulecia, przede wszystkim dzięki swojemu sztandarowemu produktowi, programowi graficznemu CorelDRAW, który wszedł na rynek w 1989 roku. Obecnie Corel Corporation jest największym producentem oprogramowania w Kanadzie.

  DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.Micrografx – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Richardson, Teksas. Założone w 1982 r. przez braci Paula i George’a Graysonów, które specjalizowało się w oprogramowaniu graficznych – jego czołowymi produktami były ABC FlowCharter (Micrografx FlowCharter), Micrografx Designer, Picture Publisher i Charisma oraz pierwszy spolonizowany pakiet do schematów blokowych SnapGrafx. Wśród użytkowników domowych dość popularny był też Windows Draw.

  Corel próbował konkurować z Microsoftem, rozwijając dalekosiężne i bardzo wszechstronne plany – angażowano się m.in. w rozwój Linuksa (Corel Linux i darmowa wersja edytora WordPerfect dla tego środowiska), a szczególne nadzieje wiązano z przejęciem od Novella rodziny oprogramowania biurowego WordPerfect (1996), które miało stanowić przeciwwagę dla Microsoft Office, ale pomimo utrzymywania znacznej klienteli, idącej w dziesiątki milionów osób, produkty z tej rodziny stanowią obecnie niewielki odsetek rynku biurowego. Przedsiębiorstwu nie udało się m.in. uzyskać prawnego zakazu preinstalowania Microsoft Office w sprzedawanych na rynku komputerach. Niepowodzenia te spowodowały znaczne zwolnienia wśród personelu przedsiębiorstwa, zaś sam Cowpland stanął nawet w obliczu oficjalnego śledztwa komisji giełdowej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Cowpland opuścił Corela w 2000 roku, a nowa rada dyrektorów przystąpiła do stabilizacji przedsiębiorstwa, kładąc ponownie nacisk na jej podstawowe kompetencje. W sierpniu 2003 Corel Corporation została w całości zakupiona przez fundusz inwestycyjny Vector Capital i zniknęła z północnoamerykańskich giełd, m.in. NASDAQ.

  NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Corel koncentruje się na rozwoju aplikacji graficznych (CorelDraw, Corel PhotoPaint, Corel Painter, przejęty od przedsiębiorstwa Micrografx Designer, pakiet DTP Corel Ventura, a także rozmaite aplikacje pomocnicze) i podtrzymywaniu pakietu biurowego WordPerfect Office z jego kilkudziesięciomilionową klientelą. Specjalną marką Corela dla oprogramowania do dokumentacji, symulacji i analizy procesów biznesowych jest iGrafx. Corel wszedł też na przynoszący duże dochody rynek rozwijającego się szybko oprogramowania konsumenckiego (związanego z ekspansją od początku 2000 roku cyfrowej fotografii i cyfrowego wideo), oferując uproszczone aplikacje graficzne przeznaczone dla domowego użytkownika – Corel Essentials.

  iGrafx (dawniej Micrografx i część koncernu Corel) – przedsiębiorstwo zajmujące się grafiką na potrzeby modelowania, symulacji i doskonalenia procesów biznesowych. Szefem firmy jest Ken Carraher.Ottawa – stolica i czwarte pod względem wielkości miasto Kanady; położone we wschodniej części prowincji Ontario, na południowym brzegu rzeki Ottawa. Aglomeracja stołeczna, z Gatineau na północnym brzegu Ottawy, ma 1 146 790 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Jim Watson.

  14 października 2004 r. przedsiębiorstwo Corel wykupiło JASC Software, producenta narzędzi do obróbki grafiki i fotografii cyfrowej, twórcę takich produktów jak Paint Shop Pro, Paint Shop Photo Album i Paint Shop Power Suite, co miało znacznie wzmocnić pozycję przedsiębiorstwa jako producenta oprogramowania do obróbki grafiki, edycji zdjęć, rysunku wektorowego i specjalistycznych technik graficznych.

  CorelDRAW to sztandarowy produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation – pakiet programów graficznych wchodzących w skład jednego produktu, służący początkowo do obróbki grafiki wektorowej, z czasem wzbogacany o kolejne programy dotyczące różnorodnych zastosowań grafiki komputerowej.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa Corel
 • Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Warto wiedzieć że... beta

  WordPerfect - procesor tekstu powstały w 1982 roku, w firmie WordPerfect Corporation, którego szczyt popularności przypada na lata 80. i początek lat 90. XX wieku, w okresie panowania systemu operacyjnego DOS. Później edytor ten został stopniowo wyparty z rynku przez Microsoft Word. WordPerfect przez długi czas był najpopularniejszym narzędziem do przetwarzania tekstu, detronizując inny znany standard z tamtej epoki - edytor WordStar.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.
  Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.801 sek.