• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Core i3

  Przeczytaj także...
  Procesor graficzny, inaczej GPU (ang. Graphics Processing Unit) – jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych.Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.
  Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.

  Intel Core i3 – generacja procesorów Intela oparta na architekturze x86-64, która zadebiutowała 7 stycznia 2010 roku.

  Są to pierwsze procesory Intela z wbudowanym układem graficznym (choć został on umieszczony jedynie na tej samej podstawce – fizycznie jest on oddzielnym układem wykonanym w procesie technologicznym 45 nm). Sama część procesorowa to jądro Hillel, produkowana jest ona w wymiarze 32 nm i stanowi oddzielny układ na jednej podstawce. Wszystkie procesory z tej rodziny mają dwa rdzenie.

  Intel 64 – architektura procesorów firmy Intel, będąca implementacją architektury x86-64. Do drugiej połowy 2006 roku nosiła nazwę EM64T. Są to nałożone na architekturę x86 dodatkowe instrukcje umożliwiające obsługę 32- i 64-bitowych aplikacji.P55 - chipset, a właściwie układ logiki współpracujący z procesorami Intel Core i5 i Intel Core i7 serii 800. W procesorach Core i5 i Core i7 serii 800 intel umieścił kontroler magistrali PCI-Express i znany już z procesorów Core i7 serii 900 kontroler pamięci RAM DDR 3 (ale w przypadku nowych procesorów jedynie dwukanałowy. W takim stanie rzeczy istnienie oddzielnego mostka północnego i południowego przestało być potrzebne i Intel zastosował nowy układ - Platform Controller Hub – centrum kontroli urządzeń peryferyjnych. Realizuje on funkcje dotychczasowego mostka południowego (komunikacja z dyskami, obsługa urządzeń interfejsu USB 2.0, komunikacja z urządzeniami magistrali PCI-Express x1 itp.). P55 komunikuje się z procesorem za pomocą magistrali DMI o przepustowości 2 GB/s.

  Pierwszy procesor z tej serii to Intel Core i3-530. Jego konstrukcja bazuje na rdzeniu Clarkdale. Rdzenie są taktowane zegarem 2926 MHz, a układ graficzny 733 MHz. Pracuje na podstawce LGA1156 i działa na płytach z chipsetem Intel P55 oraz starszymi, na których działa Intel Core i5. Można skorzystać w pełni z wbudowanego GPU tylko na płytach działających na chipsetach H55, H57, Q57, ponieważ te płyty mają potrzebne wyjścia HDMI i DVI. Nowe Core i3 posiadają zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, który obsługuje pamięci o maksymalnym zegarze 1333 MHz. Intel Core i3-530 jest zbliżony wydajnością do procesorów starszej technologii Intel Core 2 Quad.

  Intel Core 2 to ósma generacja mikroprocesorów firmy Intel w architekturze 64-bit x86-64. Wykorzystana jest w niej nowa mikroarchitektura Intel Core, która zastąpiła architekturę NetBurst, na której oparte były wszystkie procesory tej firmy powstałe po 2000 roku.DVI (ang. Digital Visual Interface) – standard złącza pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera. Pojawił się w komputerach w 1999 roku.

  Core i3-540 ma podobne parametry, jednak jego rdzenie są taktowane zegarem 3060 MHz.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Intel Core
 • Intel Core i5
 • Intel Core i7
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • CHIP
 • Previous Generation Intel® Core™ i3 Processor
 • 2nd Generation Intel® Core™ i3 Processors
 • 3nd Generation Intel® Core™ i3 Processors
 • 4nd Generation Intel® Core™ i3 Processors
 • Intel® Core™ to nazwa serii procesorów firmy Intel znanych wcześniej pod nazwą kodową Yonah (transliteracja z hebrajskiego Jonasz - יונה) wprowadzona na rynek 5 stycznia 2006. Seria „Core” zastępuje rodzinę procesorów Pentium M opartą na tej samej mikrotechnologii.HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) – interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo.
  Warto wiedzieć że... beta

  DDR3 SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory (ver. 3)) – standard pamięci RAM typu SDRAM, będący rozwinięciem pamięci DDR i DDR2, stosowanych w komputerach jako pamięć operacyjna. Standard jest zdefiniowany w dokumencie "JEDEC Standard No. 79-3E".
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.831 sek.