• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cordillera de Talamanca

  Przeczytaj także...
  Autostrada Panamerykańska - droga, mająca na celu połączenie krajów obu Ameryk, od północy Alaski, poprzez Amerykę Środkową, po południe Argentyny. Tak naprawdę jest to system dróg i autostrad połączonych szeregowo a niekiedy również równolegle ze sobą tak, aby połączyć większość krajów obu Ameryk. Łączna długość całej trasy, liczonej od kręgu polarnego na Alasce do miasta Ushuaia w Argentynie, wynosi około 25750 km. Oprócz tej trasy Panamericana ma wiele odnóg, łączących większość krajów Ameryki Południowej.Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.
  Kordyliera Środkowa (hiszp. Cordillera Central) - pasmo gór wulkanicznych w środkowej części Kostaryce. Najwyższym szczytem jest wulkan Irazú - 3432 m n.p.m. Na południe od niego znajduje się śródgórskie obniżenie Valle Central.

  Cordillera de Talamancapasmo górskie w południowo-wschodniej Kostaryce i częściowo w zachodniej Panamie. Ciągnie się na długości około 160 km. Najwyższy szczyt tego pasma to Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m.

  Przez Cordillera de Talamanca przebiega na wysokości ponad 3000 m Droga Panamerykańska, łącząca stolicę kraju San José, położoną w kotlinie Meseta Centralna, z południowo-wschodnią częścią kraju i dalej z Panamą.

  Przyroda pasma górskiego chroniona jest w dwóch parkach narodowych: Chirripó i La Amistad

  Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.Valle Central - obniżenie śródgórskie o powierzchni ok. 900 km² w środkowej części Kostaryki między dwoma pasmami górskim Cordillera Central i Cordillera de Talamanca, położone na wysokości 1250 m n.p.m. Stanowi najgęściej zaludniony obszar tego kraju, zamieszkuje tutaj blisko 2/3 ludności Kostaryki. Pod względem administracyjnym obejmuje części czterech prowincji: San José, Alajuela, Heredia i Cartago. Główne miasta tego regionu to ośrodki administracyjne tych prowincji: San José (stolica kraju), Alajuela, Cartago i Heredia. W regionie Valle Central koncentruje się niemal większa część aktywności gospodarczej Kostaryki.

  Ważniejsze szczyty:

 • Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m.
 • Cerro Kamuk – 3554 m n.p.m.
 • Cerro Buenavista – 3491 m n.p.m.
 • Cerro Durika – 3280 m n.p.m.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kordyliera Środkowa
 • Cordillera de Guanacaste
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa parku narodowego Chirripó
 • Mapa parku narodowego La Amistad
 • Panorama Cordillera de Talamanca z Cerro Chirripó w centrum
  San José – stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża pacyficznego i 160 km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetą Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. San José jest też ośrodkiem administracyjnym prowincji San José. Miasto zamieszkuje 309,7 tys. mieszkańców (2000), a cały zespół miejski – 1040 tys. (1991).Cordillera de Guanacaste - pasmo gór wulkanicznych w północno-zachodniej Kostaryce. Ciągnie się na długości 110 km z północnego zachodu na południowy wschód. Najwyższym szczytem jest wulkan Miravalles - 2028 m n.p.m. Ostatnia erupcja w tym paśmie, wulkanu Arenal, miała miejsce w 1968.
  Warto wiedzieć że... beta

  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.
  Cerro Chirripó - najwyższy szczyt górski Kostaryki i całej Ameryki Środkowej. Osiąga wysokość 3820 m n.p.m. (niektóre źródła podają 3819 m n.p.m.). Szczyt położony jest w paśmie górskim Cordillera de Talamanca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.