• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cordillera de Guanacaste

  Przeczytaj także...
  Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.Miravalles – wulkan w Kostaryce położony w paśmie górskim Cordillera de Guanacaste. Osiąga wysokość 2028 m n.p.m. Jedyna historyczna erupcja miała miejsce w 1946.
  Cordillera de Talamanca – pasmo górskie w południowo-wschodniej Kostaryce i częściowo w zachodniej Panamie. Ciągnie się na długości około 160 km. Najwyższy szczyt tego pasma to Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m.
  Arenal - 1633 m n.p.m.

  Cordillera de Guanacaste - pasmo gór wulkanicznych w północno-zachodniej Kostaryce. Ciągnie się na długości 110 km z północnego zachodu na południowy wschód. Najwyższym szczytem jest wulkan Miravalles - 2028 m n.p.m. Ostatnia erupcja w tym paśmie, wulkanu Arenal, miała miejsce w 1968.

  Góry wulkaniczne – góry, które powstały w wyniku działalności wulkanicznej, zbudowane ze skał wulkanicznych, piroklastycznych, lawy oraz popiołów wulkanicznych.Kordyliera Środkowa (hiszp. Cordillera Central) - pasmo gór wulkanicznych w środkowej części Kostaryce. Najwyższym szczytem jest wulkan Irazú - 3432 m n.p.m. Na południe od niego znajduje się śródgórskie obniżenie Valle Central.

  Ważniejsze szczyty:

 • Miravalles - 2028 m n.p.m.
 • Tenorio - 1916 m n.p.m.
 • Rincón de la Vieja - 1806 m n.p.m.
 • Arenal - 1633 m n.p.m.
 • Orosí - 1487 m n.p.m.
 • Zapoznaj się również z: Cordillera Central, Cordillera de Talamanca

  Warto wiedzieć że... beta

  Tenorio – stratowulkan w Kostaryce znajdujący się we wschodnich Cordillera de Guanacaste, w kostarykańskiej prowincji Guanacaste.
  Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).
  Arenal (hiszp. Volcán Arenal) – stożek wulkaniczny w paśmie Cordillera de Guanacaste, w północnej Kostaryce. Osiąga wysokość 1633 m n.p.m. (niektóre źródła podają 1657 lub 1670 m n.p.m.).
  Orosí – wulkan w Kostaryce, znajduje się w paśmie Cordillera de Guanacaste na obszarze Parku Narodowego Guanacaste. Wulkan wznosi się na wysokość 1659 m n.p.m. Jego krater i stoki porośnięte są drzewami. Wulkan Orosí jest stratowulkanem.
  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.