• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cordillera Isabelia

  Przeczytaj także...
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Jinotega – jeden z 15 departamentów Nikaragui, położony w północnej części kraju, przy granicy z Hondurasem. Największy pod względem powierzchni departament Nikaragui (większe powierzchniowo są jedynie dwa regiony autonomiczne). Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Jinotega (30,8 tys. mieszk.). Departament Jinotega jest słabo zaludniony, zwłaszcza jego północna część.
  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.

  Cordillera Isabelia Jinotega (departament) - pasmo górskie położone w Ameryce Środkowej rozciągające się na terenie środkowej Nikaragui do granicy z Hondurasem. Cordillera Isabelia jest zarazem najwyższym pasmem górskim Nikaragui, ze szczytem Mogotón, osiągającym wysokość 2438 m n.p.m. Wiele obszarów gór Cordillera Isabelia jest intensywnie zalesiona wraz z głębokimi dolinami pomiędzy nimi.

  Mogoton - szczyt pochodzenia wulkanicznego w paśmie Cordillera Isabelia, w Ameryce Środkowej. Leży na granicy między Hondurasem a Nikaraguą. Jest to najwyższy szczyt Nikaragui.Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.686 sek.