• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Corantijn

  Przeczytaj także...
  Loricariinae – podrodzina ryb sumokształtnych z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae), wyróżniających się długim i spłaszczonym trzonem ogonowym oraz brakiem płetwy tłuszczowej. Obejmuje około 200 gatunków. Przedstawiciele tej podrodziny wykazują dużą różnorodność kształtu ciała oraz morfologii otworu gębowego i uzębienia.Hypostominae – najliczniejsza w gatunki podrodzina sumokształtnych ryb z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae), szeroko rozprzestrzeniona na obszarach Ameryki Południowej i bardzo zróżnicowana morfologicznie i ekologicznie. Jej skład rodzajowy ulegał wielu zmianom w miarę postępu badań i nadal nie jest stabilny. W 2004 J. W. Armbruster zaproponował włączenie do Hypostominae rodzajów zaliczanych wcześniej do podrodziny Ancistrinae – w obrębie Hypostominae przyjęły rangę plemienia Ancistrini.
  Strumieniakowate (Rivulidae) – rodzina niedużych ryb karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes), czasami zaliczana była w randze podrodziny Rivulinae do szczupieńczykowatych (Aplocheilidae).

  Corantijn (ang. Courantyne; hol. Corantijn) – rzeka na granicy Gujany i Surinamu, stanowiąca ich naturalną granicę.

  Opis[ | edytuj kod]

  Źródła rzeki znajdują się w górach Serra Acarai (w Surinamie) na Wyżynie Gujańskiej. Corantijn przepływa przez obszar tropikalnych lasów deszczowych i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego nieopodal miasta Nieuw Nickerie w Surinamie. Całkowita długość rzeki to 700 km. Corantijn stanowi naturalną granicę między Surinamem i Gujaną.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Surinam (nid. Suriname, Republika Surinamu – Republiek Suriname) – państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska.

  Corantijn jest żeglowna tylko w dolnym biegu rzeki w pobliżu ujścia, na odcinku ok. 70 km, z uwagi na liczne progi i wodospady, które występują w środkowym i górnym biegu rzeki. Rzeka zasobna w wodę, o dużym potencjale hydroenergetycznym. Powierzchnia jej zlewni wynosi 6600 km². Jej średni przepływ u ujścia to 1572 m³/s.

  Wyżyna Gujańska – wyżyna w północnej części Ameryki Południowej, między Niziną Orinoko a Niziną Amazonki. Zajmuje powierzchnię ok. 1,2 mln km².Chilodontidae – nieliczna w gatunki rodzina słodkowodnych ryb kąsaczokształtnych (Characiformes), blisko spokrewniona z ukośnikowatymi (Anostomidae).

  Wody zamieszkują m.in. przedstawiciele diamentnikowatych, ukośnikowatych, Chilodontidae, piraniowatych, Loricariinae, Hypostominae, Heptapteridae, strumieniakowatych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Południowej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Editors of Encyclopaedia Britannica: Courantyne-River. W: Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, inc., 1998-07-20. [dostęp 2019-07-30]. (ang.)
  2. Jack K. Menke, Henk E. Chin: Suriname. W: Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, inc., 2019-05-24. (ang.)
  3. Moekiran A. Amatali: Climate and surface water hydrology. W: P.E. Ouboter: The Freshwater Ecosystems of Suriname. Springer Science & Business Media, 2012, s. 49. ISBN 978-94-011-2070-8. [dostęp 2019-07-28]. (ang.)
  4. Jan H.A. Mol: The Freshwater Fishes of Suriname. BRILL, 2012, s. 20–33. ISBN 978-90-04-20765-3. [dostęp 2019-07-30]. (ang.)
  Nieuw Nickerie – miasto w północno-zachodnim Surinamie przy granicy z Gujaną, położone nad rzeką Corantijn u jej ujścia do Oceanu Altantyckiego. Trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto kraju. Ludność: około 13 tys. mieszkańców (2000). Ośrodek administracyjny dystryktu Nickerie.Heptapteridae (heptapterydy, siedmiopłetwowce) jest to rodzina głównie słodkowodnych ryb sumokształtnych, pochodząca z terytorium rozciągającego się od Meksyku do Ameryki Południowej. Nazwa Heptapteridae pochodzi od greckiego hepta oznaczającego siedem i pteron – płetwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Ukośnikowate (Anostomidae) – rodzina słodkowodnych ryb kąsaczokształtnych (Characiformes), uznawana za takson siostrzany dla Chilodontidae. Wiele gatunków jest znanych w akwarystyce.
  Większość rzek Ameryki Południowej należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego (ok. 15,6 mln km², czyli blisko 88% powierzchni kontynentu). Rzeki należące do zlewiska Oceanu Spokojnego są krótkie i zajmują 1,3 mln km², czyli około 7% powierzchni. Główny dział wodny przebiega Kordylierą Zachodnią łańcucha andyjskiego. Pozostałą część kontynentu stanowią obszary bezodpływowe w kotlinie Andów Centralnych - zlewiska jezior Titicaca, Poopó czy Mar Chiquita.
  Przepływ cieku – ilość wody, przepływającej przez poprzeczny przekrój koryta cieku wodnego (np. koryta rzeki) w jednostce czasu. Jest podawany w m³/s lub l/s. Przepływ cieku bywa określany synonimicznie mianem natężenia przepływu.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Piraniowate (Serrasalmidae) – rodzina słodkowodnych ryb kąsaczokształtnych (Characiformes), endemitów Ameryki Południowej. Z powodu bardzo ostrych zębów, grupowego atakowania ofiary i dużej żarłoczności, w powszechnej opinii piranie uważane są za groźne drapieżniki wód słodkich Ameryki Południowej. Piranie opiekują się swoim potomstwem. Są poławiane jako ryby jadalne, ich mięso jest dostępne w sprzedaży w lokalnych marketach. Do bardziej znanych gatunków należy pirania Natterera (Pygocentrus nattereri), czasami opisywana pod nazwą pirania czerwona (jako Serrasalmus altus), Pygocentrus piraya oraz pirania kropkowana (Serrasalmus rhombeus). Oprócz właściwych piranii, nazywanych czasem pirajami, do piraniowatych zaliczane są roślinożerne ryby określane nazwą paku (pacú), płaskoboki (Metynnis), płaszczynki (Mylossoma) oraz żywiący się łuskami ryb łuskożer krasnobrzuchy (Catoprion mento).
  Diamentnikowate, brzankąsaczowate (Curimatidae) – rodzina małych słodkowodnych ryb kąsaczokształtnych (Characiformes).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.892 sek.