• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa Mercosur

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Copa Merconorte – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, rozgrywane w latach 1998–2001 pomiędzy klubami z Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Wenezueli. Były odpowiednikiem rozgrywanego w tym samym okresie Copa Mercosur, do którego kluby z krajów biorących udział w Copa Merconorte nie miały dostępu. Później do turnieju dołączyły kluby z USA, Kostaryki i Meksyku. W roku 2002 wraz z konkurencyjnym Copa Mercosur zastąpiony został przez Copa Sudamericana.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Copa Mercosur klubowy turniej piłkarski rozgrywany w Ameryce Południowej w latach 19982001 pomiędzy klubami z Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Ideą rozgrywek było pozyskanie dodatkowych środków finansowych pochodzących z transmisji telewizyjnych dla najlepszych klubów Ameryki Południowej. Przy okazji zastąpił zamierający w tym czasie Copa CONMEBOL, jednak nie na długo, gdyż w 2002 został zastąpiony przez Copa Sudamericana.

  Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.Clube de Regatas do Flamengo – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Flamengo jest najbardziej popularnym klubem piłkarskim nie tylko w Brazylii, ale także w całej Ameryce Południowej. Liczbę fanów drużyny szacuje się na ok. 40 mln.

  Format rozgrywek[ | edytuj kod]

  W turnieju brało udział 20 drużyn, podzielonych na 5 grup po 4 drużyny w każdej. Mecze rozgrywano systemem mecz i rewanż. Do ćwierćfinału awansowali zwycięzcy grup oraz trzej najlepsi wicemistrzowie. Ćwierćfinały i półfinały rozgrywano także systemem mecz i rewanż. W przypadku równego bilansu nie było dogrywki i od razu przechodziło się do rzutów karnych. W przypadku finału do roku 2000 obowiązywała zasada bilansu punktów, tzn. jeśli po rozegraniu dwóch meczów bilans punktów był równy (bez względu na bilans bramkowy), zarządzano trzeci mecz, którego zwycięzca zdobywał puchar, a gdyby doszło do remisu, dopiero wówczas brany byłby pod uwagę bilans bramkowy wszystkich trzech meczów finałowych. Jeśli byłby on równy, miały być zarządzane rzuty karne. W 2001 zmieniono tę zasadę biorąc pod uwagę bilans bramkowy po dwóch meczach. W przypadku równego bilansu bez dogrywki miano przejść do fazy rzutów karnych, co też zdarzyło się w rzeczywistości w ostatnim finale tego pucharu.

  Club de Regatas Vasco da Gama (wym. [ˈvasku dɐ ˈɡɐmɐ]) – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Klub ma około 16,5 miliona sympatyków. Jest 2. najpopularniejszym klubem w Rio de Janeiro i 4. co do popularności w całej Brazylii. Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Triumfatorzy Copa Mercosur[ | edytuj kod]

 • 1998 Brazylia SE PalmeirasBrazylia Cruzeiro EC 1:2 i 3:1, dodatkowo 1:0
 • 1999 Brazylia CR FlamengoBrazylia SE Palmeiras 4:3 i 3:3
 • 2000 Brazylia CR Vasco da GamaBrazylia SE Palmeiras 2:0 i 0:1, dodatkowo 4:3
 • 2001 Brazylia CR FlamengoArgentyna CA San Lorenzo de Almagro 0:0 i 1:1, karne 3:4
 • Kluby – zdobywcy pucharu Mercosur[ | edytuj kod]

 • Brazylia CR Flamengo – 1 raz
 • Brazylia SE Palmeiras – 1 raz
 • Argentyna CA San Lorenzo de Almagro – 1 raz
 • Brazylia CR Vasco da Gama – 1 raz
 • Państwa – zdobywcy pucharu Mercosur[ | edytuj kod]

 • Brazylia – 3 razy
 • Argentyna – 1 raz
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Copa Merconorte
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Copa Mercosur – wszystkie wyniki
 • Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Copa Sudamericana (Puchar Południowoamerykański, z port. Copa Sul-Americana) – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, utworzone w 2002 roku z połączenia dwóch innych pucharów: Copa Mercosur i Copa Merconorte. Turniej początkowo rozgrywany był przez kluby z krajów należących do CONMEBOL. Od roku 2005 biorą w nim udział także zespoły ze strefy CONCACAF. Obecnie jest to drugi pod względem rangi puchar w Ameryce Południowej po Copa Libertadores i pełni analogiczną rolę, co Liga Europy w Europie. Zdobywcy obu wspomnianych najważniejszych pucharów rozgrywają mecz o Recopa Sudamericana – odpowiednik europejskiego Superpucharu Europy. Sponsorem rozgrywek o Copa Sudamericana jest Nissan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.