• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa Merconorte

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Copa Merconorte – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, rozgrywane w latach 1998–2001 pomiędzy klubami z Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Wenezueli. Były odpowiednikiem rozgrywanego w tym samym okresie Copa Mercosur, do którego kluby z krajów biorących udział w Copa Merconorte nie miały dostępu. Później do turnieju dołączyły kluby z USA, Kostaryki i Meksyku. W roku 2002 wraz z konkurencyjnym Copa Mercosur zastąpiony został przez Copa Sudamericana.

  Santa Fe Corporación Deportiva – kolumbijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Bogotá. Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie Nemesio Camacho "El Campín", znajdującym się w Bogocie.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

  Format[ | edytuj kod]

  W 1998 i 1999 w rozgrywkach brało udział 12 klubów. Drużyny podzielone zostały na trzy grupy po 4 zespoły. Grano systemem mecz i rewanż. Zwycięzcy grup oraz najlepszy z wicemistrzów awansowali do półfinałów. Półfinały, jak i finał, także grano systemem mecz i rewanż. W roku 1999 przed pierwszą fazą rozgrywek boliwijskie drużyny rozgrywały mecze barażowe.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  W latach 2000 i 2001 w rozgrywkach brało udział 16 drużyn. Zespoły podzielone zostały na 4 grupy po 4 drużyny w każdej. Tak jak uprzednio mecze rozgrywano systemem mecz i rewanż. Do półfinału awansowali zwycięzcy grup. Półfinały i finał rozgrywane systemem mecz i rewanż.

  Zdobywcy Copa Merconorte[ | edytuj kod]

 • 1998 Kolumbia Atlético NacionalKolumbia Deportivo Cali 3:1 i 1:0
 • 1999 Kolumbia América CaliKolumbia Independiente Santa Fe 1:2 i 1:0, karne 5:3
 • 2000 Kolumbia MillonariosKolumbia Atlético Nacional 0:0 i 1:2
 • 2001 Kolumbia MillonariosEkwador Emelec 1:1 i 1:1, karne 3:1
 • W 2002 z połączenia Copa Mercosur i Copa Merconorte utworzono Copa Sudamericana.

  Corporación Deportiva América de Cali, zwykle nazywany América de Cali, jest kolumbijskim klubem piłkarskim z miasta Cali.Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Kluby – zdobywcy pucharu Merconorte[ | edytuj kod]

  We wszystkich edycjach triumfowały drużyny z Kolumbii.

 • Kolumbia Atlético Nacional: 2 razy
 • Kolumbia América Cali: 1 raz
 • Kolumbia Millonarios: 1 raz
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Copa Mercosur
 • Copa Sudamericana
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Copa Merconorte – wszystkie wyniki • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Copa Mercosur klubowy turniej piłkarski rozgrywany w Ameryce Południowej w latach 1998-2001 pomiędzy klubami z Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Ideą rozgrywek było pozyskanie dodatkowych środków finansowych pochodzących z transmisji telewizyjnych dla najlepszych klubów Ameryki Południowej. Przy okazji zastąpił zamierający w tym czasie Copa CONMEBOL, jednak nie na długo, gdyż w 2002 został zastąpiony przez Copa Sudamericana.
  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.
  Club Deportivo Los Millonarios jest kolumbijskim klubem piłkarskim z siedzibą w Bogocie. Klub założony został w 1946 roku.
  Copa Sudamericana (Puchar Południowoamerykański, z port. Copa Sul-Americana) – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, utworzone w 2002 roku z połączenia dwóch innych pucharów: Copa Mercosur i Copa Merconorte. Turniej początkowo rozgrywany był przez kluby z krajów należących do CONMEBOL. Od roku 2005 biorą w nim udział także zespoły ze strefy CONCACAF. Obecnie jest to drugi pod względem rangi puchar w Ameryce Południowej po Copa Libertadores i pełni analogiczną rolę, co Liga Europy w Europie. Zdobywcy obu wspomnianych najważniejszych pucharów rozgrywają mecz o Recopa Sudamericana – odpowiednik europejskiego Superpucharu Europy. Sponsorem rozgrywek o Copa Sudamericana jest Nissan.
  Corporación Deportiva Club Atlético Nacional, kolumbijski klub piłkarski z miasta Medellín, często zwany Los Verdolagas. Założony został w 1947.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.