• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa MX

  Przeczytaj także...
  Primera División de México, oficjalnie Liga MX – pierwsza liga piłki nożnej dla klubów w Meksyku, rozgrywki o charakterze ligowo-pucharowym (z fazą play-off) są zarządzane przez Meksykańską Federację Piłkarską, są podzielone na sezon otwarcia (Apertura) i zamknięcia (Clausura), których zwycięzcy stają się automatycznie mistrzami Meksyku.Club Deportivo Necaxa, znany najczęściej jako Necaxa – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Aguascalientes, w stanie Aguascalientes. Obecnie gra w Liga de Ascenso (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Victoria, mogącym pomieścić 23 tysiące widzów.
  Club Social y Deportivo Dorados de Sinaloa, znany najczęściej jako Dorados – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Culiacán, w stanie Sinaloa. Obecnie gra w Liga de Ascenso (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Banorte, mogącym pomieścić 21 tysięcy widzów.

  Copa México (pl. Puchar Meksyku) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Meksyku, toczone w latach 1907–1997 roku systemem pucharowym, a od 2012 roku grupowo-pucharowym. W latach 1907–1943 Puchar Meksyku miał charakter amatorski, natomiast od 1943 roku zawodowy.

  Pierwotnym celem rozgrywek było wyłonienie mistrza kraju, gdyż udział w Copa México brały wszystkie zespoły w Meksyku (na co dzień występowały w ligach miejskich lub stanowych). Plan ten nie został jednak zrealizowany, głównie przez dalekie odległości między miastami z siedzibami drużyn, a co za tym idzie, wysokie koszty podróży. Innymi czynnikami był także długi czas trwania turnieju i wrogość kibiców do klubów z innych lig lokalnych.

  Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.

  Mimo, iż Copa México cieszył się dużym prestiżem na początku rozgrywek, to z biegiem czasu coraz bardziej tracił ważność wśród kibiców. Często przeżywał zmiany formatu rozgrywek. Meksykański Związek Piłki Nożnej przerwał nawet turniej w latach 1976–1988 i 1992–1994. W 1997 roku rozgrywki o Puchar Meksyku zostały ostatecznie rozwiązane, jednak w 2012 roku powróciły pod nazwą Copa MX. Od 2015 roku decyzją Meksykańskiego Związku Piłki Nożnej zdobywcy pucharu sezonu Apertura i sezonu Clausura rozgrywają między sobą mecz, którego zwycięzca kwalifikuje się do rozgrywek Copa Libertadores.

  Pachuca Club de Fútbol, znany najczęściej jako Pachuca – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Pachuca, w stanie Hidalgo. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Hidalgo, mogącym pomieścić 25 tysięcy widzów.Meksykański Związek Piłki Nożnej (hiszp. Federación Mexicana de Fútbol Asociación, oficjalny skrót FEMEXFUT lub FMF) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Meksyku, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem meksykańskiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej), zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  Historia[]

  Copa México został ustanowiony w 1907 roku przez Reginalda Towera, ówczesnego ambasadora Wielkiej Brytanii w Meksyku. Z tego powodu rozgrywki, przez pierwsze jedenaście lat istnienia, były najczęściej nazywane Copa Tower. Na początku w pucharze brały udział tylko drużyny z miasta Meksyk i okolic. Pierwszy turniej wygrał zespół Pachuca AC, pokonując w finale Reforma AC wynikiem 4:0. W pierwszych latach rozgrywek Copa Tower najskuteczniejszą drużyną był jednak Real Club España, zdobywając cztery puchary. W 1919 roku, po zdobyciu trzeciego z rzędu tytułu, zespół ten otrzymał trofeum na swoją własność. Przez to zakończyły się rozgrywki Copa Tower.

  Sir Reginald Thomas Tower (ur. 1 września 1860, zm. 21 stycznia 1939) był brytyjskim dyplomatą, w 1920 r. przedstawicielem Mocarstw Sprzymierzonych na terytorium odłączonego od Niemiec Wolnego Miasta Gdańska.Lázaro Cárdenas del Río (ur. 21 maja 1895 w Jiquilpan, Michoacán, zm. 19 października 1970 w Meksyku) – polityk meksykański i prezydent tego kraju w latach 1934-1940.

  W 1920 turniej o Puchar Meksyku został kontynuowany, z nowym trofeum o nazwie Copa Eliminatoria. Odbyło się sześć edycji rozgrywek, w latach 1920–1926. Najskuteczniejszym klubem był Asturias FC, który wywalczył trzy puchary z rzędu w latach 1922–1924.

  W 1932 roku, po sześciu latach przerwy, rozgrywki zostały wznowione na innych zasadach przez nowo powstały Meksykański Związek Piłki Nożnej. Oficjalny patronat nad konkursem objął prezydent Meksyku, Lázaro Cárdenas. Pierwszym zdobywcą Copa México został Club Necaxa. W 1943 roku rozgrywki Copa México wkroczyły w erę zawodową, podobnie jak ówczesna liga meksykańska. W turnieju o Puchar Meksyku mogły brać udział jedynie kluby z Liga Mayor, jednak od 1950 roku także zespoły z drugiej ligi.

  W sezonie 2012/2013 rozgrywki o Puchar Meksyku zostały wznowione po piętnastu latach przerwy pod nazwą Copa MX. Pierwszym triumfatorem Copa MX została drugoligowa drużyna Dorados de Sinaloa, zostając pierwszym klubem, który wywalczył krajowy puchar podczas gry na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej.

  Finały[]

  Osiągnięcia[]

  Linki zewnętrzne[]

 • RSSSF (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.