• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa Libertadores 2019  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Estadio Monumental to wielofunkcyjny stadion znajdujący się w stolicy Peru, Limie. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa drużyna Universitario Lima. Stadion może pomieścić 80 093 widzów.Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.

  Copa Libertadores 2019 – 60. edycja rozgrywek piłkarskich Copa Libertadores o miano najlepszej drużyny klubowej konfederacji CONMEBOL. Zwycięzca rozgrywek otrzymał prawo reprezentowania strefy CONMEBOL na Klubowych Mistrzostwach Świata, a także prawo występu w meczu o Recopa Sudamericana w roku 2020. Finał został rozegrany 23 listopada 2019 roku. Początkowo areną starcia finałowego miał być Estadio Nacional de Chile w Santiago, jednak na skutek protestów w Chile przeniesiono go do Limy. Obrońcą tytułu była argentyńska drużyna River Plate, jednak trofeum trafiło do drużyny CR Flamengo.

  System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.Protesty w Chile – seria antyrządowych protestów w Chile trwających od października 2019 roku, których początkową przyczyną był sprzeciw wobec podwyżki cen biletów metra.

  Rozgrywki składały się z 3 części:

 • fazy kwalifikacyjnej,
 • fazy grupowej,
 • fazy pucharowej.
 • Zmiana formatu[ | edytuj kod]

  Od tego sezonu finał turnieju rozgrywany będzie w formacie jednego meczu na stadionie wybranym na początku sezonu przez CONMEBOL, zamiast dotychczas stosowanego systemu mecz i rewanż na stadionach drużyn, które awansowały do finału. 11 czerwca 2018 roku na kongresie CONMEBOL w Moskwie zostało potwierdzone, że mecz finałowy odbędzie się 23 listopada 2019 roku.

  Zasada goli wyjazdowych (ang. Away goals rule) – metoda stosowana w wielu sportach w celu wyłonięcia zwycięzcy dwumeczu. Według tej reguły w przypadku równej liczby bramek po dwóch meczach, drużyna która strzeliła ich więcej na wyjeździe wygrywa dwumecz. Przykładowo, jeżeli drużyna X wygrała z drużyną Y 2:1 na wyjeździe, a na własnym terenie przegrała 0:1, wtedy awans uzyskuje drużyna X. Zasada została wprowadzona przez federację piłkarską UEFA w 1965 i ma ona na celu zmniejszenie liczby dogrywek, oraz konkursów rzutów karnych. W przypadku, gdy liczba bramek strzelonych na wyjeździe, oraz u siebie obu drużyn jest równa (np.: 2:0, 0:2), wówczas bez względu na wszystko rozstrzygnięcie zwycięzcy odbywa się albo od razu poprzez rzuty karne, albo poprzez dogrywkę i ewentualne rzuty karne. Zasada bramek zdobywanych na wyjeździe jest powszechnie wykorzystywana w piłce nożnej zarówno na szczeblu klubowym (np.: Liga Mistrzów UEFA, czy Liga Europy UEFA), jak i reprezentacyjnym (np.: eliminacje do Mistrzostw Świata, czy mistrzostw poszczególnych kontynentów zgrupowanych w federacji FIFA).Clube de Regatas do Flamengo – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Flamengo jest najbardziej popularnym klubem piłkarskim nie tylko w Brazylii, ale także w całej Ameryce Południowej. Liczbę fanów drużyny szacuje się na ok. 40 mln.

  Podział miejsc[ | edytuj kod]

  47 miejsc w rozgrywkach zostało podzielonych przez CONMEBOL na poszczególne federacje w formacie:

 • zdobywca Copa Libertadores 2018,
 • zdobywca Copa Sudamericana 2018,
 • Brazylia - 7 miejsc,
 • Argentyna - 6 miejsc,
 • pozostałe federacje - 4 miejsca.
 • W fazie grupowej zapewniony udział miało 28 drużyn oznaczonych miejscami:

 • zdobywca Copa Libertadores 2018,
 • zdobywca Copa Sudamericana 2018,
 • 1-5 z Brazylii i Argentyny,
 • 1-2 z pozostałych federacji.
 • Od drugiej rundy kwalifikacyjnej zaczęły drużyny oznaczone miejscami:

  Seria rzutów z punktu karnego – sposób na wyłonienie zwycięzcy meczu piłkarskiego w sytuacji, gdy po regulaminowym czasie i dogrywce (czasami dogrywki nie ma, są od razu rzuty z punktu karnego) wynik jest remisowy. Dawniej zamiast wykonywania "jedenastek" rzucano monetą, zwycięzca był wtedy całkowicie przypadkowy. W rzutach z punktu karnego często decydujące znaczenie mają nie umiejętności piłkarskie, lecz nerwy, dlatego wykonawcami najczęściej są doświadczeni zawodnicy. Bramkarze często próbują wyprowadzić z równowagi strzelców tańcząc na linii bramkowej (np. Jerzy Dudek w finale LM w 2005 roku lub Bruce Grobbelaar).Dogrywka – w wielu sportach (m.in. w piłce nożnej i rugby) dodatkowy okres gry, rozpoczynany, gdy mecz nie przynosi rezultatu.
 • 6-7 z Brazylii,
 • 6 z Argentyny,
 • 3-4 z Chile i Kolumbii,
 • 3 z pozostałych federacji.
 • Od pierwszej rundy kwalifikacyjnej zaczęły drużyny oznaczone miejscami:

 • 4 z Boliwii, Ekwadoru, Paragwaju, Peru, Urugwaju i Wenezueli.
 • O tym w jaki sposób drużyny w poszczególnych krajach zdobywają kwalifikacje decydują związki krajowe.

  Recopa Sudamericana – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, w latach 1989-1998 rozgrywane pomiędzy zdobywcą Copa Libertadores i zdobywcą Supercopa Sudamericana, obecnie – po przerwie w latach 1999-2002 – rozgrywane pomiędzy zdobywcą Copa Libertadores i zdobywcą Copa Sudamericana. Sponsorem rozgrywek o Recopa Sudamericana jest Visa.Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Klubowe Mistrzostwa Świata (ang. FIFA Club World Cup) to kontynuator Pucharu Interkontynentalnego. Rywalizuje o niego sześć drużyn piłkarskich: zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA, zwycięzca Copa Libertadores, zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów, zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF, zwycięzca Ligi Mistrzów OFC i Azjatyckiej Ligi Mistrzów.
  CONMEBOL (Confédéración Sudaricana de Fútbol) – południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, powstała 9 lipca 1916 roku.
  Estadio Nacional de Chile to stadion narodowy położony w mieście Santiago, stolicy Chile. Jest on największym stadionem w tym kraju. Jego pojemność wynosi 63 649 miejsc. Stadion jest częścią sportowego kompleksu, na który składa się również boisko do bejsbola, boisko tenisowe, basen i nowoczesna sala gimnastyczna. W 2000 roku był areną lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.
  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile położona w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho, administracyjnie należąca do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5,4 mln. mieszkańców (według danych z 2012 roku).
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Copa Sudamericana (Puchar Południowoamerykański, z port. Copa Sul-Americana) – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, utworzone w 2002 roku z połączenia dwóch innych pucharów: Copa Mercosur i Copa Merconorte. Turniej początkowo rozgrywany był przez kluby z krajów należących do CONMEBOL. Od roku 2005 biorą w nim udział także zespoły ze strefy CONCACAF. Obecnie jest to drugi pod względem rangi puchar w Ameryce Południowej po Copa Libertadores i pełni analogiczną rolę, co Liga Europy w Europie. Zdobywcy obu wspomnianych najważniejszych pucharów rozgrywają mecz o Recopa Sudamericana – odpowiednik europejskiego Superpucharu Europy. Sponsorem rozgrywek o Copa Sudamericana jest Nissan.
  Club Atlético River Plate (wym. [ˈriver ˈpleit]) – argentyński klub sportowy z sekcjami piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, hokeja na trawie i siatkówki, założony 25 maja 1901 roku w Nuñez, dzielnicy Buenos Aires. Swoje mecze rozgrywa na Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.