• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa Libertadores 2010  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.

  Copa Libertadores 2010 – 51. edycja Copa Libertadores.

  W pięćdziesiątej pierwszej edycji Copa Libertadores udział wzięło 40 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Dwa najsilniejsze państwa, Brazylia i Argentyna, wystawiły najwięcej klubów – Argentynę reprezentowało 6 klubów, a Brazylię 5 klubów. Reszta państw oprócz Meksyku wystawiła w turnieju po 3 kluby. Meksyk obok 3 klubów reprezentowały dodatkowo dwa kluby wycofane w poprzednim turnieju, a które miały zacząć grę od 1/ finału. Były to Chivas de Guadalajara oraz San Luis FC, które w poprzedniej edycji turnieju dotarły do 1/8 finału, gdzie wycofały się z powodu grypy H1N1.

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Broniący tytułu klub Estudiantes La Plata dotarł do ćwierćfinału, gdzie wyeliminowany został przez brazylijską drużynę Internacional Porto Alegre dzięki bramce zdobytej na wyjeździe. Internacional w półfinale wyeliminował São Paulo FC, a w finale pokonał Chivas de Guadalajara, zdobywając trofeum.

  W rundzie wstępnej 51 edycji Copa Libertadores 12 klubów podzielono na 6 par. Zwycięzcy dwumeczów awansowali do fazy grupowej.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.

  W fazie grupowej 32 kluby podzielono na 8 grup liczących po 4 drużyny. Do 1/8 finału awansowali zwycięzcy każdej grupy, 6 najlepszych drużyn spośród tych, które zajęły 2 miejsce w grupie, oraz dwa zespoły meksykańskie, które wycofały się w 1/8 finału poprzedniej edycji turnieju, czyli Chivas de Guadalajara oraz San Luis FC.

  São Paulo Futebol Clube – brazylijski klub sportowy z São Paulo. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Brazylii.CONMEBOL (Confédéración Sudaricana de Fútbol) – południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, powstała 9 lipca 1916 roku.

  W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

  W ćwierćfinale znalazły się 4 kluby brazylijskie oraz po jednym klubie z Argentyny, Chile, Meksyku i Paragwaju. W półfinale Brazylia miała 2 kluby, a Chile i Meksyk po jednym. W finale brazylijski klub Internacional Porto Alegre pokonał meksykańską drużynę Chivas de Guadalajara, wygrywając oba mecze.

  Najsłabiej spisały się kluby z Boliwii, Ekwadoru i Wenezueli, z których żaden nie zdołał awansować do fazy pucharowej.

  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.H1N1 – podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym również odkrytą w kwietniu 2009 r. nową odmianę wirusa ludzkiej grypy typu H1N1/09.

  Uczestnicy[ | edytuj kod]

  Runda wstępna[ | edytuj kod]

  CONCACAF, The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football (Konfederacja piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) – jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA założona 18 września 1961 roku w Meksyku. Zrzesza obecnie (stan z 10 stycznia 2013) 40 federacji narodowych: od Kanady na północy do Gujany na południu, z czego 5 nie należy do FIFA. Siedziba władz organizacji mieści się w Nowym Jorku.Club Deportivo Guadalajara S.A. de C.V., znany najczęściej jako Guadalajara lub Chivas – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Guadalajara, w stanie Jalisco. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Omnilife, mogącym pomieścić ponad 49 tysięcy widzów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Club Estudiantes de La Plata - argentyński klub piłkarski z siedzibą w mieście La Plata, stolicy prowincji Buenos Aires.
  San Luis Fútbol Club – nieistniejący już meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście San Luis Potosí, w stanie San Luis Potosí. Funkcjonował w latach 1957–1961, 1970–1977 i 1993–2013 występując na pierwszym i drugim szczeblu rozgrywek – Liga MX i Ascenso MX. Swoje domowe mecze rozgrywał na obiekcie Estadio Alfonso Lastras Ramírez.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.