• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa Libertadores 2009  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  50 edycja Copa Libertadores

  W pięćdziesiątej edycji Copa Libertadores udział wzięło 38 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Dwa najsilniejsze państwa, Brazylia i Argentyna, wystawiły najwięcej, bo po 5 klubów. Reszta państw oprócz Ekwadoru wystawiła w turnieju po 3 kluby Ekwador dzięki sensacyjnemu zwycięstwu LDU Quito w 2008 roku reprezentowany był w turnieju przez 4 kluby.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Broniący tytułu klub LDU Quito zajął ostatnie miejsce w grupie, gdzie wyprzedziły go dwa brazylijskie zespoły, Sport Recife i Palmeiras São Paulo oraz chilijski klub Colo Colo Santiago. Brazylijscy pogromcy obrońców tytułu starli się ze sobą w 1/8 finału. Dopiero rzuty karne wyłoniły ćwierćfinalistę, którym okazał się Palmeiras. W ćwierćfinale Palmeiras wyeliminowany został przez urugwajski klub Nacional Montevideo. W półfinale Nacional nie dał rady argentyńskiej drużynie Estudiantes La Plata. W finale Estudiantes zmierzył się z brazylijskim klubem Cruzeiro Belo Horizonte. Po bezbramkowym remisie na własnym stadionie drużyna z Argentyny zwyciężyła 2:1 w Belo Horizonte i zdobyła puchar Copa Libertadores.

  Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).

  W rundzie wstępnej 50 edycji Copa Libertadores 12 klubów podzielono na 6 par. Zwycięzcy dwumeczów awansowali do fazy grupowej.

  W fazie grupowej 32 kluby podzielono na 8 grup liczących po 4 drużyny. Do 1/8 finału awansowały po dwa najlepsze kluby z każdej grupy.

  W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

  Sport Club do Recife, zwany na ogół Sport, jest brazylijskim klubem piłkarskim z siedzibą w Recife w stanie Pernambuco.São Paulo Futebol Clube – brazylijski klub sportowy z São Paulo. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Brazylii.

  W ćwierćfinale znalazły się 4 kluby brazylijskie, 2 kluby z Urugwaju oraz po jednym klubie z Argentyny i Wenezueli. W półfinale Brazylia miała 2 kluby, a Argentyna i Urugwaj po jednym. Finał argentyńsko-brazylijski zakończył się triumfem argentyńskiego klubu Estudiantes La Plata, który po dwóch wyrównanych meczach okazał swą wyższość nad klubem Cruzeiro Belo Horizonte.

  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.Club Nacional de Football – urugwajski klub piłkarski z Montevideo. Został założony 14 maja 1899 w Montevideo przez połączenie dwóch klubów: Uruguay Athletic Club i Montevideo Football Club. Jego odwiecznym rywalem jest Club Atlético Peñarol.

  Najsłabiej spisały się kluby z Boliwii, Kolumbii i Peru, z których żaden nie zdołał awansować do fazy pucharowej.

  Spis treści

 • 1 Uczestnicy
 • 2 1/32 finału: Runda wstępna
 • 3 1/16 finału (Faza grupowa)
 • 3.1 Grupa 1
 • 3.2 Grupa 2
 • 3.3 Grupa 3
 • 3.4 Grupa 4
 • 3.5 Grupa 5
 • 3.6 Grupa 6
 • 3.7 Grupa 7
 • 3.8 Grupa 8
 • 4 Runda finałowa
 • 4.1 Zespoły zakwalifikowane
 • 4.2 Drabinka
 • 4.3 1/8 finału
 • 4.4 1/4 finału
 • 4.5 1/2 finału
 • 4.6 Finał
 • 4.6.1 Szczegóły finału
 • 5 Klasyfikacja strzelców bramek
 • 6 Klasyfikacja
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • CONMEBOL (Confédéración Sudaricana de Fútbol) – południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, powstała 9 lipca 1916 roku.Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  CONCACAF, The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football (Konfederacja piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) – jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA założona 18 września 1961 roku w Meksyku. Zrzesza obecnie (stan z 10 stycznia 2013) 40 federacji narodowych: od Kanady na północy do Gujany na południu, z czego 5 nie należy do FIFA. Siedziba władz organizacji mieści się w Nowym Jorku.
  Club Deportivo Guadalajara S.A. de C.V., znany najczęściej jako Guadalajara lub Chivas – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Guadalajara, w stanie Jalisco. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Omnilife, mogącym pomieścić ponad 49 tysięcy widzów.
  Club Estudiantes de La Plata - argentyński klub piłkarski z siedzibą w mieście La Plata, stolicy prowincji Buenos Aires.
  Club Social y Deportivo Colo-Colo – klub piłki nożnej w Chile. Colo Colo ma na swoim koncie największą liczbę zdobytych tytułów piłkarskiego mistrza Chile i jest jedynym chilijskim klubem który zdobył Copa Libertadores (1991) (stan na 2008 rok). Drużyna podczas spotkań używa białych koszulek, czarnych spodenek i białych getrów. Klub znany jest również pod przydomkami: "Albos" (biali), "Cacique", oraz "Eterno Campeón" (Wieczny Mistrz).
  Club Nacional de Football – urugwajski klub piłkarski z Montevideo. Został założony 14 maja 1899 w Montevideo przez połączenie dwóch klubów: Uruguay Athletic Club i Montevideo Football Club. Jego odwiecznym rywalem jest Club Atlético Peñarol.
  San Luis Fútbol Club – nieistniejący już meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście San Luis Potosí, w stanie San Luis Potosí. Funkcjonował w latach 1957–1961, 1970–1977 i 1993–2013 występując na pierwszym i drugim szczeblu rozgrywek – Liga MX i Ascenso MX. Swoje domowe mecze rozgrywał na obiekcie Estadio Alfonso Lastras Ramírez.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.