• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Copa CONMEBOL

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Copa Merconorte – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, rozgrywane w latach 1998–2001 pomiędzy klubami z Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Wenezueli. Były odpowiednikiem rozgrywanego w tym samym okresie Copa Mercosur, do którego kluby z krajów biorących udział w Copa Merconorte nie miały dostępu. Później do turnieju dołączyły kluby z USA, Kostaryki i Meksyku. W roku 2002 wraz z konkurencyjnym Copa Mercosur zastąpiony został przez Copa Sudamericana.
  Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.

  Copa CONMEBOL – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, rozgrywane w latach 19921999.

  Santa Fe Corporación Deportiva – kolumbijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Bogotá. Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie Nemesio Camacho "El Campín", znajdującym się w Bogocie.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Opis[ | edytuj kod]

  Puchar miał być odpowiednikiem europejskiego Pucharu UEFA. W turnieju brały udział z każdego kraju te drużyny, którym nie udało się zakwalifikować do Copa Libertadores. Pod koniec turniej nie był już brany zbyt poważnie, a wiele zespołów wystawiało rezerwowe składy, szczególnie w pierwszych rundach. W ramach reformy Copa Libertadores, który miał być rozszerzony do 32 drużyn, rozgrywanie Pucharu CONMEBOL miało być zakończone w roku 2000. W 1999 roku rozegrana została ostatnia edycja. Następcami Copa CONMEBOL i rozgrywanego równolegle Supercopa Sudamericana stały się turnieje Copa Mercosur oraz konkurencyjny do niego Copa Merconorte, wkrótce połączone w jeden puchar – Copa Sudamericana, który obecnie, tak jak w Europie Liga Europy UEFA pełni rolę drugiego pod względem ważności turnieju klubowego w Ameryce Południowej.

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.Botafogo de Futebol e Regatas jest brazylijskim klubem piłkarskim z Rio de Janeiro. Jest jednym z czterech wielkich klubów w Rio de Janeiro obok Flamengo, Fluminense, i Vasco da Gama.

  Zdobywcy Copa CONMEBOL[ | edytuj kod]

 • 1992 – Clube Atlético Mineiro
 • 1993 – Botafogo FR
 • 1994 – São Paulo FC
 • 1995 – Rosario Central
 • 1996 – CA Lanús
 • 1997 – Clube Atlético Mineiro
 • 1998 – Santos FC
 • 1999 – Talleres Córdoba
 • Finaliści Copa CONMEBOL[ | edytuj kod]

 • 1992 Brazylia Clube Atlético Mineiro 2−0 i 0−1 Paragwaj Club Olimpia
 • 1993 Urugwaj CA Peñarol 1−1 i 2−2 (karne 1−3) Brazylia Botafogo FR
 • 1994 Brazylia São Paulo FC 6−1 i 0−3 Urugwaj CA Peñarol
 • 1995 Brazylia Clube Atlético Mineiro 4−0 i 0−4 (karne 3−4) Argentyna Rosario Central
 • 1996 Argentyna CA Lanús 2−0 i 0−1 Kolumbia Independiente Santa Fe
 • 1997 Argentyna CA Lanús 1−4 i 1−1 Brazylia Clube Atlético Mineiro
 • 1998 Brazylia Santos FC 1−0 i 0−0 Argentyna Rosario Central
 • 1999 Brazylia Centro Sportivo Alagoano 4−2 i 0−3 Argentyna Talleres Córdoba
 • Kluby – zdobywcy pucharu[ | edytuj kod]

  Zdobywcy pucharu według krajów[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • RSSSF – wszystkie wyniki
 • Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  São Paulo Futebol Clube – brazylijski klub sportowy z São Paulo. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Brazylii.
  Copa Mercosur klubowy turniej piłkarski rozgrywany w Ameryce Południowej w latach 1998-2001 pomiędzy klubami z Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Ideą rozgrywek było pozyskanie dodatkowych środków finansowych pochodzących z transmisji telewizyjnych dla najlepszych klubów Ameryki Południowej. Przy okazji zastąpił zamierający w tym czasie Copa CONMEBOL, jednak nie na długo, gdyż w 2002 został zastąpiony przez Copa Sudamericana.
  Santos Futebol Clube, także Santos FC – brazylijski klub piłkarski z miasta Santos w stanie São Paulo. Został założony w 1912 roku.
  Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).
  Centro Sportivo Alagoano (znany powszechnie jako CSA) – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Maceió leżącym w stanie Alagoas.
  Clube Atlético Mineiro – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Belo Horizonte leżącym w stanie Minas Gerais.
  Copa Sudamericana (Puchar Południowoamerykański, z port. Copa Sul-Americana) – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, utworzone w 2002 roku z połączenia dwóch innych pucharów: Copa Mercosur i Copa Merconorte. Turniej początkowo rozgrywany był przez kluby z krajów należących do CONMEBOL. Od roku 2005 biorą w nim udział także zespoły ze strefy CONCACAF. Obecnie jest to drugi pod względem rangi puchar w Ameryce Południowej po Copa Libertadores i pełni analogiczną rolę, co Liga Europy w Europie. Zdobywcy obu wspomnianych najważniejszych pucharów rozgrywają mecz o Recopa Sudamericana – odpowiednik europejskiego Superpucharu Europy. Sponsorem rozgrywek o Copa Sudamericana jest Nissan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.