• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coopey Falls

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Multnomah (ang. Multnomah County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 465,65 mil² (1206,03 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 726 855 mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.

  Coopey Fallswodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Coopey Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy bazaltowy kanion w Wyżynie Kolumbii należącej do Gór Kaskadowych, na wysokości 127 m n/p.m.

  Bridal Veil Falls (pol. Wodospad welon ślubny) – wodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Bridal Veil Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad jest dobrze widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), natomiast wokół rozciąga się park stanowy Bridal Veil Falls State Park. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad jest około 5,6 km za Latourell Falls Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  Wodospad nie jest widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), lecz wiedzie do niego szlak turystyczny (Angel's Rest Hike). Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad znajduje około 1,5 km za Bridal Veil Falls. Jest on dostępny pieszym szlakiem o długości około 0,6 km.

  Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.Wyżyna Kolumbii – położona na terenach podmokłych i bagnach pośród słonych jezior. Występuje roślinność półpustynna. Umiejscowiona pomiędzy Górami Skalistymi, a Górami Kaskadowymi

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Coopey Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-19].
  2. Feature Detail Report for: Coopey Falls (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-01-19].
  3. Coopey Falls (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-19].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.