• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cooper Car Company

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Grand Prix Republiki Południowej Afryki 1967, oficjalnie XIII South African Grand Prix – pierwsza eliminacja sezonu 1967 Mistrzostw Świata Formuły 1, która odbywała się od 29 grudnia 1966 roku do 2 stycznia 1967 roku.
  John Cooper (ur. 17 lipca 1923 roku w Kingston upon Thames, zm. 24 grudnia 2000 roku) - brytyjski konstruktor samochodów, współzałożyciel firmy Cooper Car Company.

  Cooper Car Companybrytyjska firma samochodowa, założona w 1946 roku przez Charlesa Coopera i jego syna Johna.

  Pedro Rodríguez de la Vega (ur. 18 stycznia 1940 w mieście Meksyk; zm. 11 lipca 1971 na torze Norisring) – meksykański kierowca wyścigowy.Sir John Arthur „Jack” Brabham OBE (ur. 2 kwietnia 1926 w Hurstville (przedmieścia Sydney)) – australijski kierowca wyścigowy; trzykrotny mistrz Formuły 1 (w 1959, 1960 i 1966)

  W wyścigach Formuły 1, Cooper zwyciężał 16 razy w tym 2 w mistrzostwach konstruktorów. Swoje pierwsze zwycięstwo zanotował w 1958 roku podczas Grand Prix Argentyny, a ostatnie w 1967 roku w Grand Prix RPA. Kierowcy, którzy jeździli dla tej stajni to m.in. Stirling Moss, Jack Brabham, Masten Gregory i Pedro Rodríguez. W 1968 roku zespół wycofał się z wyścigów.

  Dziewiąty sezon Formuły 1, który rozpoczął się 19 stycznia od Grand Prix Argentyny, a zakończył po dziewięciu miesiącach, Grand Prix Maroka. Mistrzem Świata Kierowców został po raz pierwszy w karierze Brytyjczyk Mike Hawthorn, natomiast Mistrzem Świata Konstruktorów – Vanwall. Tytuł mistrzowski dla Konstruktorów został przyznany po raz pierwszy.Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Masten Gregory (ur. 29 lutego 1932 roku w Kansas City, zm. 8 listopada 1985 roku w Porto Ercole, k. Rzymu) – był amerykańskim kierowcą wyścigowym.Grand Prix Argentyny 1958 – runda Mistrzostw Świata Formuły 1, która odbyła się na torze Buenos Aires 19 stycznia 1958.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.