• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cool Britannia

  Przeczytaj także...
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".

  Cool Britannia – okres wzmożonej popularności brytyjskiej kultury popularnej i dumy z jej światowego rozprzestrzeniania. Zjawisko to wystąpiło w latach 90. XX wieku i zostało zainspirowane brytyjską inwazją z lat 60.

  Ruch pojawił się po sukcesie grup reprezentujących brit pop, między innymi Blur czy Oasis, a także niezwykłej popularności żeńskiej grupy Spice Girls w drugiej połowie lat 90. Była to optymistyczna odmiana, zważając na burzliwe dla narodu dzieje poprzednich dwóch dekad. Nazwa jest żartobliwym odniesieniem do patriotycznej piosenki angielskiej „Rule, Britannia!” i po raz pierwszy pojawiła się w tytule piosenki zespołu Bonzo Dog Doo Dah Band w 1967.

  Noel Thomas David Gallagher (ur. 29 maja 1967 w Manchesterze) – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów. Geri Halliwell, właśc. Geraldine Estelle Halliwell (ur. 6 sierpnia 1972 w Watford) - angielska wokalistka. Jej matka jest Hiszpanką, a ojciec pochodzi ze Szwecji. Ma 2 braci i 2 siostry. Studiowała Literaturę Angielską i Finanse. Ma córkę Bluebell Madonnę.
  Geri Halliwell z zespołu Spice Girls w sukience przestawiającej brytyjską flagę, imitującą strój wokalistki z lat 90.

  Magazyn Time opisał ruch jako celebrację kultury młodzieżowej w Wielkiej Brytanii. Termin „Cool Britannia”, poza brit popem, sztuką Young British Artists i czasopismami młodzieżowymi, odnosił się częściowo także do londyńskiej sceny muzyki house.

  Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Symbolem brytyjskiej dumy były między innymi gitara Noela Gallaghera i sukienka Geri Halliwell, obie prezentujące narodową flagę muzyków. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, prowadzone w Anglii, uważano za wydarzenie patriotyczne.

  W marcu 1997 czasopismo Vanity Fair opublikowało specjalny numer poświęcony Cool Britanni, z Liamem Gallagherem i Patsy Kensit na okładce.

  W 1998 The Economist uznał, że „wielu ludzi jest już znudzonych tym zwrotem”, a niektórzy politycy traktują go z zażenowaniem. Na początku XXI wieku frazę używano już tylko w ironicznym znaczeniu, by podkreślić przesadne chwalenie się Brytyjczyków.

  Rule, Britannia! – drugi (mniej formalny) hymn Wielkiej Brytanii. Pochodzi z wystawianej na dworze księcia Walii przez kompozytora Thomasa Augustine’a Arne’a maski (masque) Alfred w 1740 roku. Melodię podchwyciła szybko ulica i marynarze. Autorem słów jest James Thomson.House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stryker McGuire: This time I've come to bury Cool Britannia. The Observer, 2009-03-29. [dostęp 2018-03-03].
  2. John Harris: Cool Britannia: Where Did It All Go Wrong? (ang.). 1 maja 2017. [dostęp 2018-03-03].
  3. J. Ayto: Movers and Shakers: a Chronology of Words that Shaped our Age. Oxford University Press, 2006. ISBN 0-19-861452-7.
  4. An Important Lesson in British History From the Spice Girls (ang.). Time Magazine, 31 października 2016. [dostęp 2018-03-03].
  5. London rules clubs (ang.). [dostęp 2018-03-03].
  6. Geri revisits Spice Girls' heyday in Union Jack dress (ang.). Hello Magazine. [dostęp 2018-03-03].
  7. Hilary Alexander: Online poll announces the top ten most iconic dresses of the past fifty years (ang.). telegraph.co.uk, 19 maja 2010. [dostęp 2018-03-03].
  8. It's 20 years on from Cool Britannia, so how has the fashion landscape changed? (ang.). telegraph.co.uk, 19 lutego 2017. [dostęp 2018-03-03].
  9. Leaders: "Cool Britannia." The Economist, Londyn: 14 marca 1998. Wyd. 8059
  Patsy Kensit, właściwie Patricia Jude Frances Kensit (ur. 4 marca 1968 roku w Hounslow, dzielnicy w zachodnim Londynie, Wielka Brytania) - brytyjska aktorka i piosenkarka, wokalistka w zespole Eighth Wonder.Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1996 odbyły się w Anglii. Trwały od 8 do 30 czerwca 1996 roku. Po raz pierwszy w historii wystąpiło w nich szesnaście drużyn. Piętnaście prawo do startu uzyskało poprzez eliminacje, a gospodarze - Anglicy awans mieli zapewniony. Triumfatorem Mistrzostw Europy w 1996 roku okazała się drużyna Niemiec.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Economist – niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie; obecnie wydawany przez The Economist Newspaper Ltd. (od 1928 r. 50% udziałów posiada Financial Times).
  Brytyjska inwazja (ang. British Invasion) − termin na określenie okresu w historii rocka w latach 60. oraz 80., a także brytyjskich zespołów biorących udział w jej tworzeniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.