• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Constantine Walker

  Przeczytaj także...
  Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.

  Constantine Anthony "Dream" Walker, czasami również Constantine "Vision" Walker (ur. 19 października 1951 w Kingston) – jamajski wokalista, znany przede wszystkim z krótkiego epizodu jako członek grupy The Wailers w roku 1966; brat cioteczny Rity Anderson, wokalistki i żony Boba Marleya.

  World music (z ang. muzyka świata) – szerokie pojęcie obejmujące swym zakresem głównie muzykę etniczną, bądź muzykę nią inspirowaną, ale również muzykę zbliżoną stylistycznie do popularnej muzyki rozrywkowej, tworzoną w krajach egzotycznych.Bunny Wailer, znany też jako Bunny Livingston (urodzony 10 kwietnia, 1947), był, obok Boba Marleya i Petera Tosha jednym z założycieli grupy reggae o nazwie The Wailers.

  Biografia[]

  Karierę muzyczną rozpoczął w wieku 13 lat, jako współzałożyciel tria wokalnego The Soulettes, wraz z Ritą oraz ich wspólną przyjaciółką Marlene "Precious" Gifford. Po zmianach personalnych, do jakich doszło w formacji The Wailers po wyjeździe Boba Marleya do Stanów Zjednoczonych w lutym 1966 roku, przez kilka miesięcy odpowiadał do spółki z Ritą za wykonywanie chórków. Od czasu powrotu Marleya na Jamajkę w październiku jeszcze tego samego roku, duet Rita-Walker już tylko sporadycznie pojawiał się w trakcie nagrań Wailersów; ostatnim utworem formacji, w którym usłyszeć można wsparcie Walkera w tle, jest singel "Selassie Is the Chapel" z kwietnia 1968 roku. W międzyczasie udzielał się on również w nagraniach innych jamajskich gwiazd tamtej ery, takich jak Bob Andy (m.in. "I've Got To Go Back Home") czy też Ken Boothe (m.in. "The Train Is Coming").

  Rita Marley, właśc. Alpharita Constantia Anderson, (ur. 25 lipca 1946 w Santiago de Cuba) – piosenkarka, wdowa po legendarnym muzyku reggae Bobie Marleyu, członkini trio The Soulettes (z koleżanką Marlene "Precious" Glifford oraz kuzynem Constantine "Dream" Walkerem), a następnie I-Threes (z Marcią Griffits oraz Jody Mowatt) wspierającego zespół The Wailers Boba Marleya.

  W latach 70. wyemigrował do USA, gdzie występował w kilku tamtejszych grupach reggae; najbardziej znaną z nich była efemeryczna kalifornijska formacja The Rastafarians, która zasłynęła w roku 1981 znakomicie przyjętym debiutanckim albumem pt. Orthodox. Na przełomie lat 1982-83 uczestniczył w wielkim światowym tournée innego z byłych Wailersów, Petera Tosha (występował podczas trasy głównie jako perkusista, co zostało udokumentowane m.in. na płycie koncertowej Captured Live). W roku 1984 wziął udział w projekcie reaktywacji The Wailers, organizowanym z inicjatywy Tosha i Bunny’ego Livingstone'a. Będący owocem tej współpracy album, zatytułowany The Never Ending Wailers, na skutek przeciągających się sporów sądowych o prawa wydawnicze ukazał się dopiero w roku 1993 i nie odniósł spodziewanego sukcesu; podczas nagrań na krążek Walker nie tylko zaśpiewał w chórkach, ale zagrał również na gitarze rytmicznej w większości utworów.

  Obecnie mieszka w Kalifornii. 14 lutego 2003 roku wystąpił na żywo w centrum kultury i tańca world music Ashkenaz w Berkeley z okazji Dnia Boba Marleya w 58. rocznicę urodzin króla reggae.

  Bibliografia[]

 • Vision Walker (ang.). www.iration.com. [dostęp 2013-09-26]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.