• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Constantin von Monakow  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Neurolog – lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego, czyli neurologią. Prawo do używania tytułu specjalisty neurologa może uzyskać lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego odbywanego pod nadzorem kierownika specjalizacji przez co najmniej pięć lat (po ukończeniu stażu podyplomowego i zdaniu lekarskiego egzaminu praktycznego). Obecnie specjalizacja z neurologii jest jednostopniowa. Przed 1999 rokiem tytuł specjalisty neurologa (specjalisty drugiego stopnia) można było uzyskać dopiero po wcześniejszym uzyskaniu tytułu lekarza neurologa (czyli ukończeniu specjalizacji pierwszego stopnia).Kurt Goldstein (ur. 6 listopada 1878 w Katowicach, zm. 19 września 1965 w Nowym Jorku) — niemiecko-amerykański neurolog i psychiatra, uważany za pioniera w dziedzinach neuropsychologii i psychosomatyki.

  Constantin von Monakow (ur. 4 listopada 1853 w Bobriezowie, zm. 19 października 1930 w Zurychu) – szwajcarski lekarz neurolog, neuroanatom i neuropatolog, pierwszy profesor neurologii na Uniwersytecie w Zurychu.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Dorobek naukowy
 • 3 Szkoła neuroanatomiczna Monakowa
 • 4 Wybrane prace
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Urodził się we wsi Bobriezowo w obwodzie wołogodzkim (jako miejsce urodzenia podawana jest także sama Wołogda) w szlacheckiej rodzinie. Jego rodzicami byli cenzor Iwan Monakow (1821–1893) i Polka, Aleksandra Dukszyńska (Alexandra Leonetta Dukschinsky, 1828–1858). W 1866 roku wyjechał do Zurychu, gdzie uczęszczał do gimnazjum, a potem studiował medycynę na Uniwersytecie w Zurychu (wbrew woli ojca).

  Tsunesuke Fukuda – japoński neuroanatom. Około 1919 roku pracował w Zurychu w laboratorium Constantina von Monakowa; zajmował się połączeniami wzgórzowo-czołowymi i odkrył połączenie jądra grzbietowo-przyśrodkowego z korą czołową.Gennosuke Fuse (jap. 布施現之助, Fuse Gennosuke, ur. 24 stycznia 1880 w Otaru, zm. 12 grudnia 1946 w Sendai) – japoński neuroanatom epoki Meiji.

  Jako student pracował jako asystent w klinice Burghölzli u Eduarda Hitziga. W 1877 wyjechał ze Szwajcarii i odbył podróż do Brazylii i Argentyny, podczas której praktykował jako lekarz okrętowy. W 1880 roku przedstawił dysertację doktorską Beitrag zur Localisation von Hirnrindetumoren. Po powrocie dowiedział się, że otrzymał posadę w zakładzie w St. Pirminsberg w Pfäfers. W 1885 powrócił do Zurychu i został wybrany na dyrektora Instytutu Anatomii Mózgu.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Usabro Tsuchida (jap. 土田卯三郎, Tsuchida Usaburō, ur. 19 listopada 1867 w Tokio, zm. 12 września 1932) – japoński lekarz, neuroanatom.
  Ilustracja z monografii Monakowa Gehirnpathologie (A. Hölder, Wiedeń, 1897) przedstawiająca przebieg uszkodzonych szlaków piramidowych

  W 1917 założył pismo Schweizer Archiv für Neurologie und Psychiatrie, i był jego redaktorem naczelnym do końca życia.

  21 września 1880 ożenił się z Mathilde Rudio (1854–1929), mieli syna Paula (1885–1945). Paul von Monakow zginął tragicznie w wypadku w górach w Samaden.

  Constantin von Monakow zmarł nagle, 19 października 1930 w Zurychu. Wspomnienia o nim napisali m.in. Erich Katzenstein, Mourgue, Mieczysław Minkowski, Muralt i Kurt Goldstein.

  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.Śródmózgowie (łac. mesencephalon) – środkowa część mózgowia u kręgowców, w której znajduje się tzw. wodociąg mózgu zwany też wodociągiem Sylwiusza łączący III i IV komorę mózgu. Śródmózgowie łączy się z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym oraz z międzymózgowiem. U ssaków część grzbietowa śródmózgowia utworzona jest przez blaszkę czworaczą (lamina quadrigemina), w której wyróżnia się wzgórki górne i dolne lub pokrywę wzrokową zróżnicowaną na ciałka bliźniacze (corpora bigemina), czyli płaty wzrokowe (lobi optici) u pozostałych kręgowców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stefan Józef Borowiecki (ur. 20 sierpnia 1881 w Warszawie, zm. 8 września 1937 w Poznaniu) – polski lekarz psychiatra i neurolog, profesor neurologii i psychiatrii Uniwersytetu Poznańskiego.
  Neuroanatomia – gałąź anatomii zajmująca się budową obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego u człowieka i zwierząt. Równocześnie, stanowi jedną z najstarszych gałęzi neurobiologii.
  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Sadamichi Kitabayashi (jap. 北林貞道, Kitabayashi Sadamichi, ur. w 1872, zm. w 1948) – japoński psychiatra i neuroanatom, profesor psychiatrii Szkoły Medycznej Aichi w Nagoja. Uczył się neuroanatomii u Constantina von Monakowa w Zurychu, badał m.in. splot naczyniówkowy u pacjentów ze schizofrenią. Zajmował się też suicydologią.
  Neuropatologia – dział medycyny zajmujący się zmianami chorobowymi powstającymi w wyniku różnych chorób układu nerwowego. Lekarze-specjaliści neuropatologii to neuropatolodzy. W Polsce specjalizacja z neuropatologii jest specjalizacją II stopnia (mogą się w niej specjalizować lekarze mający już specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w neurologii, neurochirurgii lub patomorfologii).
  Friedrich August von Hayek (ur. 8 maja 1899 w Wiedniu, zm. 23 marca 1992 we Fryburgu Bryzgowijskim) – ekonomista austriacki i filozof polityki znany z obrony zasad gospodarki wolnorynkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.