• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Constantin Ticu Dumitrescu

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Constantin Ticu Dumitrescu - (ur. 27 maja 1928 we wsi Ciumaţi w okręgu Prahova - zm. 5 grudnia 2008 w Bukareszcie) - rumuński polityk i więzień polityczny.

  Życiorys[]

  Był synem nauczyciela, działacza ruchu chłopskiego. W czasie studiów prawniczych na uniwersytecie w Bukareszcie działał w Narodowej Partii Chłopskiej. Po delegacji partii w 1947 został wyrzucony z uniwersytetu, a w 1949 wyrokiem sądu skazany na 2.5 roku więzienia. W 1953 został wypuszczony i przebywał w areszcie domowym. W roku 1958 został aresztowany powtórnie i skazany na 23 lata więzienia. Zwolniono go w 1964. Po uwolnieniu pracował jako robotnik budowlany.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Securitate z rum. "bezpieczeństwo" (właśc. Departament Bezpieczeństwa Państwowego, rum. Departamentul Securităţii Statului) – służba specjalna komunistycznej Rumunii ( Socjalistyczna Rep. Rum.), wcześniej Bezpieczeństwo Państwowe (Siguranţa statului). Służba została założona z pomocą NKWD 30 sierpnia 1948 i rozwiązana w grudniu 1989, zaraz po odsunięciu od władzy Nicolae Ceauşescu. DSS wchodził w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Ministerul de Interne). Instytucja bezpieczeństwa Rumunii często zmieniała nazwę, wcześniej znana m.in. jako Główny Zarząd Bezpieczeństwa Ludowego (Direcţia Generală a Securităţii Poporului) i Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (Consiliul Securităţii Statului). Przełożonym funkcjonariuszy DSS i kierującym pracą Departamentu był sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego (Ministru Secretar de Stat la Ministerul de Interne şi Şef al Departamentului Securităţii Statului).

  W latach 1992-2000 zasiadał w rumuńskim Senacie. Od 1990 kierował Narodowym Stowarzyszeniem Byłych Więźniów Politycznych Rumunii (AFDPR) i współtworzył rumuńską ustawę lustracyjną, umożliwiającą upublicznienie akt Securitate. w latach 1991-1999 przewodniczył Międzynarodowemu Związkowi Byłych Więźniów Politycznych. W wolnej Rumunii był głównym twórcą ustawy lustracyjnej. Dzięki niemu akta Securitate są stopniowo odtajniane. Od 2006 zasiadał w Radzie Narodowej ds. Badań nad Archiwami Securitate. Ostatnie lata życia poświęcił na ujawnianie dokumentów, dotyczących współpracy polityków z rumuńską służbą bezpieczeństwa.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Zmarł na chorobę nowotworową nerek. Zgodnie z wolą zmarłego jego ciało zostało wystawione w holu MSW, gdzie kiedyś mieścił się KC Rumuńskiej Partii Komunistycznej i gdzie w czasach reżimu komunistycznego był torturowany.

  7 grudnia 2008 roku Ticu Dumitrescu został pochowany w rodzinnej miejscowości Fanari, w województwie Prahova. Prezydent Rumunii odznaczył go pośmiertnie najwyższym odznaczeniem państwowym. Specjalny list skierowała też do żałobników rumuńska rodzina królewska. W oświadczeniu wydanym przez prezydenta Rumunii Traiana Basescu znalazły się słowa: "Straciliśmy jeden z najsilniejszych głosów wypowiadających się przeciwko komunizmowi".

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Pożegnanie Ticu Dumitrescu
 • Bibliografia[]

 • Dennis Hevesi, Constantin Ticu Dumitrescu, Romanian dissident, dies at 80, International Herald Tribune 7 XII 2008.
 • Gabriel Petrescu, Romanian anti-communist crusader dies, Southeast European Times 10 XII 2008. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.