• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Conrad Lant

  Przeczytaj także...
  Possessed – czwarty album studyjny w dyskografii ojców black metalu, angielskiej grupy Venom. Jest to ostatni album "klasycznego Venom", po którym w zespole zaczęły się zmiany personalne i muzyczne. Pomimo tego, album został przyjęty gorzej wśród krytyków muzycznych niż poprzednie krążki. Został nagrany w studio Moorhall, czyli był pierwszym albumem Venom nagranym poza Impulse Studios. Był to też pierwszy album wydany w Polsce, przez wytwórnię Tonpress (na winylu), co przełożyło się na wzrost liczby fanów zespołu w naszym kraju.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  Conrad Thomas Lant pseudonim Cronos (ur. 15 stycznia 1963 w Londynie) – brytyjski basista i wokalista. Lant znany jest z występów w grupach Venom i Cronos, a także gościnnych występów m.in. u Cradle of Filth w utworze "Haunted Shores" z płyty Dusk...and Her Embrace, czy Hammerfall w utworze "Knights of the 21st Century" z płyty Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken. Jego głównymi inspiracjami były zespoły takie jak Kiss, Judas Priest i Black Sabbath.

  HammerFall - szwedzka grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała 1993 roku w Göteborgu z inicjatywy Oscara Dronjaka oraz Jespera Strömblada we współpracy z Niklasem Sundinem i Mikaelem Stannem, muzykami grupy Dark Tranquillity.Metal Black - album pionierów black metalu, grupy Venom. Wydało go Castle Music/Sanctuary Records w roku 2006. Jest to pierwszy album Venom, na którym na perkusji nie zagrał Anthony "Abaddon" Bray. Zastąpił go Antony "Antton" Lant, brat Cronosa. Dużym zaskoczeniem jest także brak Mantasa, którego zastąpił Mike "Mykvs" Hickey. Album jest nawiązaniem do pierwszych płyt zespołu (m.in. do Black Metal).

  W 2009 roku muzyk został sklasyfikowany na 39. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Cronos, w sekcji Dyskografia.
  Venom
 • Welcome to Hell (1981)
 • Black Metal (1982)
 • At War with Satan (1983)
 • Possessed (1985)
 • The Singles 1980-1986 (1986)
 • Eine Kleine Nachtmusik (1986)
 • Calm Before the Storm (1987)
 • The Book of Armageddon (1992)
 • The Second Coming Live at Dynamo 1996 (1996)
 • Cast in Stone (1997)
 • Resurrection (2000)
 • Metal Black (2006)
 • Hell (2008)
 • Fallen Angels (2011)
 • Filmografia[]

 • In a Metal Mood (1996, film dokumentalny, reżyseria: Henning Lohner)
 • Black Metal: A Documentary (2007, film dokumentalny, reżyseria: Bill Zebub)
 • Black Metal: The Music of Satan (2011, film dokumentalny, reżyseria: Bill Zebub)
 • Przypisy[]

  1. DAVE GROHL Explains TOM ARAYA's Absence From PROBOT CD - Jan. 11, 2004 (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2010-02-09].
  2. Encyclopaedia Metallum - Cronos (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-05-06].
  3. THE 7 GATES OF HELL-INTERVIEW WITH ABADDON AND CRONOS (ang.). www.fortunecity.com. [dostęp 2012-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (1999-01-27)].
  4. Encyclopaedia Metallum - Venom (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-05-06].
  5. THE 50 GREATEST METAL FRONT-MEN OF ALL TIME! (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-12-08].
  6. In a Metal Mood (1996) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-08].
  7. Black Metal: A Documentary (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-12-08].
  8. 'Black Metal: The Music Of Satan' Documentary Due Next Month (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-04-08].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.Hell – jest dwunastym albumem studyjnym brytyjskiej formacji Venom. Został wydany przez wytwórnię Universal. W porównaniu ze składem, który nagrał Metal Black nastąpiła jedna zmiana, gitarzystę Mykvsa zastąpił Rage.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Black Metal - drugi pełny album brytyjskiej grupy metalowej Venom, wydany w 1982. Od jego nazwy wywodzi się termin black metal, określający jedną z później powstałych ekstremalnych odmian heavy metalu. Płyta jest powszechnie uważana za istotny czynnik kształtujący te odmiany, głównie thrash metal, death metal i black metal. Niezależnie od tego, muzyka zawarta na albumie jest inna od obecnie rozumianego black metalu.
  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.
  Welcome to Hell – debiutancki album angielskiej grupy Venom. Charakterystyczne dla płyty jest to, że porusza ona temat okultyzmu. Welcome to Hell to również pierwsze wydawnictwo w historii muzyki, zajmujące się tematem satanizmu. Album wywarł ogromny wpływ na tzw. "ciężką muzykę" oraz metal ekstremalny.
  Calm Before the Storm – piąty studyjny album angielskiego zespołu Venom. W porównaniu z poprzednim albumem (Possessed), w grupie zaszły spore zmiany, m.in. ze składu odszedł Mantas, którego zastąpili Mike Hickey i James Clare. Wiązało się to ze zmianą stylu grania (skłonienie się ku lżejszym gitarowym riffom), co spowodowało, że wielu fanów Venom opuściło zespół. Po wydaniu tego krążka na osiem lat zespół opuścił Cronos. Album spotkał się z negatywnymi opiniami krytyków i nie odniósł takiego sukcesu jak poprzednie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Cronos - brytyjska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i power metalu. Powstała w 1987 roku z inicjatywy wokalisty i basisty Conrada Lanta (ps. Cronos) po odejściu z poprzedniej grupy Venom. W 1995 roku formacja została rozwiązana.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.