• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Connecticut  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Wojna z Pekotami (I podbój purytański) – wojna na pograniczu kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej, toczona w latach 1637–1638 pomiędzy osadnikami z kolonii Connecticut i Massachusetts a Indianami z plemienia Pekotów (ang. Pequot).Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.
  Symbole stanu[ | edytuj kod]
 • Dewiza: Qui Transtulit Sustinet (Ten, który przeniósł, wciąż podtrzymuje)
 • Przydomek: The Constitution State (Stan Konstytucyjny)
 • Symbole: wawrzyn górski, dąb biały, drozd wędrowny
 • Uczelnie[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet Yale’a (w New Haven)
 • University of Connecticut (w Storrs)
 • Central Connecticut State University (w New Britain)
 • University of New Haven (w West Haven, w pobliżu New Haven)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. State Area Measurements and Internal Point Coordinates, U.S. Census Bureau [dostęp 2018-04-06] (ang.).
  2. U.S. Census Bureau QuickFacts: Connecticut, census.gov [dostęp 2018-01-04] (ang.).
  3. Connecticut becomes 17th state to abolish death penalty.
  4. Mount Frissell, Geographic Names Information System (GNIS) [dostęp 2019-11-16] (ang.).
  5. U.S. Census Bureau QuickFacts: Connecticut, www.census.gov [dostęp 2019-01-19] (ang.).
  6. U.S. Census Bureau, American FactFinder - Results, factfinder.census.gov [dostęp 2019-01-19] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-21] (ang.).
  7. Ancestry in Connecticut (State), statisticalatlas.com [dostęp 2019-01-19].
  8. Data Center Results, apps.mla.org [dostęp 2019-01-19].
  9. Adults in Connecticut. Pew Research Center, 2014. [dostęp 2019-01-14].
  10. State Membership Report. The ARDA. [dostęp 2019-01-14].
  11. About UConn, Witryna internetowa Uniwersytetu Connecticut [dostęp 2014-09-21] (ang.).
  12. About Central Connecticut State University, Witryna internetowa Uniwersytetu Stanowego Centralnego Connecticut [dostęp 2014-09-21] (ang.).
  13. About UNH, Witryna internetowa Uniwersytetu New Haven [dostęp 2014-09-21] (ang.).


  Waterbury – miasto w USA, w stanie Connecticut, nad rzeką Naugatuck (uchodzącą do Oceanu Atlantyckiego), w zespole miejskim New Haven-Waterbury-Meriden.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
  Fundamental Orders (Porządki Podstawowe, Fundamentalne Zasady) zostały zatwierdzone w mieście Hartford przez radę Kolonii Connecticut 14 stycznia 1638 (według kalendarza gregoriańskiego 24 stycznia 1639). Dokument ten regulował sposób w jaki przedstawiciele miast Nowej Anglii tworzą rząd. Opisywał także jego strukturę oraz władzę.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.
  Hrabstwo Windham (ang. Windham County) – hrabstwo w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1350,60 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 miało 116 872 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.091 sek.