• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Concilium

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Yves Marie Joseph Congar (ur. 8 kwietnia 1904 w Sedanie, zm. 22 czerwca 1995 w Paryżu) – francuski teolog, dominikanin, uczestnik soboru watykańskiego II, kardynał od 1994.
  Karl Josef Erich Rahner (ur. 5 marca 1904 we Fryburgu Bryzgowijskim, zm. 30 marca 1984 w Innsbrucku) – niemiecki teolog i duchowny katolicki.

  Concilium − międzynarodowy periodyk teologiczny, którego pierwszy numer ukazał się w 1965; wychodzi w sześciu językach.

  Ćennaj lub Madras (hindi चेन्नई, trb.: Ćennaj, trl.: Cennai; tamilski சென்னை, trb.: Sennaj; ang. Chennai; do 2000 hindi मद्रास, trb.: Madras, trl.: Madrās; ang. Madras) – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu, wielki ośrodek przemysłowy (głównie bawełniany), handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.Gustawo Gutierrez (ur. 8 czerwca 1928 w Limie) – filozof i teolog peruwiański, dominikanin. Jeden z głównych twórców teologii wyzwolenia. Autor m.in. dzieła Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie (1971, tłum. polskie w I.W. Pax, 1976). Obecnie wykładowca wizytujący różne uczelnie, w tym Papieski Uniwersytet św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie.

  Fundatorami czasopisma byli: Antonie van den Boogaard, Paul Brand, Yves Congar, Hans Küng, Johann Baptist Metz, Karl Rahner, Edward Schillebeeckx i Gustavo Gutiérrez. Międzynarodowy sekretariat periodyku znajduje się w Madrasie w Indiach. Edycja włoska publikowana jest przez dom wydawniczy Queriniana w Brescii. Do 2012 dyrektorem wersji włoskiej był teolog Rosino Gibellini. Obecnie wersję włoską redaguje Gianluca Montaldi. Pozostałe wersje językowe wydawane są przez: SCM-Canterbury Press (angielska), Matthias-Grunewald-Verlag (niemiecka), Editoria Vozes (portugalska), Editorial Verbo Divino (hiszpańska), Ex libris and Synopsis (chorwacka).

  Johann Baptist Metz (ur. 5 sierpnia 1928 roku w Welluck, dziś Auerbach w Górnym Palatynacie, zm. 2 grudnia 2019 w Münster) – niemiecki teolog, uczeń Karla Rahnera, uważany za założyciela Nowej Teologii Politycznej. Edward Schillebeeckx OP (ur. 14 listopada 1914 w Antwerpii, zm. 23 grudnia 2009 w Nijmegen) – flamandzki teolog katolicki, dominikanin, jedna z postaci Soboru watykańskiego II. W okresie posoborowym w konflikcie z Kongregacją Nauki Wiary, jego poglądy na zmartwychwstanie i posługę duchownych w Kościele, zostały ocenione jako niezgodne z ortodoksją katolicką.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About us (ang.). www.concilium.in. [dostęp 2014-12-01].
  2. Concilium (wł.). www.queriniana.it. [dostęp 2014-12-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona międzynarodowa periodyku (ang.)
 • Strona wersji włoskiej (wł.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.65 sek.