• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Conall Cernach

  Przeczytaj także...
  Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Cernunnos jest imieniem nadanym w badaniach nad kulturą Celtów rogatemu bogu w celtyckim politeizmie. Imię to zostało potwierdzone tylko raz, na pochodzącej z I w. Kolumnie Przewoźników, ale obrazy postaci z rogami lub porożem, często siedzącej ze skrzyżowanymi nogami i powiązanej ze zwierzętami, oraz trzymającego lub noszącego torque, znane są z innych źródeł.
  Choć wiele opisujących mitologię irlandzką rękopisów zaginęło, a prawdopodobnie znacznie więcej treści nigdy nie zostało spisanych, istniejących informacji wystarcza, aby wyróżnić cztery odrębne, czasem zachodzące na siebie, cykle: Cykl Mitologiczny, Cykl Ulsterski, Cykl Feniański i Cykl Historyczny. Istnieje też wiele tekstów mitologicznych, które nie należą do żadnego z cykli, jak również spora liczba spisanych opowieści ludowych, które, choć nie są czysto mitologiczne, opowiadają o postaciach z jednego lub kilku spośród tych czterech cykli.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Conall Cernach, Conall Caernach (Conall Zwycięski) – postać występująca w licznych opowieściach tzw. cyklu ulsterskiego mitologii iryjskiej, bohaterski wojownik ulsterski, mleczny brat Cúchulainna, bratanek Conchobara. Jego ojcem był Amairgin mac Echit a matką Findchoem.

  Conchobar III mac Nessa – legendarny król Ulaidu z dynastii Milezjan (linia Ira, syna Mileda) w latach 11 p.n.e.-30 n.e. Syn Ness i druida Cathbada, wnuka Rudraige’a I Mora („Wielkiego”) mac Sithrige, króla Ulaidu i zwierzchniego króla Irlandii.Euhemeryzm - pogląd, zgodnie z którym bogowie powstali w rezultacie apoteozy wybitnych jednostek (władców, czarowników, wynalazców). Termin wywodzi się od Euhemera (gr. Euhémeros) z Messany, autora poematu opisującego podróż po Oceanie Indyjskim, w trakcie której miał odkryć grobowce Zeusa i jego braci. W nowożytności odnowicielem tego poglądu był angielski religioznawca Herbert Spencer.

  Chociaż przydomek Cernach zwykle tłumaczy się jako "zwycięski" lub "triumfujący", jego znaczenie jest niepewne, na liście znaczeń pojawiają się też inne zaczerpnięte z opisów postaci określenia: "garbaty", "człowiek z krzywą szyją", "człowiek z guzem". Współcześni badacze wskazują, że postać Conalla Cernacha może być tożsama z euhemerystycznym celtyckim rogatym bóstwem Cernunnosem.

  Choć wiele opisujących mitologię irlandzką rękopisów zaginęło, a prawdopodobnie znacznie więcej treści nigdy nie zostało spisanych, istniejących informacji wystarcza, aby wyróżnić cztery odrębne, czasem zachodzące na siebie, cykle: Cykl Mitologiczny, Cykl Ulsterski, Cykl Feniański i Cykl Historyczny. Istnieje też wiele tekstów mitologicznych, które nie należą do żadnego z cykli, jak również spora liczba spisanych opowieści ludowych, które, choć nie są czysto mitologiczne, opowiadają o postaciach z jednego lub kilku spośród tych czterech cykli.Cúchulainn (czasem też Cú Chulainn, czyt. Kuhulin) to wojownik, bohater z mitologii irlandzkiej, śmiertelnik często czczony przez Irlandczyków. Według jednego mitu, opowieści o Cúchulainnie pozostawały w całkowitym zapomnieniu, aż w siódmym wieku przywrócił je do życia bard o imieniu Sechan Torpeist.

  Conall rywalizował z wojownikami z Connacht, w szczególności z Cetem mac Mágach; mówiono o nim, że co noc kładł się do snu z głową kogoś z Connacht jako poduszką.

  Kiedy Cúchulainn i Conall byli dziećmi poprzysięgli sobie, ze jeżeli jeden z nich zostanie zabity, drugi go pomści. Gdy królowa Medb najechała Ulster, Cúchulainn w pojedynkę stanął do walki przeciwko jej armii. Był jednak skazany na zgubę, ponieważ wcześniej obraził boginię wojny Morrigan. Po śmierci Cúchulainna Conall wezwał ulserskich wojowników, aby dali upust krwawej zemście. Pościg za armią królowej Medb zakończył się sukcesem i Conall ukarał śmiercią wszystkich, którzy byli odpowiedzialni za śmierć Cúchulainna. Następnie pustoszył całą Irlandię, po kolei mszcząc się na sprzymierzeńcach królowej Medb. Te poczynania zyskały mu przydomek Caernach ("Zwycięski").

  Morrigan, znana też jako Morrigu, to celtycka Bogini magii, podziemii, wojny i zniszczenia. Przedstawiana jest zwykle w zbroi i rynsztunku. Pojawia się wszędzie, gdzie jest wojna. Krąży nad polem bitwy pod postacią kruka lub wrony.Medb („Ta, która uderza do głowy”) – legendarna królowa Connachtu, postać występująca w cyklu ulsterskim, trzykrotnie zamężna: z królem Connachtu Tinnem mac Conrach, królem Ulsteru Conchobarem III mac Nessa oraz z Oiliollem (Ailillem) I Morem (Wielkim”), także królem Connachtu. Rządziła z Cruachain (ob. Rathcroghan w hrabstwie Roscommon). Znana z irlandzkiej epopei Tain Bo Cúailnge („Uprowadzenie byków z Cooley”).

  Bibliografia[]

 • Dorota Nowak, Piotr Warsiński: Podręczna miniencyklopedia mitologii : Grecy, Rzymianie, Celtowie. Warszawa: Wydawnictwo RTW, 2001. ISBN 83-7294-019-3.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.