• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Commodore 1530

  Przeczytaj także...
  Komputer domowy – mikrokomputer przewidziany do zastosowań domowych (gry komputerowe, multimedia, rozrywka), zazwyczaj o uproszczonej konstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi.Commodore 1541 to stacja dyskietek przeznaczona dla 8-bitowych komputerów firmy Commodore, takich jak Commodore 64. Umożliwiała jednostronny zapis dysków 5,25" o pojemności 170 kilobajtów (zapis dwustronny realizowano przez nacinanie brzegu dyskietki - formując w ten sposób okienko zezwalające na zapis - i obracając ją po wyjęciu z napędu na drugą stronę - etykietą do dołu). Stacja posiadała własny kontroler dysków i system operacyjny.
  8-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 8 bitach pamięci, co jest równe jednemu oktetowi. 8-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.
  Magnetofon Datassette

  Commodore 1530 (Datassette)magnetofon kasetowy przeznaczony dla 8-bitowych komputerów domowych firmy Commodore International, umożliwiający dostęp do tańszego (w porównaniu do dyskietek) nośnika danych jakim była taśma magnetyczna.

  Szybkość transmisji danych z/na nośnik wynosiła około 300 b/s. Powstanie specjalnego trybu TURBO pozwalało zwiększyć transmisję do 4800 b/s, czyli na jednej dwustronnej taśmie C60, umożliwiającej wykonanie godzinnego nagrania audio, można było zmieścić około 2 MB danych. Jednak tryb TURBO był dostępny dopiero po załadowaniu do pamięci odpowiedniego programu z kasety magnetofonowej w trybie standardowym albo z modułu rozszerzeń tzw. kartridża.

  Nośnik danych – przedmiot fizyczny, na którym możliwe jest zapisanie informacji i z którego możliwe jest późniejsze odczytanie tej informacji. Pojęcie nośnika danych jest ściśle związane z informatyką i komputerami, choć definicja powyższa nie wyklucza uznania za nośnik danych np. kartki papieru.Magnetofon kasetowy – przenośny lub stacjonarny, samodzielny lub jako element zestawu Hi-Fi magnetofon mogący odtwarzać i nagrywać kasety magnetofonowe, często z wbudowanym mikrofonem. Wyróżniamy kilka typów magnetofonów,ze względu na


  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • KERNAL
 • Commodore 1541
 • Warto wiedzieć że... beta

  Commodore International – przedsiębiorstwo, które odegrało czołową rolę w rozwoju komputerów domowych w latach 80. i 90. Przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1994 roku; od tego czasu kilkakrotnie próbowano wznowić rozwój systemu Amiga.
  Bit (w ang. kawałek, skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) – najmniejsza ilość informacji potrzebna do określenia, który z dwóch równie prawdopodobnych stanów przyjął układ. Jednostka logiczna.
  Kartridż (kartrydż, ang. ROM cartridge) – nośnik danych składający się z pamięci ROM umieszczonej w obudowie z tworzywa sztucznego, zawierający program komputerowy (najczęściej grę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.713 sek.