• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Combat

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Albert Camus /albɛʀ kamy/ (ur. 7 listopada 1913 w Mondovi, zm. 4 stycznia 1960 w Villeblevin) – francuski pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Urodzony w Algierii francuskiej, tworzył swoje dzieła głównie we Francji europejskiej. Jest czołowym reprezentantem egzystencjalizmu w literaturze i uważa się go za jednego z najwybitniejszych intelektualistów Europy w II połowie XX wieku. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1957.

  Combatfrancuska organizacja konspiracyjna z okresu II wojny światowej.

  Organizacja o niejasnym profilu społeczno-politycznym, przez wielu zaliczana do kierunku konserwatywnego we francuskim ruchu oporu. Działała głównie w strefie południowej.

  Założona pod koniec 1941 z połączenia grup wydających pisma "Verités" (H.Frenay) i "Liberté". Organizacja stworzyła zalążki podziemnej administracji, piony sabotżau kolejowego, akcji bezpośredniej, legalizacji i propagandy. Twórcą charakteru pisma był Albert Camus Czołową rolę obok Henriego Frenaya odegrali Georges Bidault, Claude Bourdet, François de Menthon, Pierre-Henri Teitgen. "Combat" próbował działać na północy Francji ale na początku 1942 tamtejsze odgałęzienia zostały rozbite.

  Francuski ruch oporu 1940-1944 (fr. Résistance) – walka społeczeństwa francuskiego przeciwko okupantom niemieckim oraz władzom kolaboracyjnym podczas II wojny światowej.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Po potajemnej podróży do Londynu Frenaya "Combat" poparł de Gaulle'a, na przełomie 1942/43 "Combat" wszedł do Zjednoczonych Ruchów Oporu (MUR - Mouvements Unis de la Résistanse).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Eugeniusz Duraczyński, Jerzy Janusz Terej, Europa Podziemna 1939-1945, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1974
 • Warto wiedzieć że... beta

  Georges-Augustin Bidault (ur. 5 października 1899 w Moulins, zm. 27 stycznia 1983 w Cambo-les-Bains) – francuski polityk, trzykrotny premier Francji w latach 1946 (przewodniczący rządu, funkcja zbliżona do prezydentury), 1949–1950 i 1950.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.664 sek.