• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coma Pedrosa

  Przeczytaj także...
  Pic del Port Vell – szczyt górski w paśmie Pirenejów na granicy hiszpańsko-andorskiej. Najbliżej położonym miastem jest Arinsal (Andora).Roca Entravessada – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich. Administracyjnie położony jest na granicy Andory (parafia La Massana) z Hiszpanią (prowincja Lleida). Wznosi się na wysokość 2928 m n.p.m.
  Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.

  Pic de Coma Pedrosa (lub Alt de Comapedrosa) – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich. Administracyjnie położony jest w Andorze, na terenie parafii La Massana. Wznosi się na wysokość 2942 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Andory – należy do Korony Europy.

  Pic de Médécourbe (lub Medacorba) – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich. Administracyjnie położony jest na trójstyku Andory (parafia La Massana), Hiszpanii (prowincja Lleida) i Francji (departament Ariège). Wznosi się na wysokość 2914 m n.p.m.Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

  Na północ od szczytu usytuowane są Pic de Médécourbe (2914 m n.p.m.) oraz Roca Entravessada (2927 m n.p.m.), na południe Alt de la Capa (2572 m n.p.m.), na południowy zachód Pic del Port Vell (2654 m n.p.m.), natomiast na zachodzie położony jest Vallpeguera (2744 m n.p.m.). W pobliżu Pic de Coma Pedrosa swoje źródła mają strumienie Riu de Coma i Canal de l’Alt. Na południu znajduje się schronisko Refugi de la Comapedrosa, na wschodzie Refugi del Pla de l’Estany, natomiast w kierunku północno-zachodnim, już po hiszpańskiej stronie, Refugi De Baiau Josep Maria Montfort.

  Korona Europy – spis najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy, powstały przez analogię do Korony Ziemi czy Korony Himalajów.Vallpeguera (lub Pic de Vallpeguera) – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich. Administracyjnie położony jest w Hiszpanii, w prowincji Lleida, około 1 km od granicy z Andorą. Wznosi się na wysokość 2744 m n.p.m.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Według strony VisitAndorra.com Pic de Coma Pedrosa wznosi się na wysokość 2942 m n.p.m., Atlas Routier de France podaje wysokość 2946 m n.p.m., natomiast według CamptoCamp wysokość szczytu wynosi 2953 m n.p.m.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pic de Coma Pedrosa, Andora (pol.). GoogleMaps. [dostęp 2 sierpnia 2016].
  2. Atlas Routier France 2014. Michelin, s. 340. ISBN 978-2-06-719261-4. (fr.)
  3. Pic de Coma Pedrosa (ang.). CamptoCamp.org. [dostęp 2 sierpnia 2016].
  4. Hiking route: Pic del Comapedrosa (ang.). VisitAndorra.com. [dostęp 2 sierpnia 2016].
  5. Roca Entravessada (2.927 m) (hiszp.). Mendikat. [dostęp 2 sierpnia 2016].
  Alt de la Capa – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich. Administracyjnie położony jest w Andorze, w parafii La Massana. Wznosi się na wysokość 2572 m n.p.m.La Massana - jest jedną z 7 parafii w Andorze położoną na północ od stolicy w dolinie Riu d’Arinsal. Graniczy z parafiami: Andorra la Vella, Encamp, Ordino oraz z Hiszpanią i Francją. Znajduje się tutaj najwyżej położony punkt w Andorze – Pic Alt de la Coma Pedrosa o wysokości 2946 m n.p.m.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.