• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Columbus Museum of Art

  Przeczytaj także...
  Armory Show (oficjalnie: International Exhibition of Modern Art) – wystawa sztuki nowoczesnej, zorganizowana w dniach 17 lutego–15 marca 1913 roku w Nowym Jorku w budynku 69th Regiment Armory (stąd potoczna nazwa wystawy) należącym do Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Wystawa była następnie prezentowana w Art Institute of Chicago i w Copley Society of Art w Bostonie.Frederick Childe Hassam (ur. 17 października 1859, zm. 27 sierpnia 1935) – amerykański malarz impresjonista. Członek ugrupowania artystycznego Ten American Painters.
  Aleksiej Jawlensky, właśc. Aleksiej Gieorgijewicz Jawlenski, ros. Алексей Георгиевич Явленский (ur. 13 marca 1864 w pobliżu Torżka, zm. 15 marca 1941 w Wiesbaden) – malarz rosyjski wczesnego malarstwa abstrakcyjnego. Od 1896 mieszkał i tworzył w Niemczech i Szwajcarii. Członek grupy Błękitny Jeździec.

  Columbus Museum of Artmuzeum sztuki w Columbus, założone w 1878 roku jako Columbus Gallery of Fine Arts. Muzeum posiada znaczącą kolekcję XIX- i XX-wiecznego malarstwa amerykańskiego, w tym największe na świecie repozytorium obrazów i litografii urodzonego w Columbus George'a Bellowsa.

  Auguste Renoir, Pierre-Auguste Renoir (ur. 25 lutego 1841, zm. 3 grudnia 1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.Robert Henri (ur. 25 czerwca 1865 w Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone, zm. 12 lipca 1929 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista.

  W 1992 roku budynek Columbus Museum of Art został wpisany na listę National Register of Historic Places pod nr #92000173 (i pod pierwotną nazwą Columbus Gallery of Fine Arts).

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1878 roku w celu stymulowania badań nad sztuką założono w Columbus szkołę artystyczną i zorganizowano wystawę dzieł sztuki. Wystawa dała początek muzeum, a szkoła artystyczna przekształciła się z czasem w Columbus College of Art and Design, położony na północ od obecnego muzeum. W latach 1919–1923 zbiory sztuki mieściły się w Sessions House przy East Broad Street. Projekt nowego budynku muzeum, utrzymanego w stylu neorenesansowym, powstał w firmie architektonicznej Richards, McCarty & Bulford. Budynek ukończono w 1932 roku. Przed jego frontonem założono obszerny, trawiasty dziedziniec, który stał się ogrodem rzeźby. Fronton budynku zdominowało obszerne, wysunięte do przodu wejście. złożone z trzech, łukowo sklepionych otworów drzwiowych. Narożniki flankujące wejście powtórzone zostały jako narożniki flankujące całą elewację frontową. Po obu stronach centralnego bloku znajdują się ogromne, płaskie reliefy dłuta Roberta Ingersolla Aitkena przedstawiające 66 znaczących artystów. W 1974 roku od strony północnej budynku dobudowano nowe wejście, prowadzące z parkingu, sklep z pamiątkami, pomieszczenia biurowe oraz galerię. Po stronie wschodniej muzeum znajduje się otoczony murem ogród rzeźby z dużym basenem, zaprojektowany przez angielskiego projektanta ogrodów i architekta krajobrazu Russella Page'a, uważanego powszechnie za jednego z najważniejszych architektów krajobrazu XX wieku.

  John Singer Sargent (wym. ˈsɑrdʒənt; ur. 12 stycznia 1856 we Florencji, zm. 15 kwietnia 1925 w Londynie) – amerykański malarz. Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.

  Columbus Museum of Art odwiedza rocznie około 200 000 gości. Muzeum stawia sobie jako zadanie dostarczenie wszystkim zwiedzającym dogłębnych przeżyć związanych z wielką sztuką. Zadanie to jest realizowane poprzez wystawy, zwiedzanie z przewodnikiem, oraz programy przeznaczone dla poszczególnych grup, od dzieci do studentów.

  Uniwersytet Stanowy Ohio – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w Columbusie i mniejszymi kampusami w Limie, Mansfield, Marion, Newark i Wooster. Powstała w 1870 roku. Kształci ponad 60 tysięcy studentów, w tym ok. 46,7 tysięcy słuchaczy studiów licencjackich oraz ok. 13,7 tysięcy magistrantów i doktorantów. Zatrudnia ok. 5,2 tysiąca pracowników naukowych i ok. 19,3 tysiąca osób wchodzących w skład pozostałego personelu. Wśród absolwentów uczelni było dwóch laureatów Nagrody Nobla: chemik Paul J. Flory i astrofizyk William Fowler.François Boucher (ur. 29 września 1703 w Paryżu, zm. 30 maja 1770 w Paryżu) – francuski malarz, grafik i dekorator, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli rokoka. Zrobił nadzwyczajną karierę: pracował dla króla Ludwika XV, markizy de Pompadour, królewskich manufaktur, obcych dworów oraz kolekcjonerów prywatnych. Regularnie wystawiał na Salonie Paryskim, a jego obrazy były przyjmowane z entuzjazmem przez publiczność i krytykę. Dopiero pod koniec życia stracił na popularności.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  W zbiorach Columbus Museum of Art znajduje się wyjątkowa kolekcja sztuki amerykańskiej przełomu XIX i XX wieku oraz kolekcja europejskiej sztuki współczesnej, w tym zwracające uwagę przykłady dzieł impresjonizmu, niemieckiego ekspresjonizmu i kubizmu. Muzeum jest też znane z wyjątkowych kolekcji sztuki ludowej, takich jak największa publiczna kolekcja drewnianych rzeźb artysty ludowego Elijah Pierce'a oraz z największego na świecie repozytorium obrazów i litografii pochodzącego z Columbus George'a Bellowsa, powszechnie uważanego za najwybitniejszego amerykańskiego artystę swego pokolenia.

  The National Academy of Design (obecnie The National Academy) – honorowe stowarzyszenie amerykańskich artystów z siedzibą w Nowym Jorku. Przy Akademii działają również muzeum (National Academy Museum) i szkoła sztuk pięknych (National Academy School of Fine Arts). Celem stowarzyszenia jest promocja sztuk pięknych w Ameryce poprzez naukę i działalność wystawienniczą. Akademia zrzesza profesjonalnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy sami wybierają kolejnych członków.Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.

  W 2001 roku Muzeum nabyło kolekcję zdjęć The Photo League, która zawiera fotografie Berenice Abbott, Eugenea Smitha i Weegee. W 2005 roku Muzeum zakupiło Philip and Suzanne Schiller Collection of American Social Commentary Art 1930–1970, uważanej przez Virginię Mecklenburg, głównego kuratora Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery za najważniejszą tego typu kolekcję w Stanach Zjednoczonych. Kolekcja ta obejmuje dzieła takich artystów jak: Jacob Lawrence, Romare Bearden, Ben Shahn, Lucile Blanch, Lucienne Bloch, Paul Cadmus, George, Jared French, Rockwell Kent i George Grosz.

  Ralph Albert Blakelock (ur. 15 października 1847 w Nowym Jorku, zm. 9 sierpnia 1919 w Elizabethtown, Stany Zjednoczone) – malarz amerykański, reprezentujący nurt późnoromantyczny, jeden z przedstawicieli tonalizmu. Malował przeważnie świetliste pejzaże, emanujące tajemnicą, samotnością i mistycyzmem, które stały się cechą charakterystyczną jego dorobku.Thomas Eakins (ur. 25 lipca 1844 w Filadelfii, zm. 25 czerwca 1916 tamże) – amerykański malarz, rzeźbiarz, fotograf i nauczyciel, uważany za jednego z największych malarzy realistów XIX wieku. Malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe, szczególnie związane z zawodami sportowymi, rozrywkami na świeżym powietrzu, polowaniem itp. Jego obrazy wprowadziły do sztuki amerykańskiej elementy ruchu. Próbował uzyskać doskonałość techniczną nie tracąc przy tym elementu ludzkiego i humanizmu.

  Malarstwo amerykańskie[ | edytuj kod]

  Obrazy George'a Bellowsa[ | edytuj kod]

  George Bellows to pierwszy malarz realistyczny swojego pokolenia i najbardziej utalentowany amerykański litograf pierwszej połowy XX wieku. Był studentem Ohio State University, gdzie grał w baseball i koszykówkę oraz ilustrował rocznik uniwersytecki. W 1904 roku przeniósł się do Nowego Jorku, aby studiować sztukę. Był blisko związany z członkami grupy Ashcan School. Należący do niej artyści malowali sceny ze współczesnego życia miejskiego, a Bellows podążył ich tropem, malując sceny z życia biedoty, ale też wydarzenia sportowe i modne parki odwiedzane przez ludzi zamożnych. Wyrazem uznania dla sztuki Bellowsa było wybranie go w 1913 roku na członka National Academy of Design oraz zaproszenie do uczestnictwa w wystawie sztuki nowoczesnej Armory Show.

  Juan Gris (właściwie José Victoriano Carmelo Carlos González-Pérez) (ur. 23 marca 1887 w Madrycie, zm. 11 maja 1927 w Boulogne-Billancourt), malarz hiszpański, przedstawiciel kubizmu.Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.
 • Riverside Drive w letnią noc, 1909

 • Polo w Lakewood, 1910

 • Robotnicy zrzucający śnieg, 1911

 • Szare morze, 1913

 • Nastrój jesieni, 1916

 • Obrazy innych malarzy[ | edytuj kod]

 • Elihu Vedder, Wenecka modelka, 1878

 • John Singer Sargent, Carmela Bertagna, ok. 1880

  National Register of Historic Places (NRHP) – oficjalny rejestr zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę, zatwierdzony ustawą National Historic Preservation Act of 1966. Rejestr ten jest częścią krajowego programu ds. koordynacji i wspierania działań publicznych i prywatnych mających na celu identyfikację, ocenę i ochronę amerykańskich zasobów historycznych i archeologicznych. Nieruchomości wymienione w rejestrze obejmują te budynki, struktury, obiekty, miejsca i dystrykty historyczne, które są ważne dla amerykańskiej historii, architektury, archeologii, inżynierii i kultury. Rejestr NRHP jest zarządzany przez National Park Service, który jest częścią amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych. W rejestrze NRHP jest aktualnie (październik 2012) 85 014 obiektów.George Inness (ur. w 1825 w pobliżu Newburgh w stanie Nowy Jork, zm. w 1894 w Bridge of Allan w Szkocji – amerykański malarz-pejzażysta. Był samoukiem, próbującym wielu stylów, od realizmu po impresjonizm. W swojej twórczości ulegał wpływom malarzy francuskich: Corota i barbizończyków.
 • Mary Cassatt, Zuzanna tuląca dziecko, nr 1, ok. 1881

 • George Inness, Zachód słońca w Montclair, 1885

 • Ralph Albert Blakelock, Światło księżyca, ok. 1885–1890

 • Childe Hassam, Zima. Północ, 1894

 • Thomas Eakins, Zapaśnicy, 1899

  Ashcan School – ruch artystyczny rozwijający się w pierwszych dekadach XX wieku w Stanach Zjednoczonych, znany z obrazów przedstawiających naturalistyczne, ciemne i nędzne strony życia w mieście, stworzony przez malarzy-realistów pozostających w opozycji do impresjonizmu i akademizmu. Założycielem Ashcan School był Robert Henri a jej siedzibą Nowy Jork. Jądro grupy obok Henriego tworzyli: George Luks, William Glackens, John French Sloan i Everett Shinn, a z czasem zaczęto zaliczać do niej takich malarzy jak George Bellows i Edward Hopper oraz fotografów-dokumentalistów (Jacob Riis i Lewis Hine). Nazwa ugrupowania zaczerpnięta została z rysunku George’a Bellowsa Rozczarowania puszką popiołu (Disappointments of the Ash Can). Kubizm – kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.
 • Edward Middleton Manigault, Raca, ok. 1909

 • Ernest Lawson, Hudson w Inwood, ok. 1917

 • Robert Henri, Tancerka z żółtym szalem, ok. 1908

 • Malarstwo europejskie[ | edytuj kod]

 • Antoon van Dyck, Portret Christian Cavendish, hrabiny Devonshire, ok. 1635

 • Artemisia Gentileschi, Batszeba, ok. 1636

  Artemisia Gentileschi właśc. Artémisia Lomi Gentileschi (ur. 8 lipca 1593 w Rzymie, zm. 1652) – włoska malarka reprezentująca wczesny barok.Élisabeth-Louise Vigée Le Brun (ur. 16 kwietnia 1755 w Paryżu, zm. 30 marca 1842 w Louveciennes) – malarka francuska, najsłynniejsza malarka XVIII wieku. Była portrecistką królowej Francji Marii Antoniny.
 • François Boucher, Ziemia:Wertumnus i Pomona, 1749

 • Élisabeth Vigée-Lebrun, Varvara Ivanovna Ladomirsky, 1800

 • Jean-Auguste-Dominique Ingres, Rafael i córka piekarza, 1840

 • Paul Cézanne, Victor Chocquet siedzący, ok. 1877

 • Alfred Sisley, Przystań w Saint-Mammes, 1885

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Auguste Renoir, Christine Lerolle szyjąca, ok. 1895

 • Odilon Redon, Dwie Gracje, ok. 1900

 • Claude Monet, Wierzba płacząca, 1918

 • Sztuka nowoczesna[ | edytuj kod]

 • Aleksiej Jawlensky, Szokko w czerwonym kapeluszu, 1909

 • Juan Gris, Karty do gry i kufel piwa, 1913

  Berenice Abbott (ur. 17 lipca 1898 w Springfield, zm. 9 grudnia 1991 w Monson) – amerykańska fotografka, najbardziej znana ze swoich portretów postaci świata kultury okresu międzywojennego w Stanach Zjednoczonych, czy fotografii nowojorskiej architektury lat trzydziestych XX wieku. Rockwell Kent (ur. 1882, zm. 1971) – amerykański malarz, grafik, pisarz. Tworzył głównie w dziedzinie grafiki i ilustracje (m.in. do książki Moby Dick). Pisał również książki podróżnicze, autobiograficzne. W 1966 otrzymał Międzynarodową Leninowską Nagrodę Pokoju.
 • Ernst Ludwig Kirchner, Autoportret z Erną Schilling, 1913

 • Robert Delaunay, Portugalka, 1916

 • Charles Demuth, Nowoczesne udogodnienia, 1921

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. National Register of Historic Places: OHIO - Franklin County (ang.). www.nationalregisterofhistoricplaces.com. [dostęp 2014-01-26].
  2. American Institute of Architects Columbus Chapter: Columbus Museum Of Art (ang.). archallenge.aiacolumbus.org. [dostęp 2014-01-26].
  3. Columbus Museum Of Art: About CMA. Profile (ang.). www.columbusmuseum.org. [dostęp 2014-01-26].
  4. Columbus Museum Of Art: Colection. A Knockout (ang.). www.columbusmuseum.org. [dostęp 2014-01-27].
  Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery (pol. Muzeum Sztuki Amerykańskiej im. Smithsona i Galeria Renwicka) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie (ponad 41 000 dzieł). Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery.
  Ekspresjonizm – terminu tego po raz pierwszy użył dla oznaczenia swojej sztuki francuski malarz J.A. Hervè w 1901 roku, nadając tę nazwę cyklowi swoich obrazów wystawionych w Salonie Niezależnych. Kierunek w sztuce rozwinął się na dobre na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Jamesa Ensora i Paula Gauguina, których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu.
  Architektura krajobrazu jest dziedziną nauki związaną z kształtowaniem życiowej przestrzeni człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych oraz z uwzględnieniem rozmaitych czynników, które tworzą charakter otaczającego krajobrazu. Są to uwarunkowania naturalne, takie jak: rzeźba terenu, istniejąca roślinność, gleba, klimat, a także kultura regionu i miejscowe tradycje czy też potrzeby społeczne.
  Mary Stevenson Cassatt (ur. 22 maja 1844 w Allegheny City (obecnie część Pittsburgha) w Pensylwanii, zm. 14 czerwca 1926 w Mesnil-Théribus we Francji) – amerykańska malarka i graficzka, przedstawicielka impresjonizmu.
  Robert Delaunay (ur. 12 kwietnia 1885 w Paryżu, zm. 25 października 1941 w Montpellier) – francuski malarz, przedstawiciel kubizmu orficznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.969 sek.