• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.H. Cegielski - Poznań S.A. (HCP, gwarowo Ceglorz) – firma założona przez Hipolita Cegielskiego w 1846 w Poznaniu. Producent silników okrętowych, lokomotyw parowych, spalinowych, elektrycznych i wagonów kolejowych.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniumodernistyczny budynek naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaadaptowany z biurowca fabryki H. Cegielski - Poznań (HCP). Położony jest przy ul. 28 Czerwca 1956 r., w otoczeniu zabudowań fabrycznych.

  Ulica 28 Czerwca 1956 r. – ulica Poznania biegnąca od centrum miasta w kierunku południowym. Do 1919 nosiła nazwę Kronprinzenstrasse, od 1919–1939: Górna Wilda oraz Dębiecka, 1939–1945: Schwabenstrasse, a w latach 1945–1990 - Feliksa Dzierżyńskiego. Ulicą kursują tramwaje nr 2, 9, 10.Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

  Patronem gmachu jest Hipolit Cegielski – polski filolog, przemysłowiec, działacz społeczny, dziennikarz i polityk, żyjący w XIX w., twórca fabryki HCP.

  Historia[]

  Budynek powstał w okresie PRL jako biurowiec fabryczny, mieścił również szkołę przyzakładową. W latach 90. XX w. został przejęty przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i zaadaptowany na potrzeby uczelni.

  Bibliografia[]

 • Marcin Stachowiak: Collegium Hipolita Cegielskiego (pol.). Modernistyczny Poznań. [dostęp 2014-05-20].
 • Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gaspar Józef Hipolit Cegielski (ur. 6 stycznia 1813 w Ławkach, zm. 30 listopada 1868 w Poznaniu) – polski filolog, przemysłowiec, działacz społeczny, dziennikarz i polityk.

  Reklama