Collegium Stomatologicum w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na wejście główne Collegium Stomatologicum
Wnętrze

Collegium Stomatologicum w Poznaniudekonstruktywistyczny budynek, znajdujący się na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i ul. Stanisława Przybyszewskiego w Poznaniu, służący początkowo Uniwersytetowi Medycznemu im. Karola Marcinkowskiego jako Centrum Klinik Stomatologicznych, jak również jako Instytut Stomatologii. W 2012 roku, po przejęciu przez uczelnię 111 Szpitala Wojskowego, który połączono z dotychczasowymi użytkownikami Collegium Stomatologicum w jeden ZOZ budynek zajmuje Specjalistyczny Szpital Kliniczny UM w Poznaniu.

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Grunwald – część miasta Poznania, w zachodnim obszarze miasta, podzielona na cztery osiedla samorządowe. Główną częścią Grunwaldu jest północny fragment ul. Grunwaldzkiej, ul. Stanisława Przybyszewskiego oraz rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zamiary wybudowania nowego instytutu władze uczelni wyraziły już w latach 80. XX wieku. Budynek oddano do użytku publicznego w 2004 roku, a pierwsze zajęcia dla studentów odbyły się roku akademickim 2004/2005. Projektantem obiektu był Piotr Namysł.

Przed budynkiem Collegium odsłonięto w 2010 pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego.

Centrum Medycznej Informacji Naukowej[ | edytuj kod]

Obok Collegium Stomatologicum, na zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej, postępują prace nad budową Centrum Medycznej Informacji Naukowej, które będzie ośrodkiem biblioteczno-konferencyjnym akademii medycznej.

Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

Łączna powierzchnia budynku zajmie 3,5 tys. m. Będzie on wyposażony w nowoczesne systemy ostrzegania i zabezpieczeń. Do centrum zostaną przeniesione zbiory biblioteczne z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medyczngo w Poznaniu, mieszczącej się przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Stanisław Feliks Przybyszewski (ur. 7 maja 1868 w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada 1927 w Jarontach pod Inowrocławiem) – polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu.Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa o profilu medycznym powstała w 1950 roku w Poznaniu.

Budowa CMIN została rozpoczęta 1 kwietnia 2005 roku, a planowo zostanie zakończona 30 marca 2008. Koszt budowy wyniesie łącznie ponad 66 mln złotych. Część wydatków przeznaczonych na budowę pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Głównym projektantem jest mgr inż. arch. Grzegorz Sadowski. Budynek architektonicznie ma być utrzymany w stylu modernizmu 20-lecia międzywojennego, charakterystycznego dla zabudowy tej części dzielnicy Grunwald, na którym się znajduje. Projekt budynku został zatwierdzony przez miejskiego konserwatora zabytków.

Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Szpital przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu – szpital specjalistyczny działający w budynku dawnego Hotelu Polonia. Najpierw funkcjonował jako okręgowy, a następnie rejonowy szpital wojskowy. W latach 1945-2011 podlegał Ministerstwu Obrony Narodowej. Od 2012 roku w strukturach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, początkowo jako samodzielny Specjalistyczny Szpital Kliniczny a obecnie jako część Szpitala Klinicznego nr 2 im. Heliodora Święcickiego

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 371, ISBN 978-83-7768-069-8, OCLC 871701842.
 2. Pomnik Komedy przed Collegium Stomatologicum
 3. Centrum Biblioteczno-Kongresowe Centrum Medycznej Informacji Naukowej. Dział Inwestycji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. [dostęp 2010-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-17)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Collegium Stomatologicum
 • Postępy w budowie Centrum Medycznej Informacji Naukowej
 • Opis projektu budowy Centrum Medycznej Informacji Naukowej
 • Modernistyczny Poznań: Centrum Stomatologii UM
 • Jan Śniadecki (ur. 29 sierpnia 1756 w Żninie, zm. 9 lub 21 listopada 1830 w Jaszunach koło Wilna) – polski astronom, matematyk, filozof i geograf.Konserwator zabytków − osoba zajmująca się konserwacją, renowacją, rekonstrukcją, zabezpieczaniem zabytków, w tym przedmiotów znalezionych przez archeologów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego – pomnik Krzysztofa Komedy zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego, przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego (wcześniej stał na narożniku ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego, w ogrodzie otaczającym Collegium Stomatologicum). Komeda był absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu - laryngologiem.
  Jędrzej Śniadecki (ur. 30 listopada 1768 w Rydlewie koło Żnina, zm. 11 maja 1838 w Wilnie) – polski lekarz, biolog, chemik i filozof.
  Specjalistyczny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – nieistniejący szpital kliniczny, który rozpoczął działalność 2 stycznia 2012 roku. Z początkiem 2013 roku został połączony z Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego.

  Reklama