• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Collegium Paderevianum

  Przeczytaj także...
  Alma Mater – miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego wydawany bezpłatnie. Oprócz informacji dotyczących uczelni, not biograficznych ludzi z UJ i Krakowem związanych oraz tekstów dotyczących samego Krakowa zawiera artykuły naukowe z niemal wszystkich dziedzin nauki (z przewagą humanistycznych), które piszą z reguły pracownicy uniwersyteccy i doktoranci. Ukazuje się w Krakowie.Auditorium Maximum – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Krupniczej 33 w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie pochodzącego z lat 60. XX wieku Collegium Paderevianum. Wchodzi w skład tzw. II Kampusu UJ. Budynek stanowi zespół sal wykładowych, z których największa, sala amfiteatralna, może pomieścić 1200 osób. Decyzję o budowie podjęto w 2001, a budynek został oddany do użytku we wrześniu 2005. Łączny koszt budowy Auditorium Maximum wyniósł 43 mln zł, z czego 29 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, 1 mln zł ze środków MENiS, a 13 mln zł ze środków własnych uczelni.
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Collegium Paderevianum (widok sprzed rozbudowy)

  Collegium Paderevianum (tzw. Duże Paderevianum) – budynek należący do Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a znajdujący się przy al. Mickiewicza 9 w Krakowie.

  Powstanie[ | edytuj kod]

  Budynek powstał według projektu Zbigniewa Olszakowskiego przy współpracy z Józefem Gołąbem, projektantem wnętrz był Zbigniew Szpyrkowski. Został ukończony w 1964 r. dzięki darowiźnie zapisanej w ostatniej woli Ignacego Paderewskiego. W pierwotnym założeniu miał on być jedynie budynkiem administracyjnym wydziału, mieszczącym m.in. sekretariaty poszczególnych instytutów i katedr wchodzących w jego skład oraz gabinety pracowników naukowych i dydaktycznych. Jednak przez cały czas pełnił on również funkcje budynku dydaktycznego – część pomieszczeń przystosowana została do prowadzenia zajęć, również biblioteki poszczególnych instytutów i katedr znalazły tutaj swoje miejsce.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Wydział Prawa i Administracji UJ – najstarsza jednostka naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1364, kiedy erygowano UJ, na 11 katedr nowej akademii, aż 8 przeznaczono naukom prawnym. Początkowo, wykładano jedynie prawo kanoniczne i prawo rzymskie.
  Budynek Paderevianum II, widok ze skrzyżowania al. Mickiewicza i ul. Krupniczej

  Stan obecny[ | edytuj kod]

  W 2015 r. oddano do użytku nowe budynki tego kompleksu, tzw. Paderevianum II, w których zajęcia rozpoczęły się w roku akademickim 2015/2016, a uroczyste otwarcie odbyło się 22 października 2015 roku. Pierwotny budynek Collegium Paderevianum (na zdjęciu powyżej) jest obecnie wyłączony z użytku. Rozebrano cztery najwyższe piętra.

  Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siedziba dziekanatu znajduje się przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie, w gmachu Collegium Novum.

  W bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Paderevianum mieści się Auditorium Maximum UJ (oddane do użytku w 2005 r.), a także oddany do użytku w 2016 r. budynek Wydziału Prawa i Administracji UJ. Budynki te wraz z nową częścią Paderevianum stanowią harmonijne założenie architektoniczne.

  Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada/18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 r. sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Profesor konserwatorium w Warszawie. Kawaler Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Małgorzata Włodarczyk: Architektura lat 60-tych w Krakowie. Kraków: Włodarczyk+Włodarczyk Architekci, 2014, s. 93, 223, 225, 226. DOI: 10.14584/978-83-64491-01-6. ISBN 978-83-64491-01-6.
  2. Strona www Izby Architektów RP (pol.). [dostęp 2015-11-07].
  3. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych - SzlakModernizmu.PL. szlakmodernizmu.pl. [dostęp 2015-11-07].
  4. Elżbieta Woźniak: Blog Elżbiety Woźniak: Collegium Paderevianum do rozbiórki.... [dostęp 2015-11-07].
  5. Wiadomości - UJ. www.uj.edu.pl. [dostęp 2015-11-07].
  6. Otwarcie Collegium Paderevianum II. www.uj.edu.pl. [dostęp 2015-11-07].
  7. Piotr Subik: Studenci prawa UJ mają nowe miejsce. Dziennik Polski, 2016-08-24. [dostęp 2017-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-17)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Iwona Piechnik. W hołdzie Paderewskiemu. „Alma Mater. Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego”. 204‒205, s. 82‒85, grudzień 2018 – styczeń 2019. Uniwersytet Jagielloński. ISSN 1427-1176 (pol.). 
 • Pracownik naukowy – to specjalista z określonej dziedziny nauki pracujący na stanowisku naukowym lub naukowo-dydaktycznym w uczelni lub instytucie badawczym.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aleje Trzech Wieszczów – ciąg trzech krakowskich alei, które otaczają centralny obszar miasta od zachodu i północnego zachodu, stanowiąc duży fragment II obwodnicy Krakowa. Przed ich powstaniem w latach 30. XX wieku, znajdował się w ich miejscu nasyp powstałej w latach 1887-1888 kolei obwodowej, a po jego zewnętrznej stronie – zespół fortów Twierdzy Kraków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.