• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Przeczytaj także...
  Ulica św. Anny – ulica na Starym Mieście w Krakowie. Jej najstarsza nazwa brzmiała: ul. Żydowska, gdyż prowadziła z Rynku do dzielnicy żydowskiej. Tu znajdowały się bożnica, cmentarz, a także łaźnia żydowska do czasów, gdy na początku XV w. przeniesiono Żydów w okolice dzisiejszego placu Szczepańskiego. Nazwa ulicy św. Anny wzięła swój początek od tutejszego kościoła św. Anny. Była to ulica uniwersytecka; znajdowały się tu bursy, kolegia, biblioteka. Zachowało się przy niej do dziś wiele zabytkowych budowli.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Bartłomiej Nowodworski (ur. ok. 1552 w Tucholi, zm. 1625 w Warszawie) – polski rycerz, najsławniejszy z Polaków kawaler maltański, fundator i patron I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi.

  Collegium Nowodworskiego – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego położony przy ulicy św. Anny 12. Bartłomiej Nowodworski (stąd nazwa) zapisał budynek na rzecz uniwersytetu z przeznaczeniem dla pierwszej świeckiej szkoły średniej istniejącej na uniwersytecie od 1586. Kolegium Nowodworskiego architektonicznie nawiązuje do późnogotyckiego Collegium Maius, a słynie z arkadowego barokowego dziedzińca.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, znajdujący się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.

  Szkoła średnia (tzw. Classes) w 1898 przeniosła się do nowej siedziby przy pl. Na Groblach (Obecnie I Liceum Ogólnokształcące). Kolegium Nowodworskiego udostępniano Bibliotece Jagiellońskiej, a od 1949 ówczesnej Akademii Medycznej (dzisiejsze Collegium Medicum).

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.Plac na Groblach – plac w centrum Krakowa, w pobliżu Wisły i Wawelu. Miejsce spotkań i temat piosenek Piwnicy pod Baranami.
  Dziedziniec Collegium Nowodworskiego

  Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 31 marca 2016; 5 miesięcy temu. [dostęp 14 października 2011].

  Zobacz też[]

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wizualizacja Collegium Maius, Collegium Minus i Collegium Nowodworskiego (dostęp: 2011-02-20) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.