• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Collegium Novum UAM

  Przeczytaj także...
  Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.
  Budynek Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – budynek organizacji cechowych, zlokalizowany w Poznaniu przy al. Niepodległości 2, w bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Novum, Domu Żołnierza i Starego Browaru.

  Collegium Novum w Poznaniu (początkowo, w fazie projektowej: Collegium Pedagogicum) – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Lech Sternal (ur. 17 marca 1919 w Grodzisku Wielkopolskim, zm. 26 września 2009 w Poznaniu) – polski architekt związany zawodowo z Poznaniem. Laureat medalu wojewody wielkopolskiego Ad Perpetuam Rei Memoriam (2004) oraz Nagrody Honorowej Oddziału Poznańskiego SARP (2004).Skrzydło budynku - boczna część budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa, cofnięta lub ustawiona pod kątem w stosunku do części głównej budynku.
  Biblioteka (w tle Collegium Altum, a po prawej Izba Rzemieślnicza)
  Pierwotny projekt

  Budowę według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza, ukończono w 1968 r. Mieścił się tu ówczesny Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny UAM. Składa się z dwóch bloków – cofniętego w stosunku do ulicy, 6-piętrowego A (mieszczącego m.in. Instytut Historii Sztuki, na IV i III piętrze) i 5-piętrowego bloku B (bezpośrednio wzdłuż al. Niepodległości), połączonych przeszklonym łącznikiem mieszczącym hol wejściowy, oraz z niskiego bloku C, wzdłuż ul. Kościuszki, w którym się znajdują duże sale wykładowe. W latach 2001-2005 od strony południowej dobudowano trzykondygnacyjny przeszklony budynek wydziałowej Biblioteki Filologicznej Novum, projektu Tomasza Durniewicza.

  Wieżowiec Miastoprojektu – pierwszy wysokościowiec wybudowany w Poznaniu (i prawdopodobnie, wraz z gliwickim Biprohutem, w całej Polsce) po II wojnie światowej.Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w skrócie WA UAM) – do 31 grudnia 2011 Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w skrócie IFA UAM, angielska nazwa: School of English), jednostka organizacyjna Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą związaną z językiem angielskim, językiem afrikaans, językiem niderlandzkim, językami celtyckimi, literaturą powstałą w tych językach oraz kulturą krajów, w których języki te należą do języków urzędowych lub regionalnych.

  Według koncepcji z lat 40. XX wieku (Miastoprojekt) w miejscu obecnego Collegium Novum zrealizowany miał być szeroko zakrojony projekt dzielnicy urzędowej (Urząd Wojewódzki) - monumentalny gmach o trzech dziedzińcach i czterech poprzecznie ustawionych do Alei Niepodległości skrzydłach. Z całej koncepcji zrealizowano tylko optyczne zwieńczenie tej grupy - wieżowiec Miastoprojektu (1950).

  Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IHS UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny UAM. Instytut mieści się w gmachu Collegium Novum przy al. Niepodległości 4. Rok założenia 1919. Ramowa i wewnętrzna struktura organizacyjna kilkakrotnie ulegała zmianom (kolejno: seminarium, zakład, katedra i od 1974 instytut). W latach 1976-2001 w jego skład wchodził Zakład Muzykologii. Prowadzone są trzyletnie specjalistyczne studia licencjackie europejska turystyka kulturowa w Kolegium Europejskim w Gnieźnie oraz płatne studia podyplomowe "Wiedza o sztuce".Mikołaj Rudnicki (ur. 6 grudnia 1881 w Sokołowie Podlaskim, zm. 28 czerwca 1978 w Puszczykowie koło Poznania) – polski językoznawca.

  19 lutego 1987 odsłonięto w gmachu tablicę pamiątkową ku czci językoznawcy – prof. Mikołaja Rudnickiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tadeusz Klanowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 1945-1964, Wydawnictwo UAM, Poznań, 1965, s.80
  2. Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 69, ISBN 978-83-7768-069-8, OCLC 871701842.
  3. Wydarzenia w Poznaniu w 1987 roku. Część pierwsza, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1988, s.185, ISSN 0137-3552

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Atlas architektury Poznania, pod red. Janusza Pazdera, Poznań, Wydaw. Miejskie, 2008, ​ISBN 978-83-7503-058-7
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o Collegium Novum na blogu Modernistyczny Poznań
 • Językoznawstwo (lingwistyka) – dział nauk humanistycznych badających istotę, budowę i rozwój języka. Specjalista w zakresie językoznawstwa to językoznawca lub lingwista. Wyróżnia się lingwistykę teoretyczną i stosowaną.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Collegium Altum w Poznaniu – wieżowiec należący do Uniwersytetu Ekonomicznego, znajdujący się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w Poznaniu. Wzniesiony w latach 1979-1991 według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza z 1976 roku z przeznaczeniem na bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego.
  Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WN UAM) - jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcący studentów w kierunkach zaliczanych do nauk filologicznych (m.in. germańska, romańska i in.), na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dziekanat wydziału mieści się on w budynku Collegium Novum przy al. Niepodległości 4, poza nim, wydział zajmuje również obiekty przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 198 i al. Niepodległości 24.
  Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- historyczna jednostka (wydział) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (do 1955 r. Uniwersytetu Poznańskiego). Wydział powstał w 1949 r. na skutek reorganizacji struktur uniwersyteckich i wyodrębnienia z Wydziału Humanistycznego. Z tej samej przyczyny wydział zakończył swoją działalność w 1976 roku. Od 1968 siedzibą było Collegium Novum UAM.
  Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WH UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształci studentów na sześciu podstawowych kierunkach spośród nauk historycznych, którzy do wyboru mają studia stacjonarne i niestacjonarne. WH UAM powstał w 1976 roku po reorganizacji struktur uniwersyteckich, kiedy to zlikwidowano Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
  Zygmunt Skupniewicz (ur. 1927, Poznań), architekt poznański doby modernizmu, głównie projektujący budynki szkolne i akademickie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.